Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
Mnemonic Phrase یا عبارت یادآور در کیف پول رمز ارز ها - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

Mnemonic Phrase یا عبارت یادآور در کیف پول رمز ارز ها

Mnemonic Phrase یا عبارات بازیابی

دسترسی سریع

ارزهای دیجیتال مانند سایر دارایی های فیزیکی، دارای ارزش مشخص و بعضاً زیادی هستند که به این معنی است باید برای نگهداری از آنها دقت عمل زیادی داشت و به خوبی از آنها مراقبت کرد. نگهداری از این ارزهای دیجیتال  نیازمند کیف پولهایی ایمن و معتبر است که بتوان با اطمینان خاطر رمز ارزها را در آنها ذخیره کرد. یکی از نشانه های ایمن بودن و اعتبار یک کیف پول، داشتن کدهای بازیابی و ورود دو مرحله ای است. در این مقاله قصد داریم تا به مفهوم عبارات بازیابی در کیف پول های ارز دیجیتال بپردازیم. پس بهتر است برای آشنایی با آن تا انتها ما را همراهی کنید.

عبارت بازیابی یا Mnemonic Phrase چیست؟

Mnemonic Phrase یا عبارت بازیابی

هنگامی که شما یک کیف پول ارز دیجیتال را نصب می کنید، در فرایند ثبت نام آن با گزینه ای به نام Mnemonic Phrase روبرو  می شوید که شاید ندانید چیست. با کلیک بر روی این گزینه، لیستی از کلمات مختلف به شما نشان داده می شود که اصطلاحاً کلمات بازیابی نامیده می شوند. این عبارات در واقع راه حلی برای بازگردانی کیف پول شما هستند و در صورتی که به هر دلیلی دسترسی شما به کیف پولتان ممکن نباشد با استفاده از این کلمات می توانید آن را بازیابی کنید.

این عبارات بیش از ۱۲ کلمه هستند و بسته به کیف پولی که شما انتخاب می کنید ممکن است بیشتر نیز باشد. هنگامی که با این عبارات در مراحل نصب کیف پول خود مواجه شدید، باید آنها را یادداشت نمایید و در جایی امن و در از دسترس دیگران قرار دهید.

اگر به کلمات بازیابی دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و تنها تعدادی کلمه هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این کلمات در واقع نوعی ترجمه زبان باینری رایانه ای هستند که برای درک و تشخیص بهتر و یادآوری آسانتر به این صورت ارائه می شوند.

اهمیت عبارات بازیابی

اهمیت عبارت بازیابی یا Mnemonic Phrase

عبارات بازیابی یا Mnemonic Phrase از  اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. از این عبارات در بازیابی کیف پول می توان استفاده کرد و در مواقعی که دسترسی به کیف پول ممکن نیست با استفاده از این عبارات می توان آن را باز گرداند. اما در صورتی که این کلمات را به هر دلیلی از دست بدهید و یا آنها را فراموش کنید دارایی های خود را برای همیشه از دست خواهید داد و دیگر نمی توانید به کیف پول دسترسی داشته باشید. لذا از این عبارات به خوبی باید محافظت کنید.

تفاوت کلید خصوصی و عبارات بازیابی

تفاوت کلید خصوصی یا عبارت بازیابی

کلیدهای خصوصی بهترین ابزار برای مدیریت و کنترل دارایی و همچنین دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال هستند. این آدرس های خصوصی در واقع مانند یک امضای دیجیتال و یا سند مالکیت رمز ارزها هستند و داشتن این کلیدهای خصوصی به منزله مالکیت رمز ارزهاست.

یک کلید خصوصی از رشته ای حروف و اعداد و با پروتکل رمزنگاری هشینگ هگزا دسیمال ۶۴ بیتی ساخته شده است که مفهوم و معنای خاصی برای افراد عادی ندارد و با سیستم های کامپیوتری شناسایی می شود. این کلیدهای خصوصی قابل تغییر نیستند و به هیچ عنوان کلید خصوصی دو کیف پول شبیه هم نیست . به خاطر سپردن این عبارات کار دشواری است از این رو توسعه دهندگان کیف پول های ارز دیجیتال Mnemonic Phrase را به عنوان راهکاری برای فراموشی این کلید خصوصی استفاده کردند.

عبارات بازیابی راه حلی برای بازیابی کیف پول ها هستند که دارندگان کیف پول می توانند آنها را تغییر دهند و به یاد سپردن آنها به مراتب آسانتر از کلیدهای خصوصی است. همچنین این عبارات بسیار قابل فهم تر از کلید خصوصی هستند.

عبارات بازیابی چگونه ساخته می شوند؟

Mnemonic Phrase چگونه ساخته می شود

 عبارات بازیابی با استفاده از طرح توسعه ای به نام BIP39 ساخته می شوند. این کار با ایجاد یک آنتروپی اولیه که یک دنباله تصادفی از بیت ها است صورت می گیرد. هر چه مقدار آنتروپی بیشتر باشد امنیت نیز بیشتر است. برای ایجاد یک عبارت بازیابی به حداقل ۱۲۸ بیت و حداکثر ۲۵۶ آنتروپی نیاز است که با توجه به طول آنتروپی اولیه عبارات حاصل بین ۱۲ تا ۱۴ کلمه خواهند بود.

جمع بندی

نگهداری امن ارزهای دیجیتال یکی از مهمترین اقداماتی است که هر فعال در این بازار باید آن را انجام دهد و با نحوه انجام آن آشنایی داشته باشد. یک معامله گر حرفه ای هیچ گاه به صورت تصادفی یک کیف پول را انتخاب و نصب نمی کند و پیش از استفاده از یک کیف پول تحقیقات لازم را درباره ان انجام می دهد.

بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال دارای عبارات بازیابی هستند که باید از آنها به خوبی مراقبت کرد زیرا در صورت نداشتن کلید خصوصی با استفاده از این عبارات می توان وارد کیف پول شد. همچنین  در صورتی که این عبارات در اختیار افراد سودجو قرار بگیرد می توانند به راحتی به کیف پول ارز دیجیتال و دارایی های ان دسترسی داشته باشند. لذا باید در نگهداری آنها دقت عمل زیادی داشت.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات