Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
تحلیل فاندامنتال: بررسی بنیادی ارزهای دیجیتال - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

تحلیل فاندامنتال: بررسی بنیادی ارزهای دیجیتال

دسترسی سریع

هنگامی که صحبت از معامله می شود (چه با ارزهای یک قرن قبل چه رمز ارزهای پایه و نوپا) هیچ علم دقیقی در این مورد دخیل نیست یا حتی اگر وجود داشته باشد سرمایه داران برتر اطمینان می دهند که این راز نهفته باقی می ماند. در عوض ما مجموعه ای از روش ها و ابزارها را داریم که توسط معامله گران به کار برده می شود. این روش ها و ابزارها به دو دسته ی تحلیل تکنیکال و بنیادی یا فاندامنتال تقسیم می شوند که در مقاله فوق به تحلیل فاندامنتال خواهیم پرداخت.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال چیست

تحلیل فاندامنتال که تجزیه و تحلیل بنیادی نیز نامیده می شود روشی است که برای تعیین ارزش ذاتی دارایی ها یا مشاغل توسط معامله گران و سرمایه گذاران به کار برده می شود. آنها پس از مطالعه دقیق عوامل داخلی و خارجی مشخص می کنند که دارایی مشاغل مورد نظر بیش از حد ارزش گذاری شده یا ارزش کمی به آنها داده شده است. نتیجه ای که آنها کسب می کنند می تواند به تدوین بهتر استراتژی کمک کند که بازده مناسبی داشته باشد.

به عنوان مثال اگر قصد سرمایه گذاری در شرکتی را داشته باشید ابتدا می توانید مواردی مانند درآمد شرکت، ترازنامه، صورت های مالی و جریان نقدینگی آن را مطالعه کنید تا از سلامت مالی آن مطمئن شوید. سپس به بررسی حوزه فعالیت، بازار یا صنعتی را که در آن فعالیت می کند می پردازید و اینکه رقبا چه کسانی هستند؟ این شرکت چه جمعیتی را هدف قرار می دهد؟ آیا قصد گسترش دامنه خود را دارد؟

هدف نهایی از این نوع تحلیل ایجاد قیمت مورد انتظار سهم و مقایسه آن با قیمت فعلی است. اگر این قیمت از قیمت فعلی بیشتر باشد به این نتیجه می رسید که ارزش آن کم است و اگر از قیمت فعلی باشد می توانید نتیجه بگیرید که بیش از حد ارزش گذاری شده است. با استفاده از داده های تجزیه و تحلیل در نهایت می توان در مورد خرید یا فروش سهام شرکت مورد نظر تصمیم آگاهانه گرفت. تحلیلگران بنیادی عموما به معیارهای تجاری نگاه می کنند تا دریابند که ارزش واقعی آن چیست.

تحلیل فاندامنتال و رمز ارزها

تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاران با اهداف مشخص به بازار ارز دیجیتال وارد می شوند که ممکن است بلند مدت، کوتاه مدت و یا میان مدت باشد. در سرمایه گذاری ها کوتاه مدت با تحلیل تکنیکال می توان سود خوبی کسب کرد اما برای سرمایه گذاری های بلند مدت شما نیازمند تحلیل فاندامنتال نیز می باشید. معیارهای تحلیل فاندامنتال در بازارهای دیگر در ارزهای رمزنگاری شده واقعا کاربردی نیستند. در بخش زیر تعدادی شاخص که توسط معامله گران رمز ارزها استفاده می شود برای شما آورده شده است.

نسبت ارزش شبکه به معاملات (NVT)

NVT که اغلب به عنوان معادل P/E در بازارهای ارزهای رمزنگاری شده تلقی می شود، به سرعت در حال تبدیل شدن به جزء اصلی ارزهای رمزنگاری شده است که می توان آن را به صورت زیر محاسبه کرد:

ارزش شبکه/ حجم معاملات روزانه

این نسبت سعی می کند ارزش یک شبکه معین را بر اساس ارزش معاملاتی که پردازش  می کند تفسیر کند. برای مثال فرض کنید دو سکه دارید: سکه A و سکه B. هر دوی این سکه ها دارای سرمایه بازار یک میلیون دلار هستند با این حال حجم معاملات روزانه سکه A به ارزش پنجاه هزار دلار است در حالی که ارزش سکه B ده هزار دلار است. نسبت فوق برای سکه A، 20 و برای سکه B، 100 دلار است.

به طور کلی دارایی هایی که از NVT پایین تری برخوردارند کم ارزش تر در نظر گرفته می شوند، در حالیکه دارایی هایی با NVT بالاتر ممکن است بیش از حد ارزش گذاری شوند.

آدرس های فعال (Active addresses)

برخی از سرمایه گذاران در جستجوی آدرس های فعال در شبکه هستند تا میزان استفاده آنها را بسنجند. آدرس ها اگر چه به عنوان یک شاخص مستقل قابل اعتماد نیستند اما می توانند اطلاعات مربوط به فعالیت شبکه را آشکار کنند. معامله گران ممکن این امر را در ارزش گذاری واقعی خود از یک دارایی دیجیتال معین در نظر بگیرند.

نسبت قیمت به استخراج رمز ارز

نسبت قیمت به استخراج، معیاری است برای ارزش گذاری سکه های اثبات کاری که توسط ماینرها استخراج می شوند و هزینه های برق و سخت افزاری مربوط به این امر را در نظر می گیرد و طبق فرمول زیر در نظر گرفته می شود:

قیمت/ هزینه بازار سکه برای استخراج سکه

این نسبت می تواند اطلاعات زیادی را در مورد وضعیت فعلی یک بلاکچین نشان دهد و اشاره می کند که هزینه استخراج یک رمز ارز برای مثال اگر ده هزار دلار باشد ماینرها معمولا ده هزار دلار برای تولید واحد جدید هزینه می کنند. تصور کنید دو سکه دارید. سکه A با ارزش 5000 دلار و سکه B با ارزش 20000 دلار معامله می شود و هر دو دارای هزینه استخراج 10000 دلار هستند. نسبت قیمت به استخراج برای سرکه A، 0.5 و برای سکه B، 2 است. از آنجایی که نسبت فوق برای سکه A زیر 1 است نشان می دهد که ماینرها از استخراج سکه A  ضرر می کنند و استخراج سکه B سودآورتر است.

در اثربخشی این شاخص بحث هایی وجود دارد اما به معامله گران ایده هایی می دهد که می توانند ارزیابی کلی خود را از یک دارایی دیجیتال در نظر بگیرند.

مارکت کپ

مارکت کپ یا ارزش کل بازار که مقدار آن برای هر ارز رمزنگاری شده متفاوت است با فرمول زیر محاسبه می شود:

ارزش کل بازار= قیمت 1 واحد از آن سکه × تعداد کل سکه های در گردش

لازم است بدانید که قیمت یک ارز نشان دهنده ارزش آن در بازار نیست در حالی که مارکت کپ یکی از پارامترهای ارزش گذاری و قیمت یک رمز است و شامل کل سرمایه موجود ارز رمز نگاری شده در بازار است. به طور کلی مارکت کپ یک دارایی بر میزان ریسک آن تاثیر دارد و بالا بودن این میزان، ریسک سرمایه گذاری در آن را کاهش می دهد.

نمره اساسی ارز رمزنگاری شده (FCAS)

FCAS مخفف عبارت Fundamental crypto  asset score است و بیانگر امتیاز پروژه ها از نظر فاندامنتال است. این امتیاز دهی که بر اساس فعالیت کاربران و عملکرد برنامه نویسان آن پروژه انجام می شود، بازه ای بین 0 تا 1000 را در نظر گرفته و به این صورت تقسیم بندی می شود:

امتیاز

رنک

1000-900

عالی

S

899-750

خوب

A

749-6500

متوسط B

649-500

احتیاط

C
زیر 500 متزلزل F

وایت پیپر، تیم و نقشه راه ارز دیجیتال

متداول ترین شیوه برای تعیین ارزش یک رمز ارز و توکن ها، تحقیقات خوب و موثر در مورد پروژه هاست. با خواندن .وایت پیپر یک رمز ارز می توان به اهداف پروژه، فناوری و موارد استفاده آن دست یافت. سوابق اعضای تیم توسعه دهنده نیز به معامله گران توانایی آنها را در ساخت و مقیاس بندی محصول را می دهد. در نهایت نقشه راه می گوید که آیا پروژه در مسیر درست قرار گرفته است یا خیر. با بررسی موارد فوق می توان احتمال اینکه پروژه به نقطه عطف خود برسد را تعیین کرد.

اطلاعات فعلی (Current information)

اخبار رمز ارزها نه تنها بروز رسانی اخبار را ارائه می دهد بلکه خوانندگان را قادر می سازد تا با اتفاقات موجود همگام شوند. اخبار مربوط به دارایی ها اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهند که می تواند در تحلیل فاندامنتال مورد استفاده قرار گیرد.این اخبار شامل آنچه در دارایی ها رخ می دهد و تصور عمومی از برنامه ها و مشارکت های آینده است.

منابع خبری همچنین اطلاعاتی را در مورد افراد مهمی که با یک رمز ارز درگیر هستند را ارائه می دهند. برای مثال دوج کوین که قیمت آن با دخالت ایلان ماسک تحت تاثیر قرار گرفته است. همانطور که گفته شد همه این اطلاعات برای به دست آوردن یک تحلیل فاندامنتال جامع از یک رمز ارز بسیار مهم است.

توسعه مداوم (Continuous development)

یکی از ویژگی های ارزهای رمزگذاری شده به روزرسانی مداوم و توسعه آنهاست. این امر باعث می شود از نظر فنی به روز باشند و از امنیت مناسبی برخوردار شوند. در تحلیل فاندامنتال نگاهی به توسعه منظم یک پروژه می تواند ایده ای را در مورد عملکرد آینده آن ارائه دهد. برای مثال با بررسی این پارامتر متوجه خواهید شد که یک پروژه چندین سال است که پیشرفت جدیدی ندارد و برنامه ای برای آینده آن ارائه نشده است.

موارد استفاده یک پروژه (Use cases)

از عوامل مهم موثر در ارزش یک ارز رمزنگاری شده مفید بودن آن است. اگر پروژه ای موارد استفاده محدودی داشته باشد محبوبیت چندانی نخواهد داشت و احتمال بالا رفتن ارزش آن بسیار کم و حتی صفر است. رمز ارزهایی که استفاده ای چندگانه را ارائه می دهند موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد زیرا ارزش بیشتری برای کاربر ارائه می دهند. به همین دلیل است که توسعه دهندگان یک پروژه سعی می کنند تا موارد استفاده از پروژه خود را افزایش دهند تا مورد استقبال بیشتری قرار گیرد. این روش یکی از روش های اصلی افزایش ارزش دارایی در طول زمان است.

اطلاعات تراکنش ها (Transaction information)

معاملات ارزهای رمزنگاری شده بر روی بلاک چین ها ثبت می شوند و هر عضو شبکه بلاک چین به راحتی می تواند به آنها دست پیدا کند و منبع خوبی از اطلاعات در مورد یک دارایی رمزنگاری شده است. اطلاعات تراکنش ها به معامله گران می گوید که چه مقدار از دارایی مورد معامله قرار می گیرد و تقاضا برای آن چقدر است. رمز ارز با حجم معامله بالا می تواند تقاضای زیادی داشته باشد در حالیکه رمز ارز دیگری با حجم معامله پایین ممکن است تقاضای کمتری داشته باشد. اطلاعات دیگری مثل سطح دشواری استخراج رمز ارز و میزان پاداش  نیز می توانند راهنمای خوبی در زمینه اصول یک دارایی باشند.

 

بررسی جامعه (The community)

بررسی یک جامعه می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را ارائه دهد. هر پروژه ارز رمزنگاری شده دارای جمعی از افراد است که یا سرمایه گذاری کرده اند و یا طرفدار رمز ارز هستند. بازدید از تالارهای گفتگوی این افراد می تواند اطلاعات به روز در مورد رویدادهای به روز را به شما بدهد. چنین اجتماعاتی غالباً در توییتر، فیسبوک، ردیت و… وجود دارند و با بازدید از آنها می توان با طرفداران و سرمایه گذاران ارتباط برقرار کرد و ارز تجربیات آنها بهره برد.

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال

مزایا

با تجزیه و تحلیل بنیادی یا فاندامنتال جمع آوری اطلاعات برای پیش بینی آینده یک دارایی آسان است و به معامله گران در تصمیم گیری در زمینه سرمایه گذاری کمک شایانی می کند و اگر به درستی انجام شود می تواند از ریسک و ضررهای آتی جلوگیری کند و مانع از دست رفتن سرمایه کاربران شود.

معایب

این تحلیل بر چشم انداز بلند مدت دارایی ها متمرکز است و تغییرات ناگهانی را نادیده می گیرد و برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت مناسب نیست. همچنین جمع آوری و بررسی اطلاعات برای تحلیل به زمان زیادی احتیاج دارد و ممکن است همیشه نتیجه مثبتی نداشته باشد.

چگونه می توان از تحلیل فاندامنتال استفاده کرد؟

fundamental

این تحلیل می تواند برای سرمایه گذاری های بلند مدت بسیار کارآمد باشد و برای به دست آوردن بهترین نتیجه بهتر است با تحلیل تکنیکال ترکیب شود. در حالی که تحلیل بنیادی ایده ای در مورد عملکرد در دراز مدت ارائه می دهد، تجزیه و تحلیل تکنیکال به تحلیلگر برای عملکرد دارایی در کوتاه مدت ایده هایی را می دهد. این امر برای معامله گران که ممکن است بخواهند تغییرات اخیر قیمت را معامله کنند، مفید است.

سخن پایانی

تحلیل فاندامنتال یکی ابزارهای موجود در بازارهای مالی است که از آن برای بررسی و تحلیل ارزش و قیمت های بازار استفاده می شود. این تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی است و برای یک تحلیل درست باید با تمرین زیاد مهارت بالایی کسب کرد.

تحلیل فاندامنتال از اندیکاتورهای گوناگون استفاده می کند و یک تحلیل درست همه جوانب را در یک دارایی در نظر می گیرد. اگر به این تحلیل فاندامنتال مسلط نیستید، در هنگام خرید دارایی از افراد حرفه ای و معتبر که در این زمینه مهارت بالایی دارند کمک بگیرید چرا که ممکن است با یک سرمایه گذاری اشتباه سرمایه خود را از دست بدهید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات