Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟ راهکارهای مقیاس پذیری - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟ راهکارهای مقیاس پذیری

زنجیره جانبی یا sidechain

دسترسی سریع

تا به حال به نقل و انتقالات بین بلاک چین ها و نحوه جابجایی توکن ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر فکر کرده اید؟ یا  آیا می دانید که این کار چگونه و توسط چه فناوری صورت می گیرد؟ باید بگوییم که زنجیره جانبی پاسخ این سوال هاست. در زنجیره های جانبی یا ساید چین امکان جابجایی و انتقال توکن ها از بلاک چینی به بلاک چین دیگر و در صورت لزوم بازگشت دارایی ها به بلاک چین اصلی فراهم شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با زنجیره جانبی و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

زنجیره جانبی یا ساید چین چیست

زنجیره جانبی یا Sidechain چیست؟

زنجیره جانبی یا ساید چین یک راهکار نوین برای افزایش مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بین بلاک چین ها است که به دلیل ارائه قابلیت های منحصر به فرد مورد استقبال بسیاری از کاربران زنجیره های بلوکی قرار گرفته است. بسیاری از بلاک چین های بزرگ نظیر بیت کوین از مشکلات مقیاس پذیری و سرعت پایین رنج می برند. به همین دلیل توسعه دهندگان راهکارهایی مانند زنجیره جانبی را برای افزایش مقیاس پذیری شبکه پیشنهاد می دهند که تا حد زیادی نیز مؤثر واقع شده اند.

زنجیره جانبی یک بلاک چین مستقل است که با بلاک چین اصلی پیوند دو طرفه دارد. این پیوند دو طرفه تعویض پذیری دارایی ها را با نرخ ارزی مشخصی برای ساید چین و زنجیره اصلی امکان پذیر می سازد. در واقع ساید چین ها با برقراری ارتباط بین بلاک چین ها باعث افزایش مقیاس پذیری و سرعت بخشیدن به پردازش تراکنش ها و همچنین کاهش کارمزدهای شبکه می شوند.

زنجیره های جانبی بلاک چین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به کاربران امکان استفاده از دارایی ها در کاربردهای متنوع را می دهند. بسیاری از افراد ساید چین را فورکی از بلاک چین می دانند در صورتی که این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت هستند و نباید آنها را یکی دانست.

نحوه کار زنجیره جانبی

نحوه کار زنجیره جانبی بلاک چین

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، زنجیره جانبی یا Sidechain یک زنجیره بلوکی جداست که با بلاک چین مادر یک پیوند دو طرفه دارد. در صورت وجود زنجیره های جانبی، کاربران برای انجام تراکنش بین زنجیره اصلی و زنجیره جانبی، ابتدا باید دارایی ها را به آدرس دوم ارسال کنند که باعث قفل شدن دارایی ها در زنجیره اصلی می شود و دسترسی به آن محدود می شود. حال باید منتظر ماند تا تراکنش بین زنجیره ها تأیید شود.

پس از تأیید تراکنش، دارایی هایی معادل دارایی انتخاب شده در زنجیره جانبی فعال می شود که می توان آنها را انتقال داد. عکس این عمل یعنی انتقال از زنجیره جانبی به زنجیره مادر نیز به همین صورت است.

امنیت ساید چین ها یا زنجیره جانبی

امنیت در ساید چین ها به چه صورت است؟

در بعضی موارد امنیت زنجیره های جانبی توسط زنجیره اصلی تأمین می شود اما بسیاری از ساید چین های دیگر امنیت خود را با استفاده از روش های تأمین امنیت مانند الگوریتم اجماع اثبات کار و یا اثبات سهام تأمین می کنند که ریسک خطرات هک و به سرقت رفتن اطلاعات و دارایی های را به حداقل می رساند.  در هر یک از روش های نامبرده ساید چین ها نیازمند داشتن اعتبارسنج ها یا Validator هایی هستند و هر چه تعداد اعضای شبکه بیشتر باشد، از امنیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

زنجیره های جانبی فعلی

تاکنون زنجیره های جانبی بسیاری راه اندازی شده اند. اما  سه زنجیره ی جانبی روت استوک، لیکوئید و آردور در بین کاربران از محبوبیت و اعتبار بیشتری برخوردارند. در ادامه به معرفی این سه زنجیره و امکاناتی که ارائه می دهند خواهیم پرداخت.

Ardor

آردور یک شبکه ارائه خدمات کسب و کار تجاری است که امنیت خود را با مکانیزم اثبات سهام تأمین می کند. طراحی بلاک چین آردور به صورت وراثتی تنظیم شده است و در آن تراکنش ها در بلاک چین اصلی ذخیره می شوند. توکن حاکمیتی آردودر ARDR نام دارد که برای پرداخت های شبکه استفاده می شود و دارندگان آن می توانند در تصمیمات مربوط به شبکه شرکت داشته باشند.

در آردور توسعه دهندگان می توانند با استفاده از بلاک چین اصلی که همان آردور است زنجیره های کوچکی که اصطلاحا بلاک چین فرزند نامیده می شوند ایجاد کنند. هر کدام از زنجیره های فرزند کارکردهای مخصوص خود را دارند و ارز دیجیتال منحصر به فردی نیز دارند اما در عین مستقل بودن با یکدیگر نیز همکاری می کنند و فعالیتی یکپارچه دارند.

ساید چین یا زنجیره جانبی

RootStock (RSK)

RSK بک پلتفرم ارائه برنامه های غیر متمرکز  یا Dapps است که با بلاک چین بیت کوین در ارتباط است. در این زنجیره زمانی که بیت کوین قفل شود به smart bitcoin تبدیل می شود که دارندگان آن می توانند با ایجاد قراردادهای هوشمند از آن استفاده کنند. این زنجیره جانبی طرحی آزمایشی به نام جینجر دارد که برای ساخت زنجیره های فرزند مورد استفاده توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت.

RSK استفاده از قراردادهای هوشمند را با بیت کوین امکان پذیر ساخته است و کاربران می توانند با قرض دادن بیت کوین های خود سود کسب کنند، این سیستم مانند سیستم وام دهی در بانک ها عمل می کند با این تفاوت که هیچ ناظر مرکزی در این پلتفرم وجود ندارد و کاربران به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

Liquid

لیکوئید علاوه بر ارائه پلتفرمی برای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز، امکان استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز مالی برای دریافت وام را نیز فراهم کرده است. رمز ارز اختصاصی این پروژه LBTC نام دارد که توسط بیت کوین پشتیبانی می شود. کاربران در لیکوئید می توانند با تبدیل بیت کوین های خود به LBTC وام دریافت کنند و یا وام قرض بدهند و تأمین کننده نقدینگی باشند و سود کسب کنند.

جمع بندی

زنجیره های جانبی در بلاک چین راه حلی مناسب برای افزایش مقیاس پذیری، ایجاد همکاری و کاهش هزینه ها در بلاک چین ها است که در فضایی امن فعالیت کاربران را مقدور می سازد. هر یک از ساید چین ها ویژگی ها منحصر به فردی دارند و به نحوی نیازهای کاربران را برآورده می سازند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات