Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
فن توکن یا توکن هواداری چیست؟ آیا مناسب سرمایه گذاری هستند؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

فن توکن یا توکن هواداری چیست؟ آیا مناسب سرمایه گذاری هستند؟

فن توکن یا توکن هواداری

دسترسی سریع

اگر علاقمند به ارزهای دیجیتال باشید در بازار محبوب کریپتوکارنسی ها احتمالاً کلمه ی فن توکن را شنیده باشید یا اگر از دوستداران فوتبال هستید خبر قرارداد لیونل مسی برای دریافت فن توکن PSG را شنیده اید و این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که فن توکن چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله به بررسی فن توکن ها و عملکرد آنها در بازار ارزهای دیجیتال می پردازیم پس با ما همراه باشید.

فن نوکن یا توکن هواداری چیست

فن توکن چیست؟

فن توکن که از دو کلمه Fan به معنای طرفداری و Token ساخته شده است در واقع نوعی سرمایه دیجیتال کلکسیونی است که در شبکه بلاک چین و برای فعالیت در حوزه ورزش و سرگرمی تولید می گردد و در بین هواداران هر یک از این رشته ها توزیع می شود.

ارزش فن توکن ها بر اساس کارهایی که برای  آنها تعریف شده است تعیین می شود. در حقیقت توکن های هواداری هر چه امکانات و خدمات بیشتری را ارائه نمایند، متقاضیان بیشتری خواهند داشت و با توجه اهمیت عرضه و تقاضا در بازار رمز ارزها، ارزش و قیمت بالاتری خواهند یافت.

علاوه بر عرضه و تقاضا مورد دیگری که بر ارزش این توکن ها تأثیر می گذارد، محبوبیت ارائه دهنده توکن است. اینکه یک بازیکن فوتبال یا هنرمند تا چه میزان محبوبیت داشته باشد تأثیر بسزایی در ارزش و تقاضای توکن خواهد داشت و هر چه هواداران بیشتر باشند افراد بیشتری نیز علاقمند به خرید آن توکن هستند.

توکن های هواداری در اغلب اوقات به دلیل شیوه عملکرد خود در دسته ی توکن های غیر مثلی قرار داده می شوند، در حالیکه اینطور نیست. با وجود ماهیت عضویت و ورود فن توکن ها، آنها قابل تعویض هستند و می توان مانند سایر ارزهای دیجیتال و پول نقد آنها را با یکدیگر مبادله کرد.

فن توکن ها برای دارندگان خود 3 مزیت اصلی ایجاد می کند که شامل:

  • دسترسی به دفتر کل توزیع شده DLT رمزنگاری شده: اطلاعات مربوط به فن توکن ها مانند سایر ارزهای دیجیتال بر روی دفتر کل توزیع شده یا DLT ثبت می شود و دارندگان فن توکن ها یک نسخه کپی از آن را دارند.
  • حق رأی: دارندگان فن توکن ها می توانند در رأی گیری های باشگاه مربوطه و یا گروهی که فن توکن آن را دارند شرکت نمایند و داشتن این توکن به منزله یک حق رأی برای دارنده است.
  • مزایای عضویت ویژه: افراد با داشتن فن توکن می توانند در برنامه های ویژه باشگاه شرکت کرده و یا در مسابقات و کنسرت ها در جایگاه VIP حضور داشته باشند.

تولید فن توکن ها

فن توکن ها توسط چه کسانی تولید می شود؟

فن توکن ها به معنای توکن های هواداری و رمز ارز طرفداری محسوب می شوند که برگزار کنندگان رویدادهای مختلف آنها را در شبکه بلاک چین تولید می کنند، فن توکن ها به افراد هوادار یک تیم ورزشی، طرفداران سینما، گروه یا خواننده موسیقی تعلق می گیرد و از مزایای عضویت ویژه با دارایی فن توکن های خود برخوردار می شوند.

ویژگی های منحصر به فرد فن توکن

فن توکن ها مانند ارزهای دیجیتال و توکن ها مختلف دیگر ویژگی ها و مشخصات منحصر به فرد خود را دارند که در این بخش به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

عرضه با تعداد محدود در بازار: عرضه فن توکن ها در بازار رمز ارزها با تعداد مشخصی صورت می گیرد و پس از عرضه دارندگان فن توکن در اولویت بهره مندی از خدمات و امکانات باشگاه هستند.

قدرت حاکمیتی و مشارکت در شبکه: فن توکن ها، توکن های حاکمیتی هستند، یعنی به هولدرهای خود قدرت حاکمیتی و مشارکت در تصمیم گیری ها را برای شبکه فن توکن ارائه می دهند. البته لازم به ذکر است در برخی از فن توکن ها تنها زمانی به هولدرها حق رأی اعطا می شود که به حد مشخصی از توکن های هواداری دسترسی پیدا کنند.

دریافت جوایز متنوع: فن توکن ها در اغلب اوقات دارای اپلیکیشن های خاصی هستند که افراد می توانند با فعالیت هایی همچون بازی و چت در این اپلیکیشن ها از جوایز و پاداش های متنوع بهره مند شوند.

نوسانات قیمت: فن توکن ها همچون سایر ارزهای دیجیتال تحت تأثیر عوامل مختلف مانند حرکت بازار و میزان تقاضا دچار نوسانات قیمت می شوند.

قابلیت معاوضه: همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد فن توکن ها برخلاف NFT ها قابلیت تعویض دارند و می توان آنها را با خدمات ویژه کلوپ هواداری و سایر رمز ارزها تعویض کرد.

ایجاد اتحاد: فن توکن ها از لحاظ ایجاد اتحاد و تحکیم روابط میان طرفداران و ارائه دهنده توکن (باشگاه و تیم ورزشی، هنرمندان و…) بسیار حائز اهمیت هستند. علاوه بر این ارزش این توکن ها بر اساس محبوبیت ارائه دهنده و رابطه آن با هواداران تعیین می شود.

فن توکن یا توکن هواداری

چگونه می‌توانیم فن توکن ها را خریداری کنیم؟

پس از تولید فن توکن ها توسط باشگاه مورد نظر، توزیع کنندگان آن زمان اولیه توزیع توکن، پایان توزیع و همچنین قیمت اولیه آن را تعیین می کنند. با آغاز فروش توکن امکان خرید فن توکن ها غالباً از صرافی Socios امکان پذیر می باشد، می توانید این توکن ها را با پول یا ارزهای دیجیتال که کاربر در صرافی دارد قابلیت خرید دارند. توجه داشته باشید ممکن است دسترسی ایرانیان به صرافی Socios محدود شده و یا در صورت تحریم افراد مقیم ایران، در این صرافی حساب شما بلوکه شود. از این رو می توانید برای حفظ امنیت بیشتر، دسترسی آسان و خرید توکن بدون نگرانی از بلوکه شدن حساب از صرافی داخلی اکس کپیتال استفاده نمایید و فن توکن و یا هر ارز دیجیتال دیگری را از آن خریداری نمایید.

فن توکن ها چگونه کار می کنند؟

فن توکن ها همچون سایر ارزهای دیجیتال قابلیت خرید و معامله دارند و در قیمت گذاری آن تنها فروشنده مؤثر است و می تواند مبلغی دلخواه را برای توکن مورد نظر ارائه دهد، این قیمت می تواند دستخوش محبوبیت و حرکت بازار قرار گیرد و فروشنده با توجه به شرایط موجود قیمتی را پیشنهاد دهد.

همانطور که در بالا اشاره شد دارندگان این توکن ها دارای حق رای در مواردی همچون: مکان برگزاری مسابقه، مسائل مربوط به نحوه فروش بلیط، تصمیم گیری و طرح کالای تبلیغاتی باشگاه و طراحی اتوبوس های باشگاه می باشند و در هواداران احساس سهیم بودن در باشگاه مورد علاقه شان را القا می کند. از طرفی هوادارانی که فن توکن بیشتری داشته باشند حق رأی بیشتری خواهد داشت و نشانه وفاداری و اهمیت بیشتر آنها به تیم یا هنرمند محبوب آنها خواهد بود.

فن توکن ها مناسب سرمایه گذاری هستند؟

آیا فن توکن ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

فن توکن ها مانند سایر ارزهای دیجیتال تابع هیجانات بازار و پیوسته دارای نوسان هستند و ممکن است گاهی صعود یا نزولی چشمگیر داشته باشند، در قیمت این توکن ها دلایل متعددی تاثیر گذارند همچون:

  1. چگونگی فعالیت تیم مورد نظر
  2. احساسات و تعاملات حامیان فن توکن

هواداران باشگاه های مختلف که فن توکن آن را دارا هستند غالباً توکن های هواداری را به عنوان نماد وفاداری خود به باشگاه می دانند، چنانچه فردی ریسک پذیر هستید یا می خواهید به وسیله فن توکن ها از خدمات باشگاه استفاده کنید، فن توکن ها گزینه ای مناسب محسوب می شوند.

بهترین فن توکن ها

معرفی بهترین فن توکن ها

فن توکن های متنوع و متعددی وارد بازار کریپتوکارنسی ها شده اند، اما در این میان چند مورد از آنها توانسته اند به ارز و محبوبیت فراتر از سایر فن توکن ها دست یابند که چند مورد از مهم ترین آنها را بررسی می کنیم، فن توکن های باشگاه های معتبر منچسترسیتی، یوونتوس، میلان و … باعث افزایش فن‌آوری در فضای بلاک چین شده اند و از این رو کاربرد بسیار موثری دارند.

فن توکن چیلیز CHZ

فن توکن چیلیز یک از برجسته ترین و بهترین فن توکن در بازار ارزهای دیجیتال و پیشرو در زمینه ورزش و سرگرمی است و در واقع رمز ارزی است که بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده است. در واقع ارزی دیجیتال بر روی دو پلتفرم chiliz و Socios.com برای ایجاد ارتباط طرفداران با طرقداران سایر تیم ها و باشگاه ها است و با داشتن فن توکن چیلیز قابلیت رای دادن به تیم مورد علاقه خود به شیوه ی آسان را فراهم نموده است.

فن توکن گالاتاسرای GAL

بهترین فن توکن ها

رمز ارز گالاتاسرای با نماد اختصاری GAL در فوریه سال 2020 توسط باشگاه ورزشی Galatasary و با همکاری Socios.com در کشور ترکیه راه انداز گردید، این فن توکن در Paribu و فقط در کشور ترکیه معامله می شود، علاوه بر آن از فن توکن GAL می توان جهت دسترسی به محصول یا خدمات خاص استفاده کرد و قابلیت معامله و ترید با دو توکن زیر را دارد:

  • توکن گالاتاسرای GAL با توکن چیلز CHZ
  • قابلیت معامله توکن GAL توسط کاربران در Paribu با TRY

فن توکن یوونتوس JUVE

توکن کاربردی یوونتوس برای هواداران این تیم با استفاده از برنامه و خدمات Socios.com امکانات حمایت از باشگاه را با موارد زیر فراهم آورده است:

  1. پاداش منحصر به فرد
  2. تلاش برای به رسمیت شناخت باشگاه
  3. حمایت از باشگاه با استفاده از این توکن

دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد همچون رای گیری در نظرسنجی، شرط بندی در مسابقات و آزمون ها و ارتباط، چت و همفکری با کاربران دیگر به عنوان یکی از بهترین فن توکن ها محسوب می شود.

فن توکن بارسلونا

فن توکن بارسلونا (BAR$)

باشگاه بارسلونا یکی از محبوبترین باشگاه های ورزشی در جهان است که هواداران بسیاری در سر تا سر دنیا دارد. فن توکن باشگاه بارسلونا FC Barcelona Fan Token نام دارد که به طور اختصاری با نماد $BAR معرفی می شود. دارندگان توکن $BAR با داشتن این رمز ارز از امتیازاتی مانند شرکت در موارد حاکمیت شبکه، استیکینگ، و پاداش برخوردار می شوند.

حداکثر تعداد عرضه کل این رمز ۳۹۹۶۰۰۰۰ واحد می باشد که حدود سه میلیون از آن در بازار ارزهای دیجیتال در گردش است. اگر شما نیز طرفدار باشگاه بارسلونا هستید و قصد خرید این توکن را دارید، هم اکنون می توانید توکن $BAR را با کمترین کارمزد از صرافی اکس کپیتال تهیه نمایید.

فن توکن آ.ث میلان ($ACM)

توکن $ACM که فن توکن اختصاصی باشگاه فوتبال آ.ث میلان است برای هواداران این تیم امکاناتی مانند جایگاه VIP را در ورزشگاه سن سیرو (San Siro) برای تماشای بازی تیم آ.ث میلان و بلیط رایگان بازی های لیگ قهرمانان و سری  A را به همراه خواهد داشت. عرضه کل این توکن نیز ۲۰ میلیون واحد خواهد بود که در حدود ۳.۱ میلیون دلار از آن در حال حاضر در بازار در گردش است.

فن توکن

فن توکن تیم منچستر سیتی ($CITY)

باشگاه منچستر سیتی که با نام سیتیزن ها نیز شناخته می شود در سال ۱۸۸۰ تأسیس شده و از برترین تیم های فوتبال در سطح جهان است. توکن هواداری این تیم که $CITY نام دارد برای هولدرهای خود تخفیفات ویژه ای برای کالاهای تیم به همراه دارد و با داشتن آن می توان در نظرسنجی هایی که در طول فصل برگزار می گردد شرکت نمود.

تاکنون تعداد ۳۵۰۸۱۴۰ واحد از ۲۰ میلیون عرضه کل این توکن در اختیار طرفداران تیم منچستر سیتی قرار گرفته است و در صورتی که شما نیز می خواهید یکی از هولدرهای این توکن باشید هم اکنون در صرافی ارز دیجیتال اکس کپیتال ثبت نام کرده و آن را خریداری نمایید.

فن توکن باشگاه پاری سن-ژرمن ($PSG)

فن توکن تیم فوتبال پاری سن ژرمن $PSG نام دارد که با داشتن آن می توان بازی های لیگ دسته یک و مسابقات جام حذفی فوتبال فرانسه را به صورت کاملا رایگان تماشا کرد. از دیگر خدمات این توکن این است که دارندگان آن می توانند با اعضای تیم به صورت حضوری ملاقات داشته و کالاها را با امضای آنها دریافت کنند. عرضه کل $PSG ۲۰ میلیون واحد است که تاکنون حدود ۳ میلیون از آن در بازار رمز ارزها عرضه شده است.

جمع بندی

فن توکن ها یا توکن های هواداری، ارزهای دیجیتال نسبتاً جدیدی هستند که در اختیار طرفداران باشگاه های ورزشی، تیم ها و هنرمندان در حوزه های مختلف قرار می گیرند. دارندگان این توکن ها بسته به تصمیم ارائه دهنده توکن از امکانات متنوعی برخوردار می شوند که از بین آنها می توان به مشارکت در تصمیم گیری ها، حق رأی، بلیط های رایگان، تخفیفات ویژه و … اشاره کرد. در این مقاله ابتدا به معرفی و بررسی فن توکن ها و ماهیت آنها پرداخته شد و سپس لیستی از پرطرفدارترین  فن توکن ها در اختیار شما قرار گرفت که هر یک از آنها را می توانید در کمترین زمان از صرافی اکس کپیتال خریداری نمایید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات