Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
آموزش گام به گام گرفتن وام از دیفای - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

آموزش گام به گام گرفتن وام از دیفای

آموزش وام گرفتن از دیفای

دسترسی سریع

احتمالا شما نیز با شنیدن عبارت وام گرفتن به یاد مراحل بانکی طاقت فرسا و پیچیده با کاغذ بازی های زیاد می  افتید. دریافت وام در سیستم های مالی سنتی و متمرکز نیازمند طی کردن مراحل قانونی و کسب تاییدیه هایی است که گاهی اوقات زمان زیادی صرف این کار می شود. شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که در ارزهای دیجیتال نیز مفهوم وام دهی به صورتی نوین و ساده وجود دارد و کاربران ارزهای دیجیتال می توانند در بستر بلاک چین به وام دهی یا دریافت وام بپردازند. در ادامه با اکس کپیتال همراه باشید تا درباره نحوه گرفتن وام در DeFi بیشتر بدانید.

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi چیست؟

دیفای چیست

DeFi به مجموعه ای از برنامه های کاربردی غیرمتمرکز گفته می شود که امور مالی مختلف مانند اعطای وام، دریافت وام، پرداخت اقساط و معاملات مالی را بدون نیاز به شخص ثالث و بدون واسطه را امکان پذیر می کنند. دیفای را نمی توان یک پروژه بلاک چین دانست زیرا اکوسیستمی از پروژه های گوناگون است که همگی خدمات مالی غیرمتمرکزی ارائه می دهند.

DeFi نیاز افراد به اعتمادسازی و استفاده از سیستم های مالی متمرکز مانند بانک ها و موسسات مالی وابسته را از بین می برد و برای فعالیت به هیچ ناظر یا واسطه ای نیاز ندارد. در این اکوسیستم هر شخص کنترل دارایی ها و پول های خود را به طور کامل دارد و هیچکس نمی تواند آنها را مصادره کرده یا اختلاس کند چون این حوزه به لطف بلاک چین دارای شفافیت بالایی است.

وام در DeFi

وام گرفتن در دیفای

دریافت و اعطای وام مفهومی به معنی اجرای قراردادی بین دو طرف است که طبق این قرارداد یکی از طرفین دارایی های خود را در ازای دریافت سود مشخصی در اختیار طرف مقابل می گذارد. این مفهوم از گذشته تاکنون در سیستم های مالی گوناگون وجود داشته است و DeFi نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در حوزه دیفای وام دهی و دریافت وام با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می گیرد و مبلغ وام، سود و وثیقه و سایر هزینه ها با ارزهای دیجیتال پرداخت می شوند.  بر خلاف وام دهی در بانکداری سنتی برای دریافت وام در دیفای نیازی به شخص ضامن نیست و بدون نیاز به شخص ثالث می توانید وام دریافت کنید. در بین برنامه های غیرمتمرکز دیفای بالاترین نرخ رشد وام را دارد و کاربران می توانند با قفل کردن دارایی در آن سود کسب کنند.

در DeFi هر شخصی می تواند یک وام دهنده باشد و ارزهای دیجیتال خود را به صورت وام در اختیار دیگران قرار دهد و سود کسب کند. این سیستم وام دهی از شفافیت بالایی برخوردار است و کاربران می توانند به صورت P2P با یکدیگر در ارتباط باشند.

مزایای دریافت وام DeFi

بدون محدودیت: در سیستم های مالی سنتی برای اعطای وام ابتدا تاریخچه ای از تراکنش ها و سوابق مالی فرد تهیه می شود و با توجه به آن مشخص می شود که شخص صلاحیت دریافت وام را دارد یا خیر. همچنین مبلغ وام بستگی به موجودی حساب کاربران دارد. اما در دیفای به این صورت نیست و افراد می توانند بدون نیاز به ارائه سوابق تراکنش ها هر مبلغ وامی که لازم دارند با توجه به وثیقه پرداختی را دریافت نمایند.

بدون مالیات: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و تراکنش هایی که به وسیله این ارزهای صورت می گیرد در هیچ نهاد نظارتی ثبت نمی شود و مشمول قوانین مالیاتی نیستند. دریافت وام در دیفای هیچگونه مالیاتی ندارد و برخلاف سیستم های بانکداری سنتی وام گیرنده هیچ مالیاتی پرداخت نخواهد کرد.

فعالیت برون مرزی: ارزهای رمزنگاری شده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و افراد می توانند از هر نقطه از جهان در دیفای وام بگیرند و محدودیت مرزی وجود ندارد.

عدم نیاز به ذکر دلیل: دریافت وام DeFi نیازی به ارائه دلیل یا هدف خاصی ندارد و کاربر هر زمان که بخواهد می تواند وام بگیرد و لازم نیست کاربر علت خاصی را برای گرفتن وام مشخص نماید در حالی که در اکثر سیستم های بانکداری سنتی این گونه نیست.

نحوه دریافت وام در DeFi

نحوه وام گرفتن از دیفای

فناوری بلاک چین با نوآوری های نوینی که داشته است خدمات متنوعی را در اختیار کاربران قرار می دهد. یکی از این خدمات سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi است که امکان انجام امور مالی را بدون واسطه و نظارت انجام می دهد. در دیفای شما می توانید بدون اتلاف وقت و نیاز به ارائه مدارک و ضامن تنها با پرداخت وثیقه ای اندک وام دریافت کنید و پس از بازپرداخت وام مبلغ وثیقه را پس بگیرید.

برای اطلاع از پرسودترین و بهترین پروژه های سودآور دیفای در سال ۲۰۲۱ می توانید به نگارش برترین پروژه های DeFi مراجعه نمایید.

برای دریافت وام از دیفای ابتدا یک کیف پول رمزنگاری شده تهیه کنید و به یکی از پلتفرم های حوزه دیفای مراجعه نمایید. میکرو، کامپاند و آوی سه پلتفرم برتر برای دریافت وام هستند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

کامپاند (Compound)

کامپوند یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز است که می توانید از آن وام دریافت کنید. توکن حاکمیتی این پلتفرم COMP نام دارد و دارندگان آن می توانند با استفاده از آن در رای گیری های مربوط به شبکه شرکت نمایند. توکن دیگر در این شبکه cToken نام دارد که توکنی با استاندارد ERC-20 اتریوم است. در پلتفرم کامپوند استخرهای نقدینگی وجود دارند که می توان در آنها به وام دهی با وام گیری پرداخت.

شما می توانید برای دریافت وام در این شبکه به آدرس https://compound.finance/ مراجعه کنید و با پرداخت هزینه مقدار کمی از توکن های این شبکه (COMP) را به عنوان وثیقه و اعتبار خریداری نمایید. سپس وثیقه را از طریق قرارداد هوشمند به وام گیرنده پرداخت و  با توجه به مقدار آن وام دریافت کنید. وام گیرندگان در این پلتفرم باید ارزش بیشتری از آنچه که می خواهند وام بگیرند را به عنوان اعتبار تهیه کنند.

در هنگام دریافت وام به بهره وام توجه کنید چون اگر نرخ بهره وام از نقدینگی تامین شده بیشتر باشد نرخ بهره شما منفی خواهد شد. شما می توانید پس از بازپرداخت وام مبلغ وثیقه را پس بگیرید و در کامپوند و یا صرافی های دیگر به فروش برسانید.

آوی (aave)

آوی یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز وام دهی و وام گیری است. برای دریافت وام از آوی باید مقدار وثیقه ای که پرداخت می شود بیشتر از مبلغ وامی که گرفته می شود باشد. این کار به منظور جلوگیری از نوسانات ناگهانی بازار برای وام دهنده است. در این پلتفرم نرخ وثیقه بین ۵۹ تا ۷۰ درصد است که در هنگام وام گیری باید  به آن توجه داشته باشید.

توکن بومی آوی aToken نام دارد که به عنوان وثیقه وام باید خریداری و پرداخت شود. هرچه کاربر مقدار بیشتری از این توکن داشته باشد می تواند وام بیشتری دریافت کند و میزان سود در آوی به aToken  بستگی دارد.

میکر (Maker)

در پلتفرم میکر کاربران می توانند توکن های استیبل کوین Dai را وام بگیرند. برای دریافت  وام در این پلتفرم باید ابتدا دارایی به عنوان وثیقه به خزانه خود در این پلتفرم واریز نمایید. نرخ وثیقه در میکر ۶۶ درصد است و هر چه مبلغ وثیقه بیشتر باشد می توان وام بیشتری گرفت. اگر ارزش وثیقه ایی که برای وام پرداخت شده است به زیر نرخ ثابت برسد جریمه ۱۳ درصدی برای کاربر در نظر گرفته می شود و وثیقه لیکویید می شود و با تخفیف ۳ درصدی در بازار به فروش می رسد. مفهوم خزانه (vault) با کیف پول (wallet) در میکر متفاوت است و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

عوامل موثر در مقدار وام

وام دیفای- عوامل موثر بر مقدار

دریافت وام در دیفای شرایطی دارد که باید آنها را در نظر گرفت. مقدار وامی که در دیفای می توان دریافت کرد محدودیت ندارد. در دیفای می توان با توجه به نقدینگی پلتفرم انتخاب شده هر مبلغی وام درخواست کرد اما این وام به عواملی بستگی دارد که باید آنها را در نظر داشت.

عامل اول در تعیین نرخ وام میزان دارایی هر شخص در پلتفرم ارائه دهنده و برای دریافت وام با مبالغ بزرگ باید موجودی پلتفرم را افزایش داد. عامل دیگر در تعیین مقدار وام مبلغ وثیقه است که به عنوان ضمانت توسط وام گیرنده به پلتفرم پرداخت می شود. برای وام گرفتن در دیفای ارزش وثیقه در عامل وثیقه ضرب می شود و با توجه به این فرمول شخص می تواند هر مقدار وامی درخواست نماید

خطرات دریافت وام در دیفای

دریافت وام در دیفای مزایای بسیاری دارد اما خطرات و ریسک هایی را نیز به همراه دارد که باعث می شود افراد از دریافت آن خودداری کنند. خطراتی مانند افزایش نرخ سود وام گیرنده در بازه زمانی کوتاه یا نابود شدن وثیقه به دلیل کاهش قیمت شدید می توانند از تهدیدات دریافت وام محسوب شوند.

ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارند و یکی از علل این خطرات در وام دیفای بی ثبات بودن قیمت رمز ارزها است. اگر ارزی که وام گیرنده دریافت کرده است با رشد مواجه شود، وام گیرنده یا باید مقدار وثیقه را بیشتر کند و یا وام را برگرداند و اگر ارز با تنزل قیمت روبرو شود ارزش از وجه ضمانت نیز کم می شود. این مشکلات در پلتفرم های با نقدینگی بالا کمتر رخ می دهند و در صورتی که قصد گرفتن وام دارید به دنبال پلتفرم هایی با نقدینگی بالا باشید.

سخن پایانی

وام دهی دیفای یکی از فناوری های نوین در سیستم مالی ازرهای دیجیتال است که می تواند برای  طرفین قرارداد سودآور باشد. دریافت وام از دیفای نسبت به بانکداری سنتی مزایایی دارد که به آنها اشاره شد. مزایایی مانند عدم نیاز به ضامن، نداشتن مالیات و محدودیت های دیگر که نمی توان آنها را نادیده گرفت. از طرفی در کنار امتیازات ذکر شده دریافت وام در دیفای با خطراتی نیز همراه است که ممکن است باعث از دست رفتن دارایی وام گیرنده و کاهش سرمایه او شود.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات