Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
روانشناسی بازار در ترید ارزهای دیجیتال - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

روانشناسی بازار در ترید ارزهای دیجیتال

روانشناسی بازار

دسترسی سریع

بازار ارزهای دیجیتال‌ دارای دامنه گسترده ای از هزاران‌ رمز ارز مختلف است که هر یک با هدف خاصی و به منظور رفع مشکلات در دنیای واقعی ارائه شده اند. یکی‌ از الزامات شرکت در بازار  ارزهای دیجیتال و ترید کردن در آن شناخت مفاهیم پایه و اصطلاحات آن است و  موفقیت در این بازار در  گرو کسب دانش و استفاده از ابزارهای مناسب و همچنین داشتن علم روانشناسی بازار می باشد.

روانشناسی بازار و شناخت آن یکی‌ از راه های سرمایه گذاری صحیح و کسب سود در دنیای ارزهای دیجیتال است. در این مطلب به روانشناسی بازار و راه های کسب مهارت در آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

روانشناسی بازار چیست

روانشناسی بازار

امروزه افراد بسیاری در شاخه های مختلف ارز دیجیتال فعالیت دارند و بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهند. تحلیل بازار دانشی است که در آن با استفاده از روش های مختلف ارزش و سودمندی یک ارز دیجیتال تحلیل می شود و قیمت آن در برابر ارزشش مورد بررسی قرار می گیرد.

تحلیل ها انواع مختلفی دارند که اگر درست و با دانش کافی انجام شوند برای معامله گران سودآور خواهند بود. اما این سوال به وجود می آيد که یک‌ تحلیلگر همیشه در بازار موفق خواهد بود؟ جواب این سوال منفی است. چرا که تحلیل ها تنها یکی از ابزارهای بررسی بازار هستند و بارها ثابت شده است که یک تحلیلگر لزوما همیشه یک‌ معامله گر موفق نیست و پارامترهای دیگری را باید مورد بررسی قرار داد. یکی از این پارامترها روانشناسی بازار است که جایگاه مهمی در بین معامله گران ارز دیجیتال دارد. اما روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار عبارت است از مجموعه اقداماتی که به معامله گران در کنترل احساسات و عواطف خود و  بررسی رفتار دیگر تریدر ها در هنگام ترید کردن کمک‌ می‌کند. این اقدامات شامل قوانین، تکنیک‌ ها و سایر مولفه هایی است که یک معامله گر برای موفقیت در بازار به آن نیاز دارد.

مهارت در روانشناسی بازار  شکست در بازار را کاهش و کسب درآمد و سود را افزایش می دهد و  تریدرها را نسبت به وضعیت احساسات دیگر معامله گران آگاه می سازد.

هنگامی که احساسات بازار مثبت باشد قیمت ها روند صعودی دارند و خرید ارزها در بازار افزایش می یابد، از این بازار به عنوان بازار گاوی یاد می شود. اما زمانی که روند قیمت در بازار نزولی باشد و قیمت ها کاهش یابد گفته می شود بازار خرسی است.  در ادامه به توضیح‌ بیشتر این‌ شاخص ها و ابزارها خواهیم پرداخت‌.

تسلط بر احساسات

روانشناسی بازار در ارزهای دیجیتال

اگر قصد دارید به طور حرفه ای در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید باید در ابتدا یاد بگیرید که‌ چگونه کنترل احساسات خود را در دست بگیرید. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به تنهایی نمی توانند سود شما را در بازار ارزهای دیجیتال تضمین کنند و در کنار این دو شما باید بتوانید احساسات مختلف خود و دیگران را در معاملات بشناسید و تصمیم درست را بگیرید.

یک تریدر حرفه ای باید بداند که چه زمانی به بازار وارد شود و زمان خروج از بازار چه موقع است. هودل کردن و هودلر بودن نیز از دیگر مهارت هایی است که یک تریدر باید با آن آشنا باشد.

مهم ترین‌ نکته ای که درباره دنیای وسیع ارزهای دیجیتال باید بدانید این است که این بازار همانند سایر بازارهای مالی دیگر دچار نوسانات قیمت می شود و ممکن است قیمت ارز صعودی و یا نزولی باشد. این شما هستید که هنگام نوسانات تصمیم می گیرید خرید یا فروش داشته باشید و اگر دانش کافی در این زمینه را داشته باشید سرمایه گذاری پرسودی خواهید داشت. ترس، طمع و امید واهی سه دشمن اصلی برای موفقیت در بازار رمز ارزها هستند و شما باید بتوانید بر این احساسات غلبه کنید. در ادامه به معرفی برخی احساسات معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال پرداخته شده است که با مطالعه آن ها می توانید به این نتیجه برسید که آیا شما هم این احساسات را دارید و میزان توانایی کنترل این احساسات را در شما چقدر است؟

بازار خرسی  و گاوی

بازار خرسی و گاوی

برای درک بهتر مفهوم بازار خرسی و گاوی بهتر است ابتدا با خرس ها و گاوها در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید. خرس ها در بازار ارزهای دیجیتال به کسانی گفته می شود که همواره نگاهی بدبینانه و منفی به روند بازار دارند و هر لحظه در انتظار  سقوط و کاهش قیمت ها هستند.  در مقابل خرس ها گاو ها قرار دارند که در هر شرایطی دیدی مثبت و خوشبینانه دارند و معتقدند که بازار همواره رشد خواهد داشت و سایر عوامل را در نظر نمی‌ گیرند.

بازار خرسی بازاری است که در آن خرس ها همیشه سعی دارند دارایی های خود را بفروشند و هر لحظه اضطراب از دست دادن ارزش دارایی خود را دارند.  معامله گران این بازار همیشه در  ترس و وحشت قرار دارند و در اکثر مواقع دارایی های خود را با ضرر از دست می دهند.

بازار گاوی دقیقا در مقابل بازار خرسی قرار دارد و در آن معامله‌ گران  همواره دیدی مثبت و در حال رشد به بازار دارند. اصطلاح بازار گاوی با الهام از شاخ های گاو نامگذاری شده است و به شاخ های رو به بالای گاو اشاره دارد که نماد افزایش صعودی نمودار قیمت در بازار است.

وقتی که در بازار قدرت خریداران بیشتر باشد روند بازار صعودی است و سرمایه زیادی وارد بازار شده است. در بازار گاوی معامله گران همواره انتظار دارند که با نوسانات قیمت ارزهای بیشتری خریداری کنند و طمع، خوش‌بینی و امید در این بازار بیش از هر حس دیگری به چشم می خورد.

Fomo یا ترس

Fear of missing out که به‌ اختصار FOMO نامیده می شود به معنی ترس از دست دادن است. در بازار ارزهای دیجیتال این اصطلاح به ترس از دست دادن دارایی اطلاق می شود و زمانی ایجاد می شود که بازار در حال رشد یا سقوط است و سرمایه گذاران ترس از دست دادن سرمایه خود را دارند.

این احساس که همراه با اضطراب ظاهر می شود در تریدرهای غیر حرفه ای باعث از دست دادن سرمایه می شود و موجب می شود با اندکی کاهش قیمت معامله گر ترس از دست دادن مابقی را داشته باشد و در زیان آنها را بفروشد.

حرص و طمع

حرص وطمع در خرید ارزهای دیجیتال

طمع و حرص در ارزهای دیجیتال را می توان تمایل شدید و غیر منطقی یک فرد برای به دست آوردن دارایی های دیجیتال دانست. این افراد بدون در نظر گرفتن قیمت و بدون هیچ تحلیل و قضاوتی به خرید رمز ارز می پردازند و وارد بازار معاملاتی پر ریسک می شوند.

افرادی که با طمع دست به خرید می زنند پوزیشن خاصی برای سرمایه گذاری خود در نظر ندارند و گمان می برند وقتی یک ارز در حال رشد است باید فورا آن را خریداری کنند و به سود برسند و همیشه می ترسند از خرید و سودهای کلان جا بمانند.

کلام پایانی

بازار ارزهای دیجیتال بازاری بزرگ و گسترده است که در آن در هر لحظه معاملات بسیاری انجام می‌گیرد و حجم عظیمی از ارزها منتقل می شوند.  این  بازار  همواره دچار نوسانات صعود و نزول قیمت است و معامله گران برای موفقیت در این بازار باید مهارت همسویی با این جریانات را کسب کنند.

یکی از راه های کسب سود و حفظ سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال شناخت احساسات بازار و معامله گران آن و کنترل بر احساسات و تصمیمات خود در بازار است. این اقدامات که روانشناسی بازار نامیده می شوند به معامله گران کمک می‌کنند تا در هر زمان تصمیمات درستی اخذ کنند و با استفاده از ابزارهای دیگر دارایی های خود را در این بازار توسعه دهند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات