Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
جنسیس بلاک یا بلاک پایه در بلاک چین - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

جنسیس بلاک یا بلاک پایه در بلاک چین

جنسیس بلاک یا بلاک پایه

دسترسی سریع

جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش اولین بلوک از هر زنجیره بلوکی است که آغازگر زنجیره محسوب می شود و معماری بلاک چین را پایه گذاری می کند. به این‌ بلوک، بلوک صفر یا یک نیز گفته می شود و یکی از مفاهیم پایه و ابتدایی بلاک چین است که در این‌ مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. در ادامه با اکس کپیتال همراه باشید.

جنسیس بلاک (Genesis block) چیست؟

جنسیس بلاک چیست

در سال ۲۰۰۹ اولین ارز دیجیتال با نام بیت کوین توسط شخص یا اشخاص ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد که برای راه اندازی آن از فناوری بلاک چین به عنوان بستر پذیرنده استفاده شد‌. بلاک چین بیت کوین زنجیره ای از بلوک ها بود که داده های مربوط به معاملات بیت کوین را در خود ذخیره می کردند. اولین بلوک از این زنجیره جنسیس بلاک نامیده شد که ساتوشی ناکاموتو پاداش آن را ۵۰ بیت کوین تعیین کرد و بیان کرد که غیر قابل دسترسی و خرج کردن است‌.  جنسیس بلاک علاوه بر غیر قابل خرج بودن با سایر بلوک های بلاک چین تفاوت دیگری دارد و اطلاعات هیچ تراکنشی بر روی آن ذخیره نشده است.

جنسیس کلمه انگلیسی و به معنای پیدایش است که اولین بار در بخش اول از کتاب انجیل مسیحیت با اشاره به پیدایش جهان هستی استفاده شد و در بلاک چین نیز به همین منظور استفاده می شود.

جنسیس بلاک پایه و اساس اکوسیستم بیت کوین را تشکیل می دهد و بر خلاف سایر بلوک های بلاک چین به بلوک قبلی خود اشاره ندارد زیرا بلوکی پیش از آن ثبت‌ نشده است. به جنسیس بلاک بلاک صفر یا یک نیز گفته می‌ شود و در زنجیره بلوکی اهمیت بالایی دارد زیرا بر اساس آن بلاک های بعدی زنجیره ساخته خواهند شد.

همانطور که به آن اشاره شد قبل از جنسیس بلاک هیچ بلوکی وجود ندارد و جنسیس بلا‌ باید با استفاده از کدنویسی Hardcode در زنجیره ی بلوکی قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با بلاک چین و نحوه عملکرد آن به جستار بلاک چین چیست مراجعه نمایید.

جنسیس بلاک بیت کوین

جنسیس بلاک بیت کوین با جنسیس بلاک سایر بلاک چین ها متفاوت است. همانطور که گفتیم این‌ رمزنگاری این بلوک به صورت هارد کد است و چون هیچ بلوکی پیش از آن قرار نگرفته است، داده های بلوک قبلی را ندارد و با سایر بلوک های زنجیره بیت کوین متفاوت است. ساتوشی ناکاموتو اولین بار که این بلوک را ایجاد کرد جایزه ۵۰ بیت کوینی برای استخراج آن در نظر گرفت و طوری آن را طراحی کرد که به دلیل هارد کد بودن نتوان آن را خرید و فروش کرد.

هش جنسیس بلا‌ک بیت کوین (000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f) خاص و منحصر بفرد است و دو صفر هگزادسیمال برجسته و بیشتر از باقی بلوک های اولیه است. ۵۰ بیت کوینی که برای  جنسیس بلاک در نظر گرفته شده بود در تاریخ سوم ژانویه سال ۲۰۱۹ به آدرس کیف پول 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa فرستاده شد که برای همیشه غیر قابل خرج خواهد بود و تمام بیت کوین هایی که به همین آدرس ارسال شوند نیز غیر قابل بازیابی خواهند بود.

پیام مخفی جنسیس بلا‌ک

جنسیس بلاک

ساتوشی ناکاموتو در جنسیس بلاک بیت کوین پیغامی نوشت که تاکنون نیز در دنیای رمز ارزها شناخته شده است. در  خلال پارامتر کوین پایه (Coinbase) همراه با داده های دیگر پیغام مخفی نیز درج شد که در آن زمان سرتیتر نشریه تایمز شد. متن‌ این پیام “رئیس خزانه سلطنتی انگلستان در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها” بود که به عقیده بسیاری به عنوان یک برچسب زمانی درج شده بود تا اثبات کند که این بلاک پیش از سوم ژانویه ایجاد نشده است. به هر صورت تیتری که توسط نشریه تایمز منتشر شد با هدف ایجاد بیت کوین ارتباط نزدیکی دارد.

دومین بلوک از زنجیره بلوکی بیت کوین حدود ۶ روز بعد از بلوک اول ساخته شد. نظریه ای که در این مورد توسط برخی افراد مطرح شده این است که این کار ساتوشی ناکاموتو به باورهای دینی مرتبط است زیرا به عقیده مذهبیون جهان هستی در ۶ روز ساخته شده است و با توجه به استفاده از واژه جنسیس (در فصل اول انجیل آمده) در نام اولین بلوک این تئوری زیاد هم دور از ذهن نیست!

علت اهمیت جنسیس بلاک یا بلاک پایه

اهمیت جنسیس بلاک

جنسیس بلاک در واقع نشان دهنده شروع یک زنجیره است. اگر جنسیس بلاک وجود نداشت اعتماد به زنجیره بلوکی و آگاهی از زمان و نحوه کار برای ماینرها سخت بود. از لحاظ نظری هیچ احتیاجی به حضور جنسیس بلاک نیست اما نمی توان یک‌ زنجیره را بدون نقطه شروع در نظر گرفت. داشتن یک نقطه آغازین برای اعتماد سازی مخاطبان و شفاف سازی کار زنجیره ضروری است.

پس در واقع وجود جنسیس بلاک به عنوان پایه و اساس بلاک چین و یک نقطه شروع و آغاز برای زنجیره ضروری است‌ و بدون آن هیچ نقطه توافق و دلیلی برای اعتماد ماینرها وجود نداشت!

سخن پایانی

در مقاله فوق به معرفی جنسیس بلاک، هدف آن و اولین جنسیس بلاک در تاریخ ارزهای رمزنگاری شده اشاره کردیم. جنسیس بلاک در واقع اولین بلوکی است که در زنجیره بلوکی قرار می گیرد و پایه و اساس تمام بلوک های بعد خود خواهد بود. این بلوک حاوی هیچ اطلاعاتی از بلوک های قبلی خود نیست زیرا قبل از آن بلوکی وجود ندارد. وجود جنسیس بلاک در زنجیره بلوکی باعث شفافیت کار و صداقت عملکرد بلاک چین می باشد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات