Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
 تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

 تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT)

 تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT)

دسترسی سریع

دفتر کل توزیع شده و بلاک چین دو اصطلاح پایه و البته اساسی در حوزه ارز دیجیتال هستند که اکثر مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند و یکسان تلقی می شوند، اما باید بدانید که اینطور نیست. تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده وجود دارد و دو مفهوم جدا از یکدیگر هستند که  در برخی از موارد معانی آنها با یکدیگر هم پوشانی دارد اما در واقع اینطور نیست. در این نگارش از اکس کپیتال ابتدا به معرفی مختصر دفتر کل توزیع شده و سپس به بررسی تفاوت های بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده یا  Distributed Ledger Technology پایگاه داده ای است که با از بین بردن واسطه ها در انتقال و نگهداری داده و توزیع اطلاعات بین گره های مختلف شبکه به صورت غیر متمرکز عمل می کند. دفتر کل توزیع شده در بین تعدادی رایانه که نود نامیده می شوند توزیع شده است و هر نود یک نسخه از دفتر کل را نگهداری می کند که در صورت تغییر در اطلاعات یک بخش کل دفاتر به روز رسانی می شوند.

تمامی نودها در دفتر کل توزیع شده از اعتبار یکسانی برخوردار هستند و همه آنها به صورت شفاف به اطلاعات دسترسی دارند. هر نود در دفتر کل توزیع شده قادر است تا اطلاعات کل شبکه را به روز رسانی کند و از طریق الگوریتم اجماع (رأی گیری) می تواند تراکنش ها را تأیید نماید.

حق رأی نودها در دفتر کل توزیع شده بستگی به قوانین وضع شده دارد و ممکن است برخی و یا همه نودها در رأی گیری مشارکت داشته باشند. دفتر کل توزیع شده از امنیت و عدم تمرکز بسیار بالایی برخوردار است زیرا هیچ ناظر یا کنترل کننده ای در این شبکه وجود ندارد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست

بلاک چین نوع خاصی از دفتر کل توزیع شده است که داده ها در آن با استفاده از فناوری هش که مجموعه ای تصادفی از حروف و ارقام مختلف است رمزنگاری می شوند.در بلاک چین داده ها پس از رمز نگاری در بلوک ها گروه بندی شده و سپس در زنجیره ای بلوکی به یکدیگر متصل می شوند. این فناوری به دلیل ثبت تراکنش ها به  صورت غیر متمرکز و پراکنده در برابر هرگونه حمله و خطا ایمن می باشد. برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاک چین به مقاله بلاک چین چیست مراجعه نمایید.

 تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) در چیست؟

تفاوت دفتر کل توزیع شده و بلاک چین

دفتر کل توزیع شده و بلاک چین شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و به سبب همین شباهت ها گاهی به اشتباه جای یکدیگر به کار برده می شوند. اما در کنار این شباهت ها این دو فناوری با یکدیگر تفاوت های مهمی دارند که در این بخش به آنها خواهیم پرداخت.

دسترسی ها

در بلاک چین های عمومی به هیچ مجوزی برای دسترسی نیاز نیست و هر شخصی می تواند به راحتی به اطلاعات شبکه و تاریخچه تراکنش ها دسترسی و در شبکه مشارکت داشته باشد. اما در دفتر کل توزیع شده تنها افراد منتخب قادر به دسترسی هستند.

ساختار زنجیره

در بلاک چین بلوک ها به صورت زنجیروار در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و می توان به راحتی به آن دسترسی داشت و آن را بررسی کرد. اما در دفتر کل توزیع شده شکل خاصی برای ذخیره دیتاها در نظر گرفته نشده است و تفاوت این دو در زنجیره ای بودن بلاک چین است.

ساختار

بلوک ها

بلاک چین برای ذخیره داده ها از بلوک های رمزنگاری شده استفاده می کند و ساختار ان به شکل زنجیره ای از بلوک هاست. اما دفتر کل توزیع شده که یک پایگاه داده است، داده ها در بین نودها توزیع شده و به شیوه های گوناگون ذخیره می شود و در استفاده از بلوک برای ذخیره اطلاعات با بلاک چین متفاوت است.

روش اجماع

در دفتر کل توزیع شده به دلیل تعداد کم مشارکت کنندگان تنها یک روش برای رسیدن به اجماع وجود دارد. این در حالی است که در بلاک چین روش های مختلفی برای رسیدن به اجماع به کار برده می شود که همه نود ها می توانند در آنها شرکت نمایند.

کاربرد

دفتر کل توزیع شده کاربرد واقعی زیادی ندارد و در حال حاضر نمی توان از آن در زمینه های بسیاری استفاده کرد. اما فناوری بلاک چین اینگونه نیست و می توان علاوه بر اقتصاد در زمینه های گوناگونی مانند پزشکی، کشاورزی، بیمه و… استفاده نمود. برای  آشنایی بیشتر با کاربردهای بلاک چین مقاله مربوطه را در وب سایت اکس کپیتال مطالعه نمایید.

کاربرد dlt

توکن

توکن ها نقش مهمی را در بلاک چین ایفا می کنند. در هر بلاک چین برای حفظ اقتصاد شبکه و بهبود عملکرد مدیریتی توکن یا توکن هایی وجود دارند که به وسیله نودهای کامل راه اندازی و توزیع می شوند. در دفتر کل توزیع شده لزوماً نباید توکن وجود داشته باشد و نیازی به داشتن توکن در این پایگاه های داده نیست.

جمع بندی

بلاک چین و دفتر کل توزیع شده دو مفهوم اساسی در زمینه فناوری هستند که به دلیل شباهت بسیار به یکدیگر، بسیاری از افراد آنها را یکسان می دانند اما این دو فناوری با یکدیگر تفاوت هایی اساسی دارند که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. هر بلاک چین نوعی از دفتر کل توزیع شده است اما هر دفتر کل توزیع شده ای بلاک چین محسوب نمی شود.

دفاتر کل توزیع شده می توانند راه حل مناسبی در زمینه صنایع مالی باشند و کمک زیادی به حل مشکلات این حوزه کنند. بلاک چین ها نیز تکنولوژی هایی هستند که با ارز دیجیتال کار خود را آغاز کرده و در بسیاری از زمینه های دیگر می توانند مورد استفاده و بهره وری قرار گیرند و پتانسیل بالایی برای رشد و توسعه دارند.

 

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات
سارا
سارا
1 سال قبل

مرسی میشه لطفا ویژگی های سایتتونو مختصر بیان کنید؟