Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
شاخص های تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

شاخص های تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای

ابزارهای فاندامنتال برای پروژه های دیفای

دسترسی سریع

شاخص های تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای کدام اند؟ پروژه های دیفای به دلیل برنامه های سودآور خود مانند سیستم های وام دهی و وام گیری، استخرهای نقدینگی، مزارع کشت سود و… مورد استقبال معامله گران قرار گرفته اند و بسیاری از افراد علاقمند به سرمایه گذاری و فعالیت در این حوزه هستند.

افرادی که در پروژه های دیفای سرمایه گذاری می کنند، باید این موضوع را در نظر داشته باشند که این پروژه ها با وجود فرصت های بسیاری که در اختیارشان قرار می دهند ممکن است ریسک هایی نیز داشته باشند. بنابراین باید پیش از سرمایه گذاری آنها را تحلیل کرده و مورد بررسی قرار دهند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ابزارها و معیارهای مهم برای تحلیل پروژه های دیفای بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای

تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای

هر معامله گری پیش از سرمایه گذاری بر روی یک پروژه ابتدا باید تمامی جوانب، امتیازات و ریسک های احتمالی پیش روی پروژه را در نظر داشته باشد. پروژه های دیفای، فناوری های تقریبا جدیدی هستند که به دلیل نوظهور بودن آنها نمی توان شناخت و بررسی دقیقی داشت، به همین دلیل تحلیل فاندامنتال بهترین گزینه برای شناخت یک پروژه است. زیرا با استفاده از آن می توان ارزش ذاتی یک پروژه و اهداف و برنامه های آن را به طور دقیق مطالعه کرد.

در حال حاضر یک روش استاندارد برای تحلیل پروژه های دیفای تعریف نشده است اما شاخص ها و اندیکاتورهایی وجود دارند که می توان با بهره مندی از آنها تا حدی تحلیل فاندامنتال را بر روی پروژه های دیفای اجرایی کرد. در ادامه برخی از شاخص ها و اندیکاتور های مناسب برای پیاده سازی و استفاده در تحلیل فاندامنتال پروژه های دیفای معرفی شده اند که می تواند از آنها بهره مند شوید.

ارزش کل قفل شده پروژه

ارزش کل قفل شده یا TVL

ارزش کل قفل شده (Total Value Locked) به معنی مجموع کل سرمایه ای است که در استخرهای نقدینگی یک پروژه دیفای قفل شده است. ارزش کل قفل شده معیار مناسبی برای تحلیل فاندامنتال و سنجش میزان علاقمندی سرمایه گذاران به پیوستن به استخرهای نقدینگی و سهام گذاری است. بنابراین هرچه TVL پلتفرم بالاتر باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت.

با مقایسه بین دارایی کل قفل شده یک پروژه و سهم توکن آن در بازار رمز ارزها، می توان اطلاعات مفیدی در مورد اینکه پلتفرم مورد نظر ارزش سرمایه گذاری و قفل کردن سهام را دارد یا خیر به دست آورد. علاوه بر این با مقایسه این دو  ارزش واقعی ارز دیجیتال مورد نظر نیز مشخص می شود. تحلیلگران می توانند از وب سایت Defipulse.com برای دریافت اطلاعات مربوطه به ارزش کل قفل شده یک پروژه استفاده نمایند.

نسبت خرید و فروش پروژه دیفای

نسبت قیمت به فروش یا P/S ratio

نسبت قیمت به فروش در پروژه های دیفای یکی دیگر از اندیکاتورهای مورد استفاده است که می توان آن را با تقسیم ارزش کل بازار توکن پروژه بر درآمد پروژه به دست آورد. برای مقایسه حاصل این تقسیم، هر چه مقدار آن کمتر باشد می توان گفت که پلتفرم ارزان تر است و برای سرمایه گذاری نیز مناسب است.

در وب سایت کوین گکو به آدرس Coingecko.com که در مقاله های پیشین آن را معرفی کردیم می توان در صفحه ی هر توکن یا کوین مقدار ارزش بازار ارز دیجیتال پلتفرم سیستم مالی غیرمتمرکز تقسیم بر ارزش کل قفل شده در آن را مشاهده کرد. هر چه این نسبت کمتر باشد، پروژه برای سرمایه گذاری مناسب تر خواهد بود.

موجودی توکن در صرافی‌ها

مقدار توکن یک پلتفرم دیفای که در صرافی ها عرضه می شود معیار بعدی برای تحلیل این پروژه است. هرچه میزان یک توکن در صرافی های ارز دیجیتال کمتر باشد، پروژه مذکور برای سرمایه گذاری گزینه مناسب تری خواهد بود. شما می توانید با بررسی یک توکن در صرافی ها متوجه شوید که مقدار آن در صرافی چقدر است و در صورتی که مقدار آن افزایش یافته باشد، باید فشار فروش و کاهش قیمت را برای توکن مورد نظر پیش بینی کنید.

موجودی صرافی پروژه ها

تغییرات موجودی توکن در صرافی

تغییرات موجودی زیاد بر روی یک صرافی، نوسانات قیمت را نیز در پی خواهد داشت. شما می توانید با بررسی و پیگیری تغییرات موجودی یک توکن و قیمت آن در صرافی های ارز دیجیتال رفتار قیمت آن را در آینده پیش بینی نمایید و هوشمندانه تر سرمایه گذاری کنید.

تعداد آدرس های فعال توکن پروژه

هنگامی که تعداد آدرس های فعال برای توکن های یک پروژه دیفای افزایش یابد، می توان نتیجه گرفت که استفاده از این توکن و پلتفرم مربوط به آن بیشتر شده است و رابطه مستقیمی بین افزایش تعداد آدرس های توکن و رشد پروژه مربوط به آن وجود دارد. البته این معیار به طور قطعی نشان دهنده وضعیت رشد پروژه نیست و در کنار دیگر شاخص ها باید بررسی گردد.

هدف پروژه

اهداف پروژه دیفای

بررسی اهداف یک پروژه پیش از سرمایه گذاری بر روی آن لازم است. ممکن است در برخی موارد ممکن است برای افزایش قیمت و فروش پروژه وعده های فریبنده و جذابی برای یک پروژه دیفای داده شوند که باید آنها را بررسی کرد، لذا رشد قیمتی که از این طریق باشد چندان پایدار نخواهد بود. بنابراین باید با دقت درباره هدف پلتفرم و ارزش واقعی آن تحقیق کنید تا در دام سوداگران نیافتید.

نرخ تورم پروژه

بررسی نرخ تورم پروژه های دیفای عامل مهم دیگری در تحلیل فاندامنتال آنها است. بسیاری از پلتفرم های دیفای به دلیل مکانیزم خاصی که دارند نرخ تورم بالایی دارند و توکن آنها به سرعت تولید می شوند. تورم در یک پروژه لزوماً به معنی نامناسب بودن پروژه نیست اما اگر نرخ تورم بالا باشد، پلتفرم افت قیمت شدیدی خواهد داشت. می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که هرچه تعداد توکن های در گردش بیشتر باشد و اختلاف نسبت Fully Diluted Valuation به ارزش بازار آن کمتر باشد برای سرمایه گذاری مناسب تر خواهد بود.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات