Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
شبکه Optimism و راهکار پرداخت کارمزد کمتر شبکه اتریوم - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

شبکه Optimism و راهکار پرداخت کارمزد کمتر شبکه اتریوم

اپتیمیسم اتریوم

دسترسی سریع

شبکه Optimism چیست و چگونه باعث کارمزد کمتر در شبکه اتریوم می شود؟ این سوال، سوال بسیاری از کاربران ارز دیجیتال پرطرفدار اتریوم است که به دلیل کارمزدهای بالای این شبکه به دنبال راهکارهایی برای کاهش کارمزد هستند و شبکه Optimism پاسخی برای نیاز آنهاست. در این نگارش قصد داریم تا به بررسی شبکه Optimism و نحوه عملکرد آن در دنیای ارزهای دیجیتال بپردازیم، در ادامه این مطلب با اکس کپیتال همراه باشید.

شبکه Optimism چیست؟

اپتیمیسم چیست

اتریوم دومین ارز بزرگ بازار رمز ارزها از لحاظ ارزش بازار است که دارای بلاک چینی قدرتمند می باشد. این شبکه میزبان پروژه های دیفای، قراردادهای هوشمند، توکن های مثلی و غیرمثلی و بسیاری دیگر از پروژه های رمز ارزی است و از اعتبار بالایی در بازار ارزهای دیجیتال برخوردار است.

با وجود امکانات و خدمات متنوعی که این شبکه ارائه می دهد، مسئله مقیاس پذیری و کارمزدها در این شبکه انتقاد های بسیاری را به این شبکه وارد کرده است. برای رفع این مشکل راهکارهای بسیاری تاکنون ارائه شده اند که لایه دوم نیز یکی از این روش هاست.

افزایش کاربران در شبکه اتریوم همواره این بلاک چین را نیازمند یک لایه دوم می سازد و وجود این روش همیشه الزامی است. از این رو  باید توجه ویژه ای به آن داشت. . Optimism یک راه حل لایه دوم برای شبکه اتریوم است که با استفاده از فناوری Rollup امنیت شبکه را تضمین می کند. در Optimism کارمزد تراکنش ها بسیار کاهش می یابد و سرعت پردازش تراکنش ها و عملکرد شبکه بیشتر می شود.

در Optimism تراکنش ها در لایه دوم انجام می شوند و تنها یک تاریخچه از تراکنش در شبکه اصلی اتریوم ذخیره خواهد شد. در این راهکار از قراردادهای هوشمند استفاده می شود و کاربران برای استفاده از ان باید ابتدا دارایی های خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند از لایه اول به لایه دوم یعنی Optimism انتقال دهند. سپس می توانند تراکنش های خود را در لایه دوم انجام داده و نتیجه ان را بر روی بلاک چین اصلی ثبت کنند.

در این روش به Aggregator  هایی نیاز داریم که عملکردی مانند نود در سایر شبکه های بلاک چین دارند و اطلاعات مربوط به تراکنش ها را بدون اثبات درستی در شبکه انتشار می دهند. فرض اصلی در این شبکه صداقت کاربران است به این معنی که هیچ یک از اعضای شبکه اقدامی علیه شبکه نخواهد داشت و فقط در صورتی که ادعای تقلب در شبکه صورت گیرد موظف است تا تراکنش خود را تایید و اثبات کند.

نحوه کار Optimism

نحوه کار Optimism

در مرحله اول کاربر باید تراکنش خود را به Aggregator شبکه با ایجاد قرار داد هوشمند off chain ارسال نماید. پس از ایجاد این درخواست مانند سایر شبکه های بلاک چینی اطلاعات تراکنش برای تأیید به کاربر نشان داده می شوند.

در مرحله بعدی Aggregator درخواست ارسال شده از سوی کاربر را بر روی یک قرارداد هوشمند دیگر اجرا می کند.

در قسمت سوم اگریگاتور با استفاده از تراکنش ها یک درخت مرکل ایجاد می کند و Merkle root را به عنوان آخرین وضعیت شبکه ثبت می کند.

پس از ثبت آخرین تراکنش به عنوان ریشه درخت مرکل اگریگاتور اطلاعات به دست آمده از تراکنش مذکور در مرحله سوم را برای ذخیره به شبکه اصلی اتریوم ارسال می کند.

اساس کار optimism بر پایه اصل صداقت کاربران است. یعنی اینکه هیچ Aggregator اقدامی علیه قوانین شبکه انجام نمی دهد. سایر اگریگاتورها می توانند در صورت وجود ابهام تراکنش پردازش شده توسط این نود را به چالش بکشند و اگر اثبات شد خطا گزارش کنند. برای این کار باید مرکل روت صحیح را ارسال کنند

در صورتی که نود معترض اشتباه کرده باشد و اطلاعات تراکنش مشکلی نداشته باشند جریمه خواهد شد و قسمتی از دارایی استیک شده او به عنوان جریمه پرداخت می شود. اما اگر ادعای این نود صحیح باشد و تراکنش ارسال شده دارای باگ و ایراد باشد نود خاطی جریمه می شود و تمام مرکل روت ها به شبکه اتریوم بازگردانند می شوند و تراکنش ها مجدداً در حالت درست اجرا می شوند.

توجه داشته باشید هنگام استفاده از optimism کارمزد تراکنش ها با اتر پرداخت می شود، لذا زمان انتقال اتر از لایه اول به دوم و اولین تراکنش مبلغ کارمزد تغییری نمی کند و پس از انتقال موفقیت آمیز اتر کارمزدها تا حد قابل توجهی کاهش می یابند.

نحوه اتصال به optimism با استفاده ار کیف پول متامسک

نحوه اتصال به optimism

همانطور که در مقاله معرفی کیف پول متامسک به آن اشاره شد این کیف پول، به عنوان والت رسمی اتریوم شناخته می شود و برای استفاده از این شبکه و سایر راهکارهای مربوط به شبکه اتریوم شما باید از این کیف پول استفاده نمایید.

پس از نصب کیف پول متامسک شما باید به یک شبکه با اطلاعات زیر وارد شوید.

در قسمت نام شبکه یا Network name گزینه optimistic ethereum باید انتخاب شود.

در بخش آدرس شبکه یا New ROC URL آدرس http://mainnet.optimism.io را باید وارد کنید.

در فیلد Chain ID عدد ۱۰ را وارد نمایید.

نماد ارز دیجیتال را اتریوم (ETH) انتخاب کنید.

آدرس جستجوگر بلاک (Block explorer URL) را نیز بر روی http://optimistic.ettherscan io تنظیم کنید.

جمع بندی

شبکه optimism یک راه حل لایه دوم برای یلاک چین اتریوم است که با هدف کاهش کارمزد ها در این شبکه ارائه شده است و می توان آن را نوعی سافت فورک برای شبکه اتریوم محسوب کرد. در Optimism سرعت پردازش تراکنش ها بالا و کارمزدها بسیار پایین تر از شبکه اصلی اتریوم است به همین جهت بسیاری از کاربران اتر های خود را به این شبکه انتقال داده و از آن استفاده می کنند.

شبکه optimism  از فناوری Rollup استفاده می کند در نتیجه امنیت آن وابسته به شبکه اتریوم است و از سطح امنیتی بالایی برخوردار است.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات