Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
عدد نانس در بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

عدد نانس در بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

عدد نانس در بلاک چین

دسترسی سریع

شبکه های بلاک چین برای حفظ داده ها و امنیت از روش های مختلفی استفاده می کنند و دادهای مربوط به بلاک قبلی را جهت عدم دسترسی بلاک های دیگر به وسیله هش رمزنگاری می کند و در بلاک بعدی ثبت می کند، استخراج کنندگان پیوسته در حال رقابت برای یافتن یک عدد جهت حل مسئله ریاضی در دنیایی کریپتوکارنسی ها هستند تا پاداش مورد نظر خود را دریافت کنند که به این عدد نانس Nonce گفته می شود.

عدد نانس چیست؟

نانس مخفف شده عبارت Number only used once به معنای عددی که یک بار استفاده می شود، نانس عددی تصادفی است که در هدر بلاک ایجاد می شود و به بلاک هش در بلاک چین اضافه می شود این عدد پیوسته در حال تغییر می باشد و فقط یک بار قابل استفاده می باشد.

عدد نانس چیست؟

رابطه عدد نانس با بلاک چین

بلاک چین به عنوان یک فناوری در حال پیشرفت در عصر حاضر دارای اهمیت بسیار بالا به ویژه در دنیای تجارت دارد و این روند پیوسته در حال افزایش است به گونه ای که توانسته در سال 2021 این فناوری در لیست برترین های تکنولوژی قرار گیرد، یکی از ویژگی های مهم در دنیای بلاک چین عدد نانس می باشد و در واقع عدد نانس نقش مهمی در معتبر کردن روند استخراج و پاداش استخراج کنندگان ایفا می کند.

 

عدد نانس دستیابی

چگونگی دستیابی به عدد نانس

درست حدس زدن عدد نانس و رسیدن به آن در نخستین بار تا حدود زیادی محال و غیر ممکن است، این عدد از طریق آزمون و خطاهای متعدد با کنار هم قرار گرفتن رشته حروف و کلمات حاصل می شود برای دست یابی به عدد نانس و دریافت پاداش باید مراحل زیر انجام شود:

  1. ماینر ها باید بتوانند عدد نانس را به درستی حدس بزنند .
  2. آن را به هدر بلاک فعلی اضافه کنند.
  3. هش مقدار اصلی را مجددا انجام دهند.
  4. در پایان نتیجه با هش هدف مقایسه می شود چنانچه با یکدیگر مطابقت داشته باشند، استخراج کننده توانسته است موفق به دست یابی به عدد نانس شود.

لازم است بدانید که در کل شبکه پارامتر سختی یکسان می باشد و تعداد بلاک های مد نظر در بازه زمانی مشخص در شبکه ارزهای دیجیتال از قبل برای استخراج شدن در شبکه کریپتوکارنسی ها مشخص و با توجه به آن میزان سختی شبکه در نظر گرفته می شود.

 

دلیل دشواری عدد نانس

دلیل دشواری پیدا کردن عدد نانس چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد یافتن عدد هش تنها از طریق آزمون و خطا امکان پذیر است و پیدا کردن این عدد با سختی همراه می باشد که مهم ترین عوامل آن عبارتند از:

  • عدد نانس یک عدد تصادفی است
  • تعداد ارقام عدد نانس بالا است که این امر ارتباط مستقیم با سختی شبکه دارد، به میزانی که سختی شبکه بیشتر باشد عدد نانس نیر شامل ارقام بیشتری خواهد بود.
  • شانس استخراج کنندگان یک شبکه با هم برابر است و ماینرهای بسیاری در جستجوی دستیابی به عدد نانس مورد نظر هستند.

کاربردهای عدد نانس

عدد نانس با توجه به نوع کاربردی که دارند با یکدیگر متفاوت می باشند و به طور کلی از عدد نانس در سه جایگاه اصلی استفاده می شود.

الگوریتم اجماع

در الگوریتم اجماع جهت جلوگیری از بازپردازش شدن ارتباطات گذشته از عدد نانس استفاده می شود. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید شما از یک سایت کالایی را سفارش می دهید، اصالت خرید شما از طریق عدد نانس تایید می شود اگر چنین فرایندی انجام نشود، افراد دیگر می توانند به صورت بالقوه و با استفاده از اطلاعات رمزنگاری شده با نام و اطلاعات خرید شما به صورت نامحدود و دلخواه سفارشات خرید خود را ثبت کنند.

عدد نانس در الگوریتم اجماع

هش کردن

نانس در هش کردن نقش مهم و اساسی دارد، در سیستم POW (اثبات کار یا گواه) برای تغییر دادن ورودی به یک تابع هش رمزنگاری شده از مقادیر نانس استفاده می شود تا میزان سختی مطلوب در شبکه ایجاد شود، در الگوریتم POW ماینرها یک بلاک جدید را در بلاک چین ایجاد می کنند و ماینرها برای انجام این عملیات باید مسئله را به وسیله عدد نانس درست حل کنند تا موفق به دریافت یک رمز ارز شوند.

عدد نانس در هش

مدیریت هویت افراد

از عدد نانس در نرم افزارهای ایجاد کننده امضاهای دیجیتال استفاده می شود، اهمیت این موضوع زمانی است که شما بخواهید حساب کاربری خود را بازیابی کنید و به تایید یک مرحله ای و یا دو مرحله ای نیاز داشته باشید در این زمان نرم افزارها به وسیله عدد نانس امضاها را یکدیگر مقایسه می کنند و در صورت مطابقت حساب شما بازیابی می شود.

عدد نانس در مدیریت هویت افراد

لغو تراکنش

هدف ماینرها از فعالیت در شبکه دریافت دو نوع پاداش است که شامل:

  1. پاداش بلاک
  2. کارمزد تراکنش کاربران

غالبا کاربران تراکنش هایی را انتخاب می کنند که کارمزد بیشتری داشته باشد و در زمانی که در شبکه ترافیک بالایی وجود دارد تراکنش هایی با کارمزد پایین تایید نمی شود، برای لغو تراکنش یک راه حل مفید استفاده مجدد از عدد نانس قبلی در انجام تراکنش می باشد. شما می توانید در مقاله استخراج رمز ارزها با این فرایند بیشتر آشنا شوید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات