Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال (آموزش کامل و کاربردی) - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال (آموزش کامل و کاربردی)

تحلیل تکنیکال

دسترسی سریع

لیست ارزهای تحلیل شده در اکس کپیتال

برای مشاهده تحلیل هر ارز لطفا بر روی آن کلیک کنید.

تحلیل لوپرینگ lrc

تحلیل رمز ارز لوپرینگ(LRC) | 25 اسفند

تحلیل بیت کوین btc

تحلیل رمز ارز بیتکوین(btc) | 28 اسفند

تحلیل اتریوم eth

تحلیل رمز ارز اتریوم(eth) | 28 اسفند

تحلیل تکنیکال کاردانو ada

تحلیل رمز ارز کاردانو(ADA) | 28 اسفند

تحلیل ارز سینتتیکس

تحلیل رمزارز سینتتیکس (SNX)| 28 اسفند

تحلیل ارز دیجیتال مانا

تحلیل رمز ارز مانا(MANA)| 28 اسفند

تحلیل ارز دیجیتال آیوتکس

تحلیل رمز ارز آیوتکس(iotex) | 28 اسفند

تحلیل ارز دیجیتال هلیوم

تحلیل رمز ارز هلیوم (HNT)| 28 اسفند

تحلیل اتریوم کلاسیک

تحلیل رمزارز اتریوم کلاسیک(etc) | 28 اسفند

تحلیل ارز دیجیتال دنت

تحلیل رمز ارز دنت (dent)| 28 اسفند

تحلیل ریپل XRP

تحلیل رمز ارز کرومیا(chr) | 28 اسفند

تحلیل بیت کوین گلد(BTG)

تحلیل رمز ارز بیت کوین گلد (BTG)| 28 اسفند

با شناخت بیشتر افراد از ارزهای رمزنگاری شده تعداد سرمایه‌ گذاران در بازار ارزهای رمزنگاری شده نیز افزایش یافته است. فعالان بازار سرمایه که به طور حرفه ای در این حوزه فعالیت دارند برای شرکت در معاملات خرید و فروش به صورت برنامه ریزی شده گام بر می دارند و برای این برنامه ریزی ابزارهای گوناگونی را به کار می گیرند. این‌ ابزارها شامل تحلیل ها، بررسی بازار و مطالعه روانشناسی بازار است. تحلیل ها در بازار ارزهای دیجیتال به سه دسته تحلیل تکنیکال ، تحلیل فاندامنتال و تحلیل احساسات تقسیم می شوند که در این‌ مقاله به‌ توضیح تحلیل تکنیکال خواهیم پرداخت.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل کنیکال در ارزهای دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده دارای نوسانات بسیاری هستند و این نوسانات زیاد به معامله گران اجازه می دهند تا از نوسانات قیمت کسب درآمد کنند. اما در این امر نمی توان به شانس و شهود تکیه کرد و یک معامله گر برای موفقیت در این بازار باید بتواند تحلیلی اصولی و درست از بازار داشته باشد. تحلیل تکنیکال نیز یکی از ابزار های تحلیل ارزهای دیجیتال است که سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال با به‌ کارگیری آن می توانند سود مناسبی از ارزهای دیجیتال کسب کنند. در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال از داده ها و اطلاعات بازار برای پیش بینی قیمت و ارزش ارزها استفاده می شود. همچنین در این‌ روش بررسی جریان تغییرات قیمت یک ارز و میزان حجم معاملات آن در یک  زمان مشخص می توانند به معامله گران در تصمیم گیری درست برای سرمایه‌ گذاری کمک‌ کنند‌. در واقع تاریخچه ی قیمت ها و ارزش بازار یک‌ ارز باعث پیش بینی روند حرکتی آن ارز در آینده می شوند. تحلیل های تکنیکال اصولا بر پایه نمودار ها صورت می گیرند و معامله گران با تحلیل مولفه های مختلف در این نمودار ها مانند شاخص قدرت نسبی، سطوح حمایت و مقاومت، میانگین متحرک و… قیمت ارزها را در آینده پیش بینی می کنند. بر خلاف تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال سعی در تعیین قیمت واقعی دارایی ندارد و در عوض به سابقه حرکت قیمت دارایی متکی است. قاعدتا تحلیل تکنیکال برای استیبل کوین ها امری بی معنی است و ارزهایی مانند تتر که دارای قیمت ثابتی هستند نیازی به تحلیل تکنیکال ندارند. ‌ برای خرید تتر با پرداخت کمترین کارمزد کافیست در صرافی ارز دیجیتال اکس کپیتال به صورت کاملاً رایگان ثبت نام نمایید.

نظریه داو

نظریه داو

یکی از مسائل مهم در تحلیل فنی یا تکنیکال تئوری داو است که دارای اصول خاص خود است و از نام سازنده آن چارلز داو نامگذاری شده است. اصول پایه در این نظریه به شرح زیر می باشد:
  1. در بازار قیمت همه چیز است. در حال حاضر قیمت یک دارایی شامل کلیه اطلاعات مربوط به آن از جمله انتشارات معامله‌ گران و احساسات بازار است.
  2. سه نوع روند بازار وجود دارد و حرکت قیمت ها آشفته نیستند و بازار در مسیر روند های مشخص شده حرکت می‌کند.
این روند ها به دو دسته روند اولیه و ثانویه تقسیم‌ می شوند که روند های ثانویه اغلب گرایش های اولیه هستند. روند اولیه خود به سه مرحله انباشت، مشارکت عمومی و توزیع تقسیم می شود.
  1. سیگنال های یک شاخص باید سیگنال های شاخص دیگر را تایید کنند. از نظر بازار این اصل را می توان در همبستگی بین جفت ارزها مشاهده کرد.
  2. روند بازار باید مورد تایید حجم باشد. اگر حرکت قیمت با افزایش حجم همراه باشد به این‌ معناست که قیمت هم‌جهت با روند حرکت می کند. در صورت کاهش حجم، قیمت بر خلاف روند حرکت می کند.
  3. ادامه روند امری اجتناب ناپذیر است. یک روند آنقدر ادامه می باید تا زمانی که سیگنال های واضحی از واژگونی خود نشان دهد.
  4. تاریخ تکرار می شود. با دقت بر روی نمودار ها و حرکات بازار می توان به این‌ نتیجه رسید که تاریخ علاقه خاصی به تکرار شدن دارد که در الگوها و نمودارهای حرکت بازار مشهود است. در تحلیل تکنیکال معامله گرها از الگوهایی برای تحلیل استفاده می‌ کنند که سال ها قدمت دارند. الگوهای کندل استیک نمونه‌ ای از نمودار ها هستند.

نحوه خواندن نمودار ها در تحلیل تکنیکال

نحوه خواندن نمودارها

از روش های زیادی برای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می شود‌ اما به طور معمول هر روش برای نوع خاصی از دارایی به کار می رود. معامله گران باتجربه معمولا چندین روش مختلف را با یکدیگر ترکیب می کنند. دانستن روند حرکت قیمت در آینده امری مهم است اما نمی توان به طور دقیق تعیین کرد که قیمت در آینده چگونه حرکت می کند اما می توان تعیین کرد که موقعیت‌ های موجود برای سپرده گذاری مناسب هستند یا نیستند. به همین علت مدیریت ریسک یکی از مواردی است که همیشه باید آن را در نظر داشت.

چارچوب زمانی

به طور کلی هیچ زمان بندی کاملی برای یک‌ ارز در زمان مشخص وجود ندارد. غالباً بازه های معاملاتی طولانی تر مهم تر هستند اما این به معنای غیرکاربردی بودن بازه های زمانی کوتاه نیست و در بازه های زمانی کوتاه تر هم می توان معاملات مناسب و خوب را پیدا کرد‌. یک معامله گر باید بازه های زمانی مختلف را بررسی کند و سپس فرصت های معاملاتی را بر اساس آنها ارزیابی کند. انتخاب بازه های زمانی به استراتژی های معامله گران بستگی دارد و ممکن است از چند دقیقه تا چند ماه باشد. اما در نهایت معامله گران رویکردهای بلند مدت را ترجیح می دهند. در هنگام نوسانات بازار اغلب بازه زمانی کوتاه مدت برای شناسایی نقاط ورود و خروج  نسبت به بازه زمانی طولانی مناسب تر است.

ارزش بازار ارزها

مارکت کپ یا ارزش بازار رمز ارزها عبارت است از تعداد در حال گردش رمز ارز ضرب در آخرین قیمت هر واحد از آن ارز. حاصل این ضرب داده های مهمی در مورد یک دارایی در اختیار معامله گران قرار می دهد. برخی سایت ها نیز هستند که این اطلاعات و ارزش بازار را به طور مرتب به‌روزرسانی کرده و در اختیار مخاطبان قرار می دهند که شناخته شده ترین و محبوب ترین آن ها سایت کوین مارکت کپ می باشد.

حجم‌ معاملات

حجم معاملات نقش مهمی در تجزیه و تحلیل تکنیکال ارزهای رمزنگاری و سایر دارایی ها شده دارد. حجم به تعداد واحد های ارز معامله شده در یک‌ بازه زمانی مشخص گفته می شود و غالباً٬ به صورت یک ردیف ستون در پایین‌ نمودار قیمت نشان داده می شود. ارتفاع این‌ ستون‌ ها مانند شناسه بصری حجم‌ عمل می کنند و نشان می دهند که یک روند چقدر جدی است.

نمودارهای شمعی

نمودارهای شمعی

نمودارهای شمعی‌ ژاپنی محبوب ترین‌ انواع نمودار برای تجزیه و تحلیل قیمت ها هستند. هر یک‌ از شمع ها در این نمودار قیمت ارز را در بازه زمانی مشخص نشان می دهد. هر شمع از یک‌ بدنه و دو سایه که یکی در بالای بدنه و دیگری در پایین‌ بدنه قرار گرفته تشکیل شده است. بدنه نشان دهنده تفاوت بین قیمت اولیه و قیمت بسته شدن است و شمع های سبز صعودی و شمع های قرمز نزولی نامیده می شوند. سایه های خارج‌ شده از بدنه محدوده قیمت را از پایین ترین تا بالاترین قیمت نشان می دهد. بلند بودن طول سایه در شمع ها نوسانات زیاد در بازارها را نشان می دهد. نام دیگر این نمودارهای کندل استیک است و اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد تغییرات قیمت در یک‌ زمان معین به ما نشان می‌ دهد‌ و با تحلیل آن می‌ توان تشخیص داد که قیمت دارایی در بازه زمانی مورد نظر کاهش یا افزایش یافته است.

سطوح‌ حمایت‌ و‌ مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت سطوحی هستند که در آن خریداران یا فروشندگان وارد بازار می شوند و حجم معاملات کافی را برای توقف یا معکوس سازی حرکت قیمت انجام می دهند‌. سطح‌ حمایتی سطحی است که در آن تقاضا برای یک‌ ارز به اندازه ای است که از کاهش قیمت جلوگیری می کند و حمایت زیر قیمت فعلی است. اکثر معامله گران تمایل به‌ خرید در سطح حمایت دارند که باعث افزایش قیمت می شود‌. سطح‌ مقاومت سطحی است که عرضه‌ دارایی به اندازه ای است تا مانع افزایش بیشتر قیمت شود‌. سطح‌ مقاومت همیشه بالاتر از قیمت فعلی دارایی است و معامله گران در این سطح تمایل به فروش دارند که موجب کاهش قیمت می شود‌. هنگامی که قیمت از سطح مقاومت عبور می کند به یک سطح حمایتی جدید تبدیل می شود و به همین‌ ترتیب اگر از سطح‌ حمایت عبور کند و کاهش یابد به سطح‌ مقاومت‌ جدیدی تبدیل می شود.

بهترین‌ ابزارهای تجزیه و تحلیل فنی برای ارزهای رمزنگاری شده

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

پیش از پیشرفت‌ تکنولوژی و پیدایش رایانه ها و اینترنت تجزیه و تحلیل به صورت دستی بر روی کاغذ انجام می شد. در حال حاضر تجزیه و‌ تحلیل بدون‌ استفاده از ابزارهای رایانه ای تقریبا امری غیرممکن است.

بهترین‌ نمودارها برای تحلیل تکنیکال

صرافی های ارزهای دیجیتال به‌ طور معمول مجموعه ای از ابزارهای تجزیه و تحلیل فنی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند اما این‌ ابزارها نمی توانند با ابزارهای تخصصی در این‌ زمینه رقابت کنند. Trading view: محبوب ترین پلتفرم‌ نمودار و تحلیل تکنیکی Trading view می باشد که می تواند توسط معامله گران به عنوان نرم‌ افزاری قدرتمند در تحلیل تکنیکال رمز ارزها مورد استفاده قرار گیرد. این‌ ابزار یکی از بهترین ابزارهایی است‌ که‌ یک‌ معامله گر می تواند از آن استفاده کند. البته نسخه رایگان این برنامه امکانات کمتری در اختیار کاربر قرار می دهد که برای معامله گران آماتور کافی است‌. Coinigy: از دیگر پلتفرم های محبوب Coinigy است که به معامله گران امکان‌ دسترسی به نمودارهای تجزیه و تحلیل تکنیکی ارزهای دیجیتال را داشته باشند. از امکانات‌ دیگر این‌ پلتفرم می توان به مبادله ارزهای پایه در چندین صرافی اشاره کرد. این‌ برنامه غیررایگان است‌ اما ثبت نام و‌ شروع کار در آن هزینه ای برای کاربر ندارد. Crypto watch: پلتفرمی برای نمودارها و معاملات ارزهای رمزنگاری شده است که متعلق به صرافی کراکن است. استفاده از این پلتفرم کاملاً رایگان است اما برای دسترسی به بخش های تخصصی‌ این‌ پلتفرم باید نسخه پیشرفته آن را خریداری کرد.

نتیجه گیری

تحلیل تکنیکال از‌ کاربردی ترین‌ روش ها برای پیش بینی‌ روند بازار و قیمت های آن است اما تحلیل‌ های اشتباه در‌ سرمایه گذاری های بزرگ ممکن‌ است زیان های جبران ناپذیری به دارایی های معامله گران وارد کند. آموزش درست و اصولی همراه با تمرین لازمه کسب مهارت در این نوع تحلیل هستند. یک‌ تحلیل تکنیکال درست و مناسب می تواند در میزان سود یک دارایی و ارزش آن در بازار تاثیر بگذارد. پیشنهاد ما این‌ است قبل از ورود به معاملات ارزهای دیجیتال ابتدا تحلیل های گوناگون در مورد ارزها را بررسی کنید و در صورت تمایل به کسب مهارت در این‌ زمینه بپردازید.  
جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات