Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال در ایران و سایر کشورها - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال در ایران و سایر کشورها

مالیات ارزهای دیجیتال

دسترسی سریع

مالیات ارزهای دیجیتال یکی از دغدغه های افراد برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری بر روی آن است.  بیش از یک دهه است که ارزهای دیجیتال فعالیت خود را  آغاز کرده اند اما هنوز هم ابهاماتی در مورد مالیات آنها وجود دارد. در این مقاله با اکس کپیتال همراه باشید تا با مفهوم مالیات و مالیات در ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

مالیات چیست و در ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

مالیات ارزهای دیجیتال

به هرگونه هزینه ای که مردم در ازای استفاده از خدمات اجتماعی و رفاهی به دولت می پردازند مالیات گفته می شود. مالیات ها به منظور نگهداری و توسعه امکانات در آینده گرفته می شوند و قوانین خاص خود را دارند. قوانین مالیاتی در کشورهای مختلف متفاوت است و در برخی موارد با توجه به میزان درآمد افراد مقدار آن مشخص می شود.

در سال های گذشته شاهد رشد ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت آنها در زندگی افراد بوده ایم. این ارزها به یکی از منابع سرمایه گذاری در زندگی افراد تبدیل شده اند و مردم بسیاری در جهان روزانه به معاملات رمز ارزها می پردازند. سرمایه گذاری بر ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از روش های معمول سرمایه گذاری شناخته می شود و یک سرمایه گذاری درست سود و درامد خوبی را برای فرد خواهد داشت.

درآمد و سود بالای کسب شده از طریق ارزهای دیجیتال موجب شد تا برخی از دولت ها تصمیماتی مبنی بر وضع قوانین مالیاتی برای ارزهای دیجیتال بگیرند و بخشی از سود حاصل از خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به عنوان مالیات بر مجموع درآمد و عایدی سرمایه از مردم دریافت کنند. در ادامه به بررسی قوانین مالیاتی در برخی کشورها می پردازیم.

ایران

همانطور که در مقاله قوانین ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف بررسی شد، تاکنون برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال و استخراج آنها در ایران قانونی تصویب نشده است و ارزهای دیجیتال نیز تحت پوشش قوانین مالیاتی قرار نمی گیرند.

اما نکته ای که نمی توان آن را نادیده گرفت این است که با فروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آنها به ریال شما به نوعی درآمد کسب کرده اید که این درآمد مشمول مالیات خواهد شد. از طرفی استخراج ارزهای دیجیتال بوسیله دستگاه های ماینر با مصرف برق بالا صورت می گیرد که در صورت استخراج ماینر را متحمل هزینه های برق خواهد کرد که به نوعی مالیات محسوب می شوند. پس می توان نتیجه گرفت گرچه قوانین مالیاتی مختص به ارزهای دیجیتال وضع نشده است اما باز هم به طرقی مقداری از درآمد حال از آنها برای مالیات پرداخت خواهد شد.

آمریکا

مالیات ارزهای دیجیتال در آمریکا در دسته مالیات بر دارایی قرار می گیرد و معاملاتی که با ارزهای دیجیتال انجام می گیرند تحت پوشش قوانین مالیات دارایی ها هستند. مقدار مالیاتی که سود ارزهای دیجیتال تعلق می گیرد بستگی به مدت زمانی است که یک شخص ارز دیجیتال را نگهداری می کند و اگر پیش از یکسال آن را بفروشد مالیات سود کوتاه مدت و اگر زمان بیشتری آن را نگه دارد مشمول مالیات سود بلند مدت خواهد شد. در این کشور مالیات سود بلند مدت ۰- ۲۰ درصد تعیین شده است که از مالیات سود کوتاه مدت که نیمی از سود کسب شده می باشد کمتر است.

مالیات ارزهای دیجیتال

آلمان

ارزهای رمزنگاری شده در کشور آلمان مشمول مالیات سود کسب شده کوتاه مدت هستند که نرخ آن ۲۵ درصد است. ارزهای دیجیتال در آلمان تنها در صورتی معاف از مالیات می شوند که شخص دارنده آنها را بیش از یک سال نگهداری کند.

ژاپن

ژاپن یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تکنولوژی است که برخی ارزهای دیجیتال را به عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته است. در کشور ژاپن ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی و روش پرداخت شناخته می شوند در نتیجه سود کسب شده از آنها مشمول مالیات درآمد و دارایی می شود و دارندگان موظف به پرداخت آن هستند.

پرتغال

ارزهای دیجیتال در کشور پرتغال به عنوان ارزش های مشابه دارایی استفاده می شوند و این کشور هیچ مالیاتی برای آن مشخص نکرده است و می توان گفت ارزهای دیجیتال در کشور پرتغال معاف از مالیات هستند که برای معامله گران این بازار وضعیت مطلوبی را به وجود آورده است.

بریتانیا

در بریتانیا هر سودی که از ارزهای دیجیتال به دست آید مالیات دارد اما این مالیات با سیستم انتظار مشخص می شوند. همچنین باید بدانید که مالیات ارزهای دیجیتال در این کشور دسته بندی شده اند و در صورتی که در دسته مالیات سود قرار گیرند بین ۰ تا ۴۰ درصد مالیات دارند و در حالتی که مالیات عواید سرمایه شامل آنها شود نرخ مالیات بین ۱۰ تا ۲۸ درصد خواهد بود.

جمع بندی

ارزهای دیجیتال دارایی های ارزشمندی هستند که از زمان ظهور تاکنون جایگاه مطلوبی در زندگی افراد پیدا کرده اند و به عنوان یکی از گزینه های سرمایه گذاری شناخته می شوند. خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف قوانین مختلفی را در برمی گیرد و در بسیاری از کشورها نیز قانون مشخصی برای آنها وضع نشده است. با این حال با توجه به درآمد و سود بالای برخی از ارزها بسیاری از دولت ها در تلاش هستند تا قوانین مالیاتی برای ارزهای دیجیتال وضع کنند و برخی نیز این کار را انجام داده اند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات