Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
تاثیر بلاک چین در صنعت بیمه - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

تاثیر بلاک چین در صنعت بیمه

استفاده از بلاک چین در صنعت بیمه

دسترسی سریع

بلاک چین ها فناوری های نوظهوری هستند که طی سال های گذشته در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گرفته اند و کاربردهای مختلفی را ارائه می دهند. یکی از کاربردهای بلاک چین استفاده آنها در صنعت بیمه است که با هدف بهبود شرایط برای طرفین قرارداد بیمه یعنی بیمه گذار و شرکت بیمه مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با اکس کپیتال همراه باشید تا با این قابلیت بلاک چین بیشتر آشنا شوید.

 

blockchain

بلاکچین را بیشتر بشناسیم!

بلاک چین تکنولوژی نوظهوری است که برای اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. این شبکه یک پایگاه داده غیر متمرکز است که اطلاعات را بین تمامی اعضای شبکه به اشتراک می گذارد و فعالیتی غیر متمرکز دارد و هیچ شخص یا اشخاصی قادر به اطلاعات ثبت شده بر روی این شبکه نیستند.

در ابتدا تصور می شد این فناوری تنها برای ارزهای دیجیتال قابل استفاده است اما با گذشت زمان پتانسیل بالای بلاک چین برای استفاده در موارد دیگر مورد توجه قرار گرفت و این فناوری به صنایع دیگر ورود پیدا کرد. یکی از این صنایع صنعت بیمه بود که در این نگارش به آن پرداخته شده است و موارد استفاده بلاک چین در صنعت بیمه مورد بررسی قرار گرفته است.

کاربرد بلاک چین در صنعت بیمه

تاثیر بلاک چین بر بیمه

از کدام ویژگی های بلاک چین در صنعت بیمه استفاده می شود؟ بلاک چین ها ویژگی های بسیاری را ارائه می دهند که در صنعت بیمه از ویژگی حذف واسطه ها، جلوگیری از تقلب، حذف روندهای طولانی و تسویه مبلغ خسارت استفاده می شود.

اجرای قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین ها اولین بار در شبکه اتریوم مطرح شد و قابلیت پیاده سازی قراردادهای هوشمند را برای کاربران فراهم می کرد. در این قراردادها شرایط و قوانینی که در ابتدا وضع می شوند به صورت خودکار اجرا می شوند و نمی توان آنها را متوقف کرد. از طرفی پس از ثبت قرارداد هیچ یک از طرفین قرارداد نمی توانند آن را تغییر دهند. اما در قراردادهای بیمه کاربرد قراردادهای هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند در بیمه می توانند شرایط بیمه گذار و نماینده بیمه را مانند میزان خسارت، مبلغ بیمه، ابراز پرداخت قابل اعتماد و… را ثبت نمایند و در صورتی که بیمه گذار تقاضای استفاده از بیمه را داشته باشد با بررسی شرایط ذکر شده در قرارداد هوشمند مبلغ بیمه به او پرداخت خواهد شد.

یکی دیگر از امتیازات استفاده از بلاک چین در بیمه جلوگیری از تقلبات است. فناوری بلاک چین قادر است تا خطاها و اشتباهات را به حداقل برساند و با پروتکل های احراز هویت، اعتبار سنجی و تایید، تقلب ها را شناسایی نماید. همچنین استفاده از بلاک چین و قراردادهای هوشمند می تواند نیاز اعتماد به اشخاص ثالث و افراد واسطه را از بین ببرد و فرایندهای طولانی را سهولت بخشد.

پرداخت ها در شبکه های بلاک چین آنی صورت می گیرند و در صورت دریافت خسارت نیازی به طی کردن مراحل بانکی پیچیده و زمان بر نیست و مبلغ خسارت در صورت تایید صلاحیت فورا واریز خواهد شد.

عدم نظارت سازمان های دیگر بر بلاک چین و استفاده از آن در صنعت بیمه باعث افزایش حریم خصوصی کاربران نیز خواهد شد و اطلاعات شخصی بیمه گذار تنها نزد نماینده بیمه محفوظ خواهد ماند.

از دیگر ویژگی های بلاک چین در بیمه پشتیبانی از تمامی کسب و کارها در این صنعت است. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارهای جدید و نوپا برای ثبت بیمه کار خود در صورتی که مشمول استفاده از بیمه شوند باید مراحل طاقت فرسا و طولانی را باید طی کنند. در بلاک چین ها می توان تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ را با هر مبلغی بیمه کرد و قوانین بیمه مشمول همه کارها و محصولات خواهد شد.

قرارداد هوشمند در بیمه

معایب استفاده از بلاک چین در بیمه

بلاک چین فناوری نوپایی است و در استفاده از آن باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت. غیر متمرکز بودن بلاک چین ها به همان اندازه ای که مفید هستند می توانند جزو معایب استفاده آن در بیمه نیز باشند. عدم حضور یک نهاد مرکزی و یا قانونگذار در فرایند بیمه ممکن است برای مشکلاتی را به وجود آورد. در صورت وقوع هر گونه مشکل بین طرفین بیمه نامه نمی توان بیمه نامه را متوقف کرد و این بیمه نامه تحت پوشش هیچ قانونی قرار نمی گیرد.

سخن پایانی

استفاده از بلاک چین ها در صنعت بیمه تغییرات قابل توجهی را در این صنعت به وجود آورده اند و دسترسی افراد به خدمات بیمه با اجرای بلاک چین بسیار ساده تر از گذشته صورت می گیرد. ثبت سوابق بیمه، کنترل هزینه ها، رسیدگی به دعاوی خسارت، حذف تقلب و … از مزایای استفاده از بلاک چین در صنعت بیمه هستند البته باید در نظر داشته باشیم با توجه به نوظهور بودن و عدم جود قوانین خاص برای بلاک چین ها ممکن است با محدودیت هایی در این زمینه مواجه شد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات