Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
پروتکل رنجرز و سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

پروتکل رنجرز و سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم

پروتکل رنجر

دسترسی سریع

بلاک چین ها فناوری های نوینی هستند که اولین بار به عنوان زیرساخت های ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گرفتند. این فناوری های پیشرفته امکانات متنوعی را اختیار افراد قرار می دهند اما درست مانند سایر فناوری ها با چالش های مهمی از جمله مقیاس پذیری، تراکم شبکه، محدودیت های زمانی و مصرف انرژی روبرو هستند.

در راستای حل این مشکلات شرکت های فناوری همواره به دنبال راه حل هایی برای کارآمدتر کردن شبکه های بلاک چینی هستند که پروتکل رنجرز نیز یکی از آنهاست. پروتکل رنجرز راه حل مقیاس پذیر لایه دومی مبتنی بر شبکه اتریوم است که توسط Mix Marvel راه اندازی شده است. این پروتکل غیر متمرکز که اولین بار برای بازی بلاک چینی Hyper Dragons مورد استفاده قرار گرفت. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی پروتکل رنجرز پرداخته و سپس نحوه عملکرد آن را بررسی نماییم. پس با ما همراه باشید.

پروتکل رنجرز چیست؟

پروتکل رنجرز چیست؟

پروتکل رنجرز یک زیرساخت بلاک چینی غیر متمرکز است که سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) دارد و از برنامه های غیر متمرکز و توکن های غیر مثلی یا NFT پشتیبانی می کند. این پروتکل راه حل لایه دومی مبتنی بر شبکه اتریوم است که هدف آن کار به عنوان پلی کارآمد برای ایجاد تعامل و بهبود ارتباط بین بلاک چین ها می باشد.

در پروتکل رنجرز با برقراری تعامل بین زنجیره های متقاطع، NFT و EVM ادغام می شوند و توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیر متمرکز را با سطح امنیتی بالا و به صورت آنلاین را در این پروتکل ایجاد کنند.

مکانیسم اجماع

الگوریتم اجماع پروتکل رنجرز، تابع تصادفی قابل تأیید (VRF+BLS) است که به منظور کاهش ریسک معاملات با فرکانس بالا استفاده می شود. در این پروتکل به جای مکانیسم زمان بر و طولانی اثبات کار (POW) از تابع تصادفی قابل تأیید استفاده می شود که در هر ثانیه یک بلوک پردازش شده و هزینه معاملات را تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و از تراکم شبکه و در نتیجه کاهش مقیاس پذیری جلوگیری می کند.

پروتکل رنجرز از فناوری VRF+BLS برای هشینگ و رمزنگاری بلوک ها در سطح میلی ثانیه استفاده می کند که این عمل را طی یک فرایند چهار مرحله ای اجرا می کند که عبارت است از:

  • تولید جفت کلید های خصوصی و عمومی مشترک
  • تابع تولید هش (مجموعه ای از اعداد تصادفی)
  • تابع محاسبه اثبات دانش صفر
  • تابع تأیید کدهای هش (اعداد تصادفی)

امنیت پروتکل رنجرز چگونه است؟

امنیت پروتکل رنجرز

برای اطمینان از سطح و اقدامات امنیتی بالاتر از استاندارد در حفاظت از دارایی کاربران، پروتکل رنجرز از سیستم اجماع مبتنی بر بلاک چین و قرارداد هوشمند استفاده می کند که با بهره مندی از امضاهای دیجیتال و پایگاه داده توزیع شده از داده های ثبت شده بر روی بلاک چین حفاظت می شود.

NFT ها در پروتکل رنجرز

پروتکل رنجرز از استاندارد  ERC-721 برای ساخت توکن های غیر قابل تعویض یا NFT استفاده می شود. این توکن ها که در مقاله های پیشین به آنها پرداخته شده است به عنوان نشانه مالکیت آثار و حفظ حقوق صاحب اثر و همچنین تبدیل دارایی های فیزیکی به دارایی دیجیتال ساخته می شوند.

در رنجرز علاوه بر ساخت، معامله و حذف NFT ها قابلیت دیگری به نام مکانیسم شاتل NFT تعبیه شده است که برای انتقال یکپارچه توکن های غیر مثلی بر روی شبکه های مختلف استفاده می شود تا در برنامه های زمانی مشخص از NFT ها استفاده شده و فرایند پروتکل تا حدالامکان سازماندهی شود.

کاربرد توکن RPG در پروتکل رنجرز

توکن بومی پروتکل رنجر RPG نام دارد که در مجموع عرضه کل آن ۲۱ میلیون واحد است و با دو استاندارد ERC-20 و BEP-20 منتشر شده است. این توکن به عنوان گس و هزینه های پرداختی شبکه مانند هزینه ایجاد قرارداد هوشمند و ایجاد NFT مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد گره ها پروتکل رنجرز به چه صورت است؟

گره ها در پروتکل رنجرز

پروتکل رنجرز به سایر شبکه های بلاک چین متصل می شود و از یک ساز و کار تشویق و پاداش به منظور جذب توسعه دهندگان و استفاده از این پلتفرم برای توسعه، توزیع و اجرای برنامه های خود استفاده می کند. توسعه دهندگان برای استفاده از پروتکل رنجرز ملزم به خرید توکن و مشارکت در شبکه هستند. با گسترش پروتکل رنجرز سه جنبه اصلی ارزش توکن RPG و تعداد نودهای شبکه افزایش می یابد که به نفع تمامی اعضای شبکه است.

در این پروتکل کاربران برای تبدیل شدن به نود پیشنهادی شبکه ملزم به سپرده گذاری توکن های RPG 1250 هستند که این توکن ها به منظور بهبود مکانیسم شبکه دریافت می شود و تنها پس از توزیع پاداش قابل دسترسی می باشد. هر شخص در این پروتکل تنها یک بار حق شرکت در چرخه توزیع بلوک را دارد و میزان پاداش هر گره به نسبت سهام RPG او بستگی دارد.

برای واجد شرایط شدن به عنوان گره تأیید در پروتکل رنجرز کاربران باید توکن های RPG 250 را تهیه و سپرده گذاری کنند و تا زمانی که سهام می تواند وارد استخر نقدینگی شود و کاربر به عنوان یک گره تأیید انتخاب شود هیچ محدودیتی در برنامه او اعمال نخواهد شد. همانند گره های پیشنهادی، گره های تأیید نیز تنها پس از توزیع پاداش ها می توانند به توکن های خود دسترسی داشته باشند.

جمع بندی

پروتکل رنجرز شبکه ای با مقیاس پذیری بالا است که امکاناتی نظیر توسعه Dapps و NFT ها را در اختیار کاربران خود قرار داده است. در این پروتکل تراکنش ها به صورت آنی پردازش شده و کارمزد دریافتی شبکه نیز بسیار پایین است که سبب شده تا پروتکل رنجرز مورد استقبال بسیاری از فعالان بازار کریپتوکارنسی قرار گیرد و بتوان آینده ای روشن را برای آن پیش بینی کرد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات