Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
اثبات سهام (Proof of Stake) در ارزهای دیجیتال - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

اثبات سهام (Proof of Stake) در ارزهای دیجیتال

PROOF OF STAKE

دسترسی سریع

الگوریتم اثبات سهام چیست؟ الگوریتم اجماع شیوه ای است که در شبکه های غیر متمرکز بلاک چین کاربران برای ثبت بلوک ها و پردازش تراکنش ها به توافق می رسند و انواع مختلفی نیز دارد. اثبات سهام روش اجماع متفاوتی است که به منظور حفظ امنیت شبکه استفاده می شود. در واقع این روش جایگزینی برای الگوریتم اثبات کار است که افراد در آن در ازای تامین امنیت شبکه پاداش دریافت می کنند. در این مقاله با اکس کپیتال همراه باشید تا با الگوریتم اثبات سهام در ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

اثبات سهام چیست؟

PROOF OF STAKE

الگوریتم گواه اثبات سهام نوعی مکانیزم اجماع است که با هدف توافق بر سر یک ثبت یک بلوک جدید در شبکه صورت می گیرد. مفهوم اثبات سهام اولین بار در سال ۲۰۱۱ در انجمن بیت کوین تاک با هدف حل معضلات موجود در الگوریتم اثبات کار مطرح شد. در الگوریتم اثبات سهام نهادهایی با عنوان اعتبارسنج تراکنش ها را پردازش و جمع آوری کرده و بلوک های جدیدی به بلاک چین اضافه می کنند.

در الگوریتم اثبات کار ماینرها باید با قدرت پردازش سیستم خود بلاک ها را استخراج می کردند اما در الگوریتم اثبات سهام با قفل کردن دارایی و سرمایه گذاری می توان بلوک های جدید ایجاد کرد. هر مقدار دارایی بیشتری سرمایه گذاری شود شانس افراد برای اعتبارسنجی بیشتر خواهد بود. در واقع در الگوریتم اجماع اثبات سهام هیچ گونه پاداش بلوکی وجود ندارد و افراد تنها با هدف به دست آوردن کارمزد تراکنش ها اعتبارسنجی می کنند.

استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام در شبکه های بلاک چین کمک بزرگی به امنیت این شبکه ها می کند.در این الگوریتم افراد با قفل کردن ارز به  عنوان اعتبارسنج برای تایید و ایجاد بلوک ها انتخاب می شوند و در صورتی که شخصی قصد حمله به یک شبکه بلاک چین را داشته باشد باید مقدار زیادی از ارز را تهیه کند که امری مشکل است و باید هزینه زیادی برای تهیه این حجم از ارزها بپردازد.

اعتبارسنج چیست؟

اعتبارسنج ها افرادی از شبکه هستند که بلوک های جدید بلاک چین را ایجاد می کنند. انتخاب اعتبارسنج ها به صورت تصادفی صورت می گیرد و تمامی اعضای شبکه شانس انتخاب شدن به عنوان اعتبار سنج را دارند البته لازم به ذکر است افرادی که سهام بیشتری داشته باشند شانس بیشتری برای انتخاب شدن و ایجاد بلوک بعدی را دارند.

بلوک هایی که توسط اعتبارسنج ها ارائه می شود برای سایر اعضای شبکه فرستاده می شود تا آن را تایید کنند و سپس به شبکه بلاک چین افزوده شود.

مزایای اثبات سهام

POS

سرعت: در شبکه هایی که از الگوریتم اثبات کار به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می کنند تولید بلوک جدید و به توافق رسیدن اعتبارسنج ها با سرعت بیشتری از سایر الگوریتم های اجماع صورت می گیرد و تعداد تراکنش های بیشتری در ثانیه پردازش می شوند و عملکرد شبکه را بهبود می بخشند.

امنیت: اساس کار الگوریتم اثبات سهام بر پایه صداقت عمل و تشویق به سرمایه گذاری است. در این الگوریتم اگر یکی از اعضای شبکه قصد ایجاد حملات مخرب را داشته باشد باید بخش بزرگی از سهام شبکه را در اختیار داشته باشد که نیازمند سرمایه بالایی است و از طرفی تامین این سهام با توجه به میزان عرضه و تقاضا زمان بر است. علاوه بر این با ایجاد اختلال در امنیت شبکه توسط یکی از اعضا ارزش سهام ارز کاهش پیدا می کند و شخص خرابکار که بیشترین میزان سهام را در اختیار دارد ضرر زیادی متحمل خواهد شد.

افزون بر موارد ذکر شده شخص خرابکار در شبکه ای که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند تنبیه خواهد شد. اما این تنبیه به چه صورتی است؟ هنگامی که یکی از اعتبارسنج های شبکه بلاک چین بلوک های تقلبی و جعلی ایجاد کند و یا بلوک های قبلی را تغییر دهد دارایی هایی که در شبکه قفل کرده است بر اساس پروتکل اسلشینگ از او سلب خواهد شد و ارزهای خود را از دست خواهد داد.

معایب اثبات سهام

عدم برابری: در الگوریتم اثبات سهام اعتبارسنج ها به صورت تصادفی برگزیده می شوند با این حال شانس افرادی که دارایی بیشتری ذخیره کرده اند برای اعتبارسنجی بیشتر خواهد بود. این به این معنی است که ممکن است افرادی که دارایی های بیشتری دارند بارها به عنوان اعتبارسنج انتخاب شوند و روز به روز به دارایی هایشان افزوده شود و بلعکس افرادی که ارزهای کمتری ذخیره کرده اند شانس کمتری برای اعتبارسنجی داشته باشند. این امر باعث ایجاد نظریه هایی مبنی بر نابرابری در این الگوریتم را بوجود می آورد.

حملات لانگ رنج: حملات برد طولانی توسط افراد مخرب صورت می گیرد و به این صورت است که این اشخاص با ایجاد شاخه ای بر روی اولین بلوک شبکه و تغییر آن کنترل تمام بلوک های بعدی و طبعاً کل زنجیره را در دست می گیرد.

نتیجه گیری

الگوریتم اجماع اثبات سهم یکی از روش های متداول برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال است. برخی از شبکه های ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار برای استخراج استفاده می کنند اما این فرایند نیازمند دستگاه های پیشرفته و انرژی زیاد است. در این راستا الگوریتم اثبات سهام مطرح شد که با سهام گذاری ارز بومی شبکه و ذخیره آن می توان در اعتبارسنجی بلوک های جدید شرکت کرد و آنها را تولید کرد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات