Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
الگوریتم Proof Of Burn (اثبات سوزاندن) در ارزهای دیجیتال - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

الگوریتم Proof Of Burn (اثبات سوزاندن) در ارزهای دیجیتال

الگوریتم اثبات سوزاندن

دسترسی سریع

الگوریتم اثبات سوزاندن یا POB (مخفف شده عبارت Proof Of Burn) در واقع یک روش اجماع در شبکه بلاک چین می باشد، قبل از توضیح در مورد الگوریتم POB و جهت درک بهتر آن لازم است بدانید که در حال حاضر در تکنولوژی بلاک چین جهت ایمن نگهداشتن شبکه، تایید و انجام تراکنش ها از دو الگوریتم پرکاربرد استفاده می شود که عبارتند از:

  • الگوریتم POW (الگوریتم اثبات کار)
  • الگوریتم POS (الگوریتم اثبات سهام)

الگوریتم POB در سال 2012 میلادی و در راستای رفع مشکل مصرف میزان بالای انرژی در الگوریتم POW ایجاد شده است، در این مقاله ابتدا به دلیل شباهت POB به طور مختصر دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام را  توضیح می دهیم و پس از آن به بررسی الگوریتم اثبات سوزاندن می پردازیم.

الگوریتم اثبات کار (POW) چیست؟

الگوریتم اثبات کار

الگوریتم اثبات کار در واقع نخستین الگوریتم اجماع به کار رفته شده در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می باشد، این الگوریتم به اجماع رسیدن نودها را در شبکه بلاک چین بدون نیاز به نهاد متمرکز ایجاد می کند. مکانیسم الگوریتم اثبات کار در 5 مرحله زیر انجام می شود، این مراحل شامل:

  1. رقابت ماینرها برای حل مسئله ریاضی، رمزنگاری و پیدا کردن عدد نانس صحیح جهت ایجاد بلاک جدید
  2. انتشار اثبات کار و اطلاعات بلاک انجام شده به سایر ماینرها
  3. بررسی کار انجام شده توسط سایر ماینرها
  4. تایید توسط ماینرها دیگر و اضافه شدن بلاک جدید
  5. دریافت پاداش ماینرها از ساخت بلاک جدید در شبکه

الگوریتم اثبات سهام (POS) چیست؟

الگوریتم اثبات سهام

الگوریتم اثبات سهام در جهت رفع برخی از مشکلات الگوریتم اثبات کار در سال 2011 و به منظور رسیدن به اجماع در شبکه بلاک چین ایجاد شده است، در این الگوریتم از فرایند شبه تصادفی برای انتخاب استفاده می شود، و از مکانیسم زیر پیروی می شود:

تأیید بلاک های یک شبکه بلاک چین توسط برخی از گره ها که به صورت شبه تصادفی انتخاب شده اند. منظور از انتخاب شبه تصادفی گره های تایید کننده (Validators) سنجش مقدار ارز و مدت زمان نگهداری آن توسط گره  می باشد. کاربران جهت تبدیل شدن به گره تایید کننده باید مقداری از ارز شبکه خود را استیکینگ کنند.

الگوریتم اثبات سوزاندن (Proof Of Burn) چیست؟

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) در سال 2012 و یک سال بعد از الگوریتم اثبات سهام توسط ایان استوارت به عنوان مکانیسمی بین دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام مطرح کرد. او در مورد مکانیسم اثبات سوزاندن ایده خود را به صورت زیر بیان کرده است:

“چیزی که به طور واضح بیان کننده دو نقطه نظر متفاوت باشد، ابداع و اختراعی جالب خواهد بود و تنها موردی که در این مکانیسم وجود دارد این است که توکن ها سوزانده می شوند.”

تا کنون نسخه های متعددی از الگوریتم  اثبات سوزاندن با عنوان جایگزینی برای الگوریتم POW و POS عرضه شده است اما معتبر ترین و پرکاربردترین این الگوریتم POB (مخفف شده عبارت Proof Of Burn) می باشد.

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) چگونه کار می کند؟

اثبات سوزاندن چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا اشاره شد الگوریتم اثبات سوزاندن در واقع یک مکانیسم اثبات کار بدون مصرف میزان بالای انرژی می باشد، نحوه کار این الگوریتم ساختاری ساده و قابل درک دارد، در الگوریتم POB همچون الگوریتم اثبات کار نیاز به صرف هزینه برای خریداری توکن می باشد.

در الگوریتم POB ابتدا لازم است که کوین و توکن مورد نظر خریداری شود و پس از آن جهت استیکینگ شدن به یک آدرس عمومی به صورت تصادفی ارسال می شود، این آدرس عمومی فاقد کلید خصوصی می باشد و قابلیت برگشت کوین یا توکن را برای کاربر ندارد، سوزاندن کوین ها و توکن ها دو دستاورد مهم دارد که در مورد هر کدام به اختصار توضیح می دهیم:

کاهش میزان کوین ها در گردش

میزان توکن های در گردش با استفاده از الگوریتم اثبات سوزاندن کاهش می یابد زیرا برای ایجاد بلاک جدید در شبکه نودها مجبور به سوزاندن کوین ها هستند و با کاهش میزان کوین ها قیمت آن متقابلاً افزایش می یابد که برای دارندگان این کوین مزیت مطلوب محسوب می گردد.

افزایش امنیت شبکه

در الگوریتم POB همچون الگوریتم اثبات کار ماینرها تمام تلاش خود را برای فعالیت درست شبکه و جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه شان می کنند و این کار را با سوزاندن کوین های خود انجام می دهند. ماینرها با سوزاندن میزان بیشتری از توکن های خریداری شده در الگوریتم اثبات سوزاندن شانس خود را برای استخراج و اعتبار سنجی افزایش می دهد و احتمال اینکه بتواند یک بلاک جدید ایجاد کند بیشتر خواهد بود.

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن

چگونه نودها در شبکه مبتنی بر الگوریتم POB راه اندازی می شوند؟

در مطالب بالا گفته شده که در الگوریتم اثبات سوزاندن برای تبدیل شدن به نود در این شبکه نخست باید کوین ها به یک آدرس عمومی ارسال شوند، برای آغاز اینکار کاربر باید نرم افزار مخصوص را نصب کند و با فرستادن کوین ها به آدرس عمومی عملیات سوزاندن آنها را شروع کند، پس از تایید شدن فرایند ارسال کوین ها توسط شبکه کاربر امتیاز  Effective Burnt Coins یا کوین های سوزانده موثر را دریافت می کند،

در الگوریتم POB ماینرها برای سوزاندن توکن ها پاداش دریافت می کند، بنابراین پس از سپری شدن مدت زمان مشخص و دریافت پاداش ها تمامی سرمایه ای که کاربر برای سوزاندن توکن ها صرف کرده است به او باز خواهد گشت. لازم به ذکر است که نوع پاداش در الگوریتم POB وابسته به نوع شبکه می باشد.

تفاوت اصلی POS و POB

در الگوریتم اثبات سهام یا POS توکن ها استیکینگ می شوند و به کاربران بازگردانده خواهد شد، اما در الگوریتم POB کوین و توکن های استیکینگ شده به کاربر باز نمی گردند و آنها به یک آدرس عمومی تصادفی فاقد کلید خصوصی ارسال می شوند و قابلیت بازگشت ندارند.

3 کاربرد الگوریتم POB در شبکه بلاک چین

در حال حاضر الگوریتم اثبات سوزاندن در شبکه های بلاک چین و در ارزهای مختلف کاربرد دارد، 3 مورد از اصلی ترین آن را می توان موارد زیر را نام برد.

اثبات سوزاندن

کانتر پارتی (Counterparty)

کانتر پارتی یکی از شبکه های بلاک چین است که از مکانیسم اثبات سوزاندن (POB) استفاده می کند، ارز این شبکه با نام XCP قابلیت استخراج و فروش را ندارد و تنها از روش اثبات سوزاندن به وجود می آید، در شبکه کانتر پارتی ماینرها برای تبدیل شدن به نود بیت کوین های خود را به آدرس عمومی ارسال می کنند و پس از ایجاد یک بلاک جدید در این شبکه پاداش ماینرها به صورت کوین های آزاد شده XCP داده می شود.

اسلیم کوین (Slimcoin)

اسلیم کوین

اسلیم کوین یکی از شبکه های بلاک چین است که به صورت همزمان از 3 الگوریتم اثبات کار، اثبات سهام و اثبات سوزاندن استفاده می کند و در شمار معدود شبکه های استفاده کننده از POB قرار دارد. نحوه کار این شبکه به این شکل می باشد که کاربران پس از نصب نرم افزار مخصوص 1000 واحد کوین SLM به آدرس عمومی برای سوزانده شدن ارسال می کنند، در این شبکه آدرس ارسالی کوین ها ثابت می باشد و کلید خصوصی آن در اختیار شخص یا نهاد خاصی نیست، همچنین در شبکه اسلیم کوین امکان مشاهده تاریخچه و تعداد کوین های ارسال شده برای کاربران در مرورگر بلاک چین اسلیم کوین وجود دارد.

نحوه امتیازدهی در شبکه اسلیم کوین

به کاربران شبکه اسلیم کوین پاداش در ازای کوین های خود را سوزانده شده تعلق می گیرد، اما جالب است بدانید که در این شبکه برای کاربرانی که از سوزاندن کوین هایشان بیش از یک سال زمان می گذرد، میزان پاداش رفته رفته کم می شود و این شبکه از این فرایند دو هدف زیر را دنبال می کند:

عدم برنده شدن پیوسته کاربرانی که کوین SLM را با قیمت پایین خریداری کرده اند و ممانعت از حملات احتمالی این کاربران

فرسودگی ماینرها بعد از کارآیی چند ساله و مجبور کردن ماینرها برای افزودن کوین و هزینه کردن برای حفظ قدرت در شبکه

نحوه امتیازدهی در اسلیم کوین

جلوگیری از حمله %51 در بلاک چین

الگوریتم اثبات سوزاندن یا POB جهت مقابله با حمله %51 در بلاک چین باید از توانایی مدیریت %51 از ماینرهای مجازی برخوردار باشد، بزرگترین مشکل و ایراد این موضوع هزینه بالا و مقرون به صرفه نبودن آن در شبکه بلاک چین است که این افزایش هزینه به دو دلیل می باشد:

  1. کاهش قدرت ریگ با گذر زمان
  2. مجبور بودن کاربر به سوزاندن میزان بالایی از توکن ها برای مبارزه با حملات %51

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سوزاندن یا POB

غالباً هر الگوریتمی مزایا و معایب ویژه خود را خواهد داشت، الگوریتم اثبات سوزاندن نیز از این امر مستثنی نمی باشد، اما به طور کلی الگوریتم POB نسبت به سایر الگوریتم های حوزه بلاک چین پایدارتر و کم هزینه تر در مصرف برق می باشد.

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سوزاندن به طور مختصر در جدول زیر بیان شده است:

ردیف

مزایای الگوریتم POB معایب الگوریتم POB

1

عدم نیاز به سخت افزار استخراج و ریگ های مجازی ناسازگاری سوختن کوین ها با شرایط زیست محیطی

2

کاهش عرضه در بازار با سوزاندن کوین ها

مشخص نبودن شرایط کار این الگوریتم در مقیاس بزرگ

3 عدم نیاز به تمرکز بالا در استخراج کوین

عدم شفافیت شرایط سوزاندن کوین برای کاربران عادی

4 مشوق تعهد بلند مدت برای استخراج کنندگان

طولانی بودن فرایند تایید تراکنش

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی در مورد سه الگوریتم اجماع در شبکه بلاک چین شامل: الگوریتم POS، POS و POB کسب کرده اید و نمی توان یکی از این الگوریتم ها را برتر از سایر الگوریتم ها دانست زیرا هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند، اما الگوریتم اجماع POS با ترکیب دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام سعی در رفع مشکلات آنها داشته است و در حال حاضر با کاهش میزان بالای مصرف انرژی در شبکه های بلاک چین الگوریتمی معتبر محسوب می گردد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات