Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
اصطلاحات ارزهای دیجیتال (53 اصطلاح مورد نیاز کریپتوکارنسی)
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

اصطلاحات ارزهای دیجیتال

اصطلاحات ارزهای دیجیتال

دسترسی سریع

اصطلاحات ارزهای دیجیتال (راهنمای جامع و کامل)؛ اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد ورود به بازار ارز دیجیتال را دارید و به آن علاقه مند هستید. لازم است قبل از هر چیز با اصطلاحات رایج در این زمینه آشنایی داشته باشید تا در هنگام انجام معاملات با شنیدن آنها دچار سردرگمی نشوید. در این مقاله به معرفی رایج ترین اصطلاحات در زمینه ارزهای دیجیتال می پردازیم پس با ما همراه باشید تا با این واژه ها بیشتر آشنا شوید.

برای خرید ارز دیچیتال به پنل کاربری صرافی ارز دیجیتال اکس کپیتال مراجعه نمایید.

ارز دیجیتال (Digital currency)

ارزهای دیجیتال، ارزهای رمزگذاری شده ای هستند که به صورت غیر متمرکز و بدون نظارت ارگان یا سازمان خاصی فعالیت می کنند. اولین رمز ارز دیجیتال بیت کوین بود که در سال 2009 معرفی و عرضه شد و گام بزرگی در توسعه بازار ارزهای دیجیتال به شمار می رود. رمز ارزها تنها به صورت دیجیتالی بوده و در کیف پول های مخصوص نگهداری می شوند و وجود فیزیکی ندارند.

کوین

کوین

کوین یا سکه ارز رمزنگاری شده دیجیتالی است که مستقل از هرگونه بلاک چین یا پلتفرم دیگر است. این اصطلاح ممکن است برای توصیف دارایی های رمزنگاری شده استفاده شود. کوین ها اساسا به عنوان وسیله مبادله یا ذخیره ارزش در یک شبکه اقتصادی دیجیتال استفاده می شود و کوین های بومی هر بلاک چین فقط در بین شرکت کنندگان این شبکه قابل انتقال است.

آلت کوین

تمام ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین جزء آلت کوین ها محسوب می شوند. به طور کلی می توان گف توکن ها و رمز ارزهایی که بیت کوین نیستند آلت کوین هستند و با نام ارزهای جایگزین نیز شناخته می شوند. برای مثال اتریوم، تتر و سایر رمز ارزها را می توان به عنوان آلت کوین نام برد.

شیت کوین

واژه شیت کوین به رمز ارزهای کم یا فاقد ارزش اشاره می کند که هدف فوری و مشخصی ندارند. این کلمه در واقع واژه ای تحقیر آمیز است که برای توصیف برخی آلت کوین ها مثل دوج کوین به کار می رود. کاهش ارزش یک شیت کوین اغلب به دلیل عدم استقبال سرمایه گذاران است زیرا این کوین ها هدف مشخصی ندارند و یا هدف خود را آشکار نمی کنند. این رمز ارزها بدترین گزینه برای سرمایه گذاری محسوب می شوند.

کوین های قیمت ثابت یا استیبل کوین

استیبل کوین سطح جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده اند که تلاش می کنند ثبات قیمت را ارائه دهند و نوسانات بازار را کاهش دهند. استیبل کوین ها قیمتی پایدار دارند و با برخی دارایی ها مانند دلار برابری می کنند و از سرمایه کاربران محافظت می کنند. تتر یک استیبل کوین است که یک دلار قیمت دارد.

ساتوشی

ساتوشی

کوچکترین واحد ارز رمزنگاری شده بیت کوین ساتوشی نامیده می شود که به احترام خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نامگذاری شده است. نسبت ساتوشی به بیت کوین 100 میلیون به یک است و تا سال 2019 یک دلار حدود 12270 ساتوشی ارزش داشت.

کریپتوگرافی

عمل رمزنگاری با فرایند تبدیل متون ساده به متون نامفهوم و بالعکس کریپتوگرافی نامیده می شود. در این روش ذخیره و انتقال اطلاعات به صورت خاصی است و از داده ها در برابر سرقت یا تغییر محافظت می کند و کاربران را نیز می تواند احراز هویت کند.

توکن

توکن ها به ارزهای دیجیتال خاص یا نحوه تبدیل رمز ارزها گفته می شود. توکن ها بلاک چین مستقل خود را ندارند و در بستر سایر شبکه ها جابجا می شوند. به بیان دیگر توکن ها ارزشی را به وجود می آورند که یک ارگان ارائه داده است. تتر یکی از معروف ترین  توکن ها است.

وایت پیپر

وایت پیپیر

وایت پیپیر که مقاله سفید نیز خوانده می شوند، سندی با فرمت pdf می باشد که داده های مربوط به یک ارز دیجیتال را در خود نگهداری می کند. وایت پیپر را می توان گزارش عملکردی دانست که بیان می کند که ارز دیجیتال مذکور چه مشکلاتی را  برای کاربران رفع خواهد کرد.

همتا به همتا

P2P مخففPeer to Peer  به معنای مبادله نظیر به نظیر است . به ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده رمز ارزها در معاملات ارزهای دیجیتال اشاره دارد.

حمله 51 درصدی

حمله 51 درصدی

حمله 51 درصدی حالتی است که شخص یا اشخاصی توان پردازش شبکه ای بالا و بیش از نصف توان شبکه پردازشی یک ارز دیجیتال را داشته باشند. اگر شخصی چنین نیرویی داشته باشد میتواند کنترل کامل روی یک شبکه ارز دیجیتال داشته باشد و داده های  بلوک های زنجیره بلوکی را تغییر دهد و یا حتی استخراج یک رمز ارز را متوقف کند.

بلوک

بلوک ها حاوی داده ها و اطلاعات تراکنش های کاربران می باشند که پس از تکمیل و تایید به زنجیره های بلوکی اضافه می شوند. بلوک ها پس از تایید و ثبت در زنجیره بلوکی دیگر قابل دستکاری یا تغییرنیستند و حتی شخص سازنده به این امکان دسترسی ندارد.

بلاک چین

بلاک چین

بلاک چین نوعی پایگاه داده است که مجموعه ای از اطلاعات را به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می کند. بلاک چین طوری طراحی شده است که حجم قابل توجهی از اطلاعات را در گروه های به نام بلوک جمع آوری می کند. تراکنش ها پس از انجام شدن بر روی بلوک ها ثبت می شوند و پس از تایید نیز بر روی زنجیره بلوکی قرار  می گیرند، هر کاربر یک کپی از بلاک چین را در سیستم خود دارد.

غیرمتمرکز

غیرمتمرکز بودن در ارزهای دیجیتال به این معناست که داده ها و اطلاعات در یک سازمان دولتی یا خاص متمرکز نیست و تمام شبکه به آن اطلاعات دسترسی دارند. غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال این امکان را فراهم می کند تا افراد بدون نظارت واسطه و شخص ثالث به نقل و انتقالات مالی بپردازند.

الگوریتم اجماع

الگوریتم اجماع مکانیسمی مقاوم در برابر خطا است که در سیستم های رایانه ای و بلاک چین برای رسیدن به توافق لازم در مورد ارزش دادۀ واحد یا وضعیت واحد شبکه بین سیستم های عاملی یا فرایندهای توزیع شده استفاده می گردد. به بیان ساده تر روندی که اعضای شبکه بلاک چین برای ثبت یک بلوک یا امور دیگر به توافق می رسند را الگوریتم اجماع می گویند.

دفتر کل توزیع

دفتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده به پایگاه داده ای اطلاق می شود که به صورت اجماعی به اشتراک گذاشته شده و همگام سازی می شود و توسط چندین نفر قابل دسترسی است. این امر باعث می شود که چندین شاهد عمومی وجود داشته باشد و هر شخص در شبکه بتواند به اطلاعات ثبت شده در شبکه بلاک چین دسترسی داشته باشد و هر تغییر در دفتر کل برای شرکت کنندگان کپی و ارسال شود.

اثبات کار

اثبات کار به سیستمی اشاره دارد که با هدف جلوگیری از استفاده ناخواسته و یا مخرب از قدرت محاسبات قدرتمند مثل راه اندازی حملات به سرویس یا ارسال ایمیل های اسپم فعالیت می کند. در پروتکل اجماع  ماینرها توابع و معادله های پیچیده ریاضی را حل می کنند و هر نود باید ثابت کند که میزان کار کافی را برای اتصال بلوک جدید به زنجیره بلوکی انجام داده است. اثبات کار اساس بسیاری از رمز ارزهاست و امکان اجماع غیر متمرکز و امن را فراهم می کند.

اثبات سهام

مفهوم اثبات سهام بیان می کند که یک شخص می تواند معاملات را با توجه به تعداد کوین هایش ماینینگ یا اعتبار سنجی کند. هر میزان سکه های یک ماینر بیشتر باشد قدرت استخراج او نیز بیشتر است. این پروتکل نوعی مکانیسم اجماع برای بلاک چین است که انرژی زیادی را مصرف نمی کند. این دفاتر از امنیت اطلاعات بالایی برخوردار بوده و خطر هک در آنها پایین است.

دوبار خرج کردن

ارزهای دیجیتال به صورت فیزیکی وجود ندارند پس احتمال دو بار خرج کردن آنها نیز وجود دارد، اما سیستم بلاک چین این احتمال را بسیار کم کرده است به طوری که در انجام یک تراکنش کد هش مربوط به رمز ارز روی بلوک مربوط به تراکنش ثبت خواهد شد و پس از تایید به زنجیره بلاک چین اضافه می شود و دیگر امکان تغییر و خرج مجدد آن وجود ندارد.

هش

هش

هش ها توابع ریاضی هستند که ورودی دلخواه را به خروجی رمزگذاری شده با طول ثابت تبدیل می کنند. صرف نظر از مقدار اصلی داده یا اندازه فایل ها هش منحصر به فرد آنها همیشه به یک اندازه است. هشینگ برای مدیریت بلاک چین در رمز ارزها امری ضروری است.

هش ریت

هش ریت نشان دهنده سرعت استخراج کد های هش در یک ثانیه است. به عبارت دیگر هش ریت مقدار سرعت حل هش توسط ماینر برای کسب پاداش است.

ارتفاع بلوک

ارتفاع بلوک یک بلوک خاص به عنوان تعداد بلوک های قبل از آن در بلوک چین تعریف می شود. ارتفاع به طول یا اندازه فعلی یک بلاک چین نیز اشاره می کند. نمودار ارتفاع بلوک نشان می دهد که چگونه بلوک های جدیدی به طور پیوسته در گذر زمان در میان سطوح مختلف دشواری استخراج، در بلاک چین کشف می شوند.

جستجوگر بلاک

جستجوگر بلاک چین که به عنوان کاشف بلاک چین نیز شناخته می شود، وب سایتی برای پیگیری فعالیت ها در بلاک چین است. این ابزار این امکان را می دهد که بتوان تمام تراکنش های انجام شده در شبکه را مشاهده کرد. هر پلتفرم جستجوگر بلاک چین خاص خود را دارد و مشاهده ی تراکنش های یک رمز ارز در جستجوگر پلتفرم یک رمز ارز دیگر امکان پذیر نیست.

عرضه اولیه

عرضه اولیه سکه

شرکت هایی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد سکه، برنامه یا سرویس جدید هستند عرضه اولیه سکه یا ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی می کنند. در این روش سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از این پیشنهاد استفاده کنند و یک رمز ارز جدید توسط شرکت دریافت کنند. این توکن ممکن است در استفاده از محصول یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد مفید باشد یا فقط نماینده سهم شرکت یا پروژه باشد.

هارد فورک

هارد فورک یک فناوری مربوط به بلاک چین است که شامل تغییرات اساسی در پروتکل شبکه است که بلاک و تراکنش های نامعتبر قبل را معتبر می کند و یا بالعکس. این فرایند به همه ی نود ها یا کاربران نیاز دارد تا شبکه خود را به آخرین نرم افزار پروتکل ارتقا دهند. فورک ها ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک جامعه رمزنگاری آغاز شوند و قوانین جدیدی برای رمز ارزها وضع کنند. نسخه جدید پروتکل که نسخه به روز آن نیز هست، با نسخه های قبلی سازگاری ندارد و کاربران خود تصمیم می گیرند که در کدام پروتکل بمانند.

ارز یا پول فیات

پول فیات یک ارز دولتی است که توسط کالاهای فیزیکی مثل طلا یا نقره پشتیبانی نمی شود، بلکه توسط دولت صادر کننده آن تامین می شود. ارزش پول فیات از رابطه بین عرضه و تقاضا و ثبات دولت صادر کننده نشات می گیرد نه ارزش کالای حامی. اکثر ارزهای کاغذی مدرن ارزهای فیات هستند، مانند دلار، یورو، ریال و… .

کیف پول

کیف پول

کیف پول های دیجیتال امکان دریافت، ذخیره و انتقال را برای کاربران فراهم می سازند. کیف پول های حاوی کلیدهای خصوصی و عمومی هستند که کلید عمومی همان آدرس کیف پول است و به صورت عمومی به اشتراک گذاشته می شود. رمز ارزها آدرس منحصر به فردی دارند که تعیین کننده کیف پول آنهاست.

کلید عمومی

آدرس منحصر به فرد کیف پول ها است و متشکل از رشته از حروف و اعداد است. کلید عمومی مانند شماره حساب بانکی است و برای نقل و انتقالات ارزی در اختیار دیگران قرار می گیرد.

کلید خصوصی

کلید خصوصی رمز کیف پول دیجیتال است که شامل رشته ای از حروف، اعداد و علائم نگارشی می شود و برای دسترسی به کیف پول مورد استفاده قرار می گیرد. کلید خصوصی به عنوان امضای دیجیتالی، هنگام خرید و فروش یا انتقال رمز ارزها نیز استفاده می شود. لذا برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده باید از آن محافظت کرد.

کیف پول گرم

کیف پول هایی که به اینترنت دسترسی دارند کیف پول های گرم نامیده می شوند. این کیف پول ها ممکن است نرم افزار موبایل، نرم افزار رایانه یا آنلاین و تحت وب باشند.این کیف پول ها از لحاظ دسترسی و عملکرد ساده و راحت هستند ولی نسبت به بقیه کیف پول ها از امنیت نسبتا کمتری برخوردارند.

کیف پول سرد

کیف پول سرد به صورت آفلاین نگهداری می شوند و تنها زمان خرید و فروش و معاملات به اینترنت نیاز دارند. هارد، کیف پول کاغذی، USB از انواع کیف پول های سرد هستند که از امنیت بالایی نیز برخوردارند.

ماینینگ

عملیاتی که طی آن یک سری توابع پیچیده ریاضی محاسبه و حل می شوند و تراکنش ها و تولید رمز ارز انجام می گیرند.

ماینر

ماینر

ماینر به کامپیوتر یا تجهیزاتی گفته می شود که با توان پردازش بالای خود رمز ارزها را استخراج می کنند. همچنین این اصطلاح برای شخص استخراج کننده نیز به کار می رود.

نود (Node)

نود یا گره ها سیستم های رایانه ای هستند که به بررسی و تایید بلوک ها و تراکنش های انجام شده در شبکه بلاک چین می پردازند. هر کدام از نود ها یک نسخه از جدیدترین بلاک چین را دارند.

تایید

تراکنش ها برای ثبت بر روی بلوک ها و اضافه شدن به زنجیره بلوکی نیاز به تایید توسط شبکه دارند. پس از انجام تراکنش و دریافت تاییدیه های مورد نیاز از شبکه تراکنش ها توسط ماینر تایید  و سپس به زنجیره ی بلوکی افزوده می شوند.

پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یک طرح دستکاری است که سعی می کند قیمت سهام یا اوراق بهادار را به طور مصنوعی افزایش دهد. این توصیه ها اکثرا گمراه کننده و اغراق آمیز هستند. عاملان طرح پامپ و دامپ سهم بزرگی در سهام شرکت ها دارند و پس از اینکه قیمت افزایش یافت، سهام خود را خواهند فروخت.

کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش به هزینه ای گفته می شود که هر شخص در هر تراکنش و پردازش الکترونیکی معامله باید پرداخت کند. کارمزد تراکنش در بین ارائه دهندگان مختلف، متفاوت است و از 0.5 تا 5 درصد مبلغ معامله برای معامله گر هزینه دارد.

بالاترین قیمت

ATH

ATH که مخفف All Time Hight است به معنی قیمت یک ارز رمزنگاری شده یا کوین، تماما رکوردهای قبلی آن را شکسته است و اکنون با بالاترین قیمتی که دارد معامله می شود.

ATL

ATL که مخفف All Time Low است نشان دهنده پایین ترین قیمت ارز دیجیتال از ابتدا تاکنون است.

HODL

HODL اصطلاحی است که در واقع غلط املایی HOLD (به معنای نگه داشتن) می باشد و به استراتژی های خرید  و نگهداری در زمینه رمز ارزها اشاره دارد. این اصطلاح در سال 2013 با ارسال یک پست در انجمن بیت کوین تاک ایجاد شد.

نهنگ ها

نهنگ

نهنگ ها افرادی هستند که حجم بالایی از رمز ارزها را معامله می کنند و دارایی بسیاری در بازار ارز دیجیتال دارند. حجم زیاد تراکنش توسط نهنگ ها باعث نوسان و تغییرات قیمت در بازار می شود و استراتژی های آنها تاثیر مستقیم بر بازار دارد و می توانند قیمت ارزها را بالا یا پایین ببرند.

پاداش بلوک

پاداش بلوک ، در ازای ماینینگ به استخراج کنندگان تعلق می گیرد زیرا آنها مشکلات پیچیده ریاضی را حل کرده و یک بلوک جدید از تراکنش های تایید شده بیت کوین ایجاد کرده اند. ماینرها از پردازنده های قوی برای این کار استفاده می کنند و هر بار با ایجاد یک بلوک جدید و تایید توسط سایر ماینرها پاداش دریافت می کنند.

نصف شدن پاداش استخراج

Halving

نصف شدن پاداش استخراج رویدادی است که در آن پاداش استخراج بلاک های جدید نصف می شود و ماینرها 50% بیت کوین کمتری برای تایید تراکنش ها دریافت می کنند. این اتفاق برای ماینرها بسیار مهم است زیرا  تعداد بیت کوین های جدید توسط شبکه را کاهش می دهد.

استخر استخراج

استخر استخراج گروهی متشکل از استخراج کنندگان رمز ارزها است که منابع محاسباتی قدرتمند خود را در یک شبکه ترکیب می کنند تا احتمال پیدا کردن بلاک یا استخراج موفقیت آمیز ارزهای رمزنگاری شده را بیشتر کنند.

Market Cap

مارکت کپ یا ارزش بازار، ارزش کل بازار یک شرکت است که به دلار نشان داده می شود و از آنجا که ارزش بازار یک شرکت را نشان می دهد  بر اساس قیمت فعلی بازار سهام آن و تعداد کل سهام معامله شده یا شناور شرکت محاسبه می شود. همچنین برای مقایسه و دسته بندی و رتبه بندی شرکت ها در بین سرمایه گذاران و تحلیلگران از محدودیت بازار استفاده می شود.

صرافی ها

صرافی ها به کاربران، توسعه دهندگان و… بستری می دهد که از طریق آن اوراق بهادار را به عموم سرمایه گذاران بفروشند.وظیفه اصلی صرافی ها اطمینان از معاملات عادلانه و منظم و انتشار کارآمد اطلاعات قیمت برای هرگونه ارز در آن صرافی است.

احراز هویت (KYC)

KYC مخفف عبارت Know Your Client و استانداردی در صنعت سرمایه گذاری است که اطمینان می دهد مشاوران سرمایه گذاری اطلاعات دقیقی در مورد تحمل ریسک، دانش سرمایه گذاری و موقعیت مالی مشتریان خود می دانند.

ترس از دست دادن

FOMO

FOMO مخفف شده Fear Of Missing Out و به معنی ترس از دست دادن می باشد. افراد دارای این اضطراب اجتماعی با بالا رفتن ارزش ارزها بدون تحلیل و در نظر گرفتن شرایط دست به خرید می زنند تا آن سهم را از دست ندهند. به طور کلی فومو باعث می شود فرد در مواقع بالا بودن ارزش سهام تصمیمات نادرست بگیرد.

خرس ها

این دسته از افراد همیشه نسبت به رمزارزها و ارزش و قیمتشان بدبین هستند و روند بازار را نزولی پیش بینی می کنند. اصطلاح bearish هم برای حس بدبینی نسبت به بازار به کار برده می شود.

مارکت خرسی (bear market) بازاری است که در آن یا قیمت ها روندی نزولی دارند یا ثابت اند.

تله خرسی (Bear Trap)

برخی سرمایه گذاران  بازار ارز دیجیتال، با تحلیل تکنیکال و سیگنال نادرست سیر بازار را به کاربران نزولی نشان می دهند و  باعث می شوند کاربران معاملاتشان را بر اساس قیمت های غیر واقعی و پایین انجام دهند. در این تله کاربران به دلیل عدم آگاهی از قیمت واقعی و رو به افزایش آگاهی ندارند.

آربیتاژ

آربیتاژ

آربیتاژ عبارت است از خرید و فروش همزمان دارایی یکسان در بازارهای مختلف به منظور بهره مندی از تفاوت های قیمت ذکر شده دارایی و از تغییرات کوتاه مدت در قیمت، در بازارهای مختلف یا در اشکال مختلف استفاده می کند.

آربیتاژ برای ناکارآمدی بازار نیز به کار برده می شود و هم از ناکارآمدی ها استفاده می کند و هم آنها را برطرف می سازد.

گاوها (Bulls)

گاوها به افرادی اطلاق می شود که همواره دیدی مثبت به بازار و دارایی خود داشته و منتظر بالا رفتن ارزش سهام خود هستند. Bullish نیز ریشه در همین کلمه دارد و به معنای افکار همواره مثبت راجع به بازار است.

هنگامی که بازار روند صعودی داشته باشد و کاربران معاملات خود را با امید به افزایش قیمت ها انجام دهند بازار گاوی ایجاد می شود.

تله گاوی (Bulls Trap)

در تله گاوی سیر نزولی بازار از کاربران پنهان می شود تا آنها فکر کنند بازار به حالت صعودی است و به معاملات خود در قیمت های بالا ادامه می دهند که البته گاها این به ضرر آنهاست.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات