Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
شاخص پوئل (The Pull Multiple) چیست؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

شاخص پوئل (The Pull Multiple) چیست؟

دسترسی سریع

دنیای ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای پرطرفدار و محبوب در حال حاضر است که مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار دارد، دنیای کریپتوکارنسی ها  پیچیده و سرشار از رمز و راز است که برای موفقیت در آن باید اطلاعات لازم و کافی را داشته باشید، شاخص پوئل یکی از شاخصه هایی است که دانستن آن می تواند مفید باشد و ما به بررسی آن می پردازیم:

شاخص پوئل (The Pull Multiple) چیست؟

شاخص پوئل

دیوید پوئل شاخص پوئل را ایجاد نموده است، این شاخص در واقع نشان دهنده این است که ماینرها چه زمانی برای بدست آوردن سود حاصل از همکاری و مشارکت در شبکه بیت کوین به صورت گروهی فروش را آغاز می کنند.

قیمت بیت کوین این روزها روند افزایش دارد و همین امر باعث شده که برای افراد بسیاری این ذهنیت ایجاد شود که این افزایش قیمت می تواند آغازی برای مسیر افزایش قیمت بیت کوین باشد، عده از تحلیل گران از این فرضیه با استفاده از شاخص پوئل حمایت کرده اند و معتقدند در طول تاریخ بازار ارزهای دیجیتال این شاخص برای چندمین بار سیگنال خرید داده است.

چگونه شاخص پوئل محاسبه می شود؟

شاخص پوئل چگونه محاسبه می شود

مطابق با تعریف شاخص پوئل این شاخصه درآمد استخراج کنندگان بیت کوین را مورد بررسی قرار می دهد، برای محاسبه این شاخصه شما به دو متغیر اصلی و مهم نیاز دارید که از تقسیم آن دو بر یکدیگر عدد پوئل حاصل می شود و شامل:

  1. ارزش روزانه بیت کوین هایی که به تازگی ماین شده اند
  2. میانگین متحرک 365 روزه ارزش صدور روزانه بیت کوین

میانگین متحرک در واقع تعداد بیت کوین های استخراج شده ای است که پس از دریافت پاداش مربوط به هر بلاک به اکوسیستم آن اضافه خواهد شد.

همانطور که گفته شد از تقسیم این دو بر یکدیگر شاخص پوئل بدست می آید، لازم است توجه داشته باشید که در این شاخص تمام داده ها بر حسب دلار هستند، همچنین درجه بندی نمودار این شاخصه از صفر تا ده می باشد، چنانچه این شاخص عدد بالاتر از 8 را نشان دهد به سرمایه گذاران سیگنال فروش می دهد و اگر کمتر از 0.5 باشد سیگنال خرید می دهد.

هدف از محاسبه شاخص پوئل چیست؟

هدف شاخص پوئل

با مشخص شدن شاخصه پوئل که غالباً توسط تحلیل گران محاسبه می شود و معیارهای آن بیشترین تمرکز را بر روی سرعت مقادیر موجود در زنجیره یا عدم وجود آنها دارد، برایشان چند مورد مشخص می شود که اصلی ترین آنها عبارتند از:

  • در چه سطح یاز فروش ماینرها می توانند بیشترین سود را بدست آورند.
  • تعیین زمان، کمیت های دوره ها و بازارهای بیت کوین از نظر فاندامنتال
  • سنجش چرخه بازار از نظر جهانی و مناسب ترین زمان برای ورود به بازار یا خروج از آن

ارزش دلاری روزانه سکه های استخراج شده

شاخص پوئل و ارزش دلاری

در دنیای کریپتوها موردی اخیر موضوع ارزش دلاری سکه های استخراج شده به صورت روزانه بسیار مورد توجه می باشد، این معیار ثابت می کند که به طور پیوسته پایین ترین نوسانات را مطابق با اوج های قبلی شناسایی می کند، این رابطه در موارد زیر برقرار بوده است:

  1. چرخه اصلی بازار خرس و گاو
  2. دوره های کوتاه تر و طی سال های اولیه

دیوید پوئل جهت تنظیم میانگین متحرک سالانه ایده ای ساده و خلاقانه بکار برد که برای سنجش بازه های زمانی توام با سودآوری و یا فروش اجباری ابزاری قدرتمند و جدید محسوب می گردد و پویایی سودآوری استخراج، سازوکار اصلی این همبستگی را تعیین می کند.

ارزش دلاری روزانه استخراج بیت کوین بیت کوین

شاخص پوئل ارزش دلاری بیت کوین

تا کنون پاداش بلوک روزانه استخراج بیت کوین کفایت کرده است و میانگین نظری صدور روزانه بیت کوین برابر با 1800 می باشد که پایان آن در اواسط سال 2020 خواهد بود، هزینه معاملات جمع آوری شده توسط استخراج کنندگان در مقایسه با پاداش بلوک ها قابل قبول خواهد بود و احتمالاً کل درآمد ماینینگ را شامل خواهد شد و هزینه معاملات نیز علاوه بر درآمد بلوک شامل آن می شود.

2 نکته مهم در شاخص پوئل

  1. تلاش هایی که در گذشته انجام شده است جهت تعیین کمیت اصول از دیدگاه ماینر یه عنوان نقطه شروع مورد استفاده قرار می گرفته است و نسبت به معیار درآمد روزانه معدن بر Peta Hashes مورد استفاده بوده است.برای محاسبه شاخص پوئل تمامی میانگین هایی که تا کنون مورد استفاده قرار گرفته ثابت کرده است که مورد استفاده قرار گرفتن متریک باعث انحراف افراد از راه های مختلف در جهت رسیدن به راستای مطلوب است و ناکامی آنها از تمامی قسمت ها را به همراه خواهد داشت.
  2. شاخص پوئل با صدور سیگنال خرید برای گاوها بازار امیدواری ایجاد می کند، اما این روند ممکن است با تغییر مواجه شود، دیوید به منطبق بودن شاخص پوئل بر Hash Rate بیت کوین، نسبت به سیگنال خرید اشاره کرده است و به آنان هشدار داده است که با توجه به سرکوب ماینرها در چین در ماه های اخیر میزان Hash Rate به طور چشمگیر کاهش یافته است و نباید این موضوع مورد غفلت قرار گیرید و معامله گران در این شرایط خاص باید توجه کافی داشته باشند زیرا با توجه به اینکه هشت ریت بیت کوین پیرو هش ریت ماینرها می باشد ممکن است صدور سیگنال خرید با اشتباه همراه شود.

چگونه از شاخص پوئل استفاده کنیم؟

شاخص پوئل

شناخت و درک این امر که در چه دوره و بازه های زمانی میزان ارزش بیت کوین های استخراج شده که وارد اکوسیستم می شوند نسبت به حالت نرمال آن بسیار کم یا زیاد است از موارد بسیار حائز اهمیت و مفید برای سرمایه گذاران استراتژیک بیت کوین محسوب می گردد.

همانطور که در بالا اشاره شد نمودار شاخص پوئل از صفر تا ده درجه بندی شده است و دو عدد برای سرمایه گذاران ملاک می باشد که به اختصار در مورد آنها توضیح می دهیم:

شاخص پوئل کمتر از 0.5؛ ورود به جعبه سبز رنگ

شاخص پوئل

با بررسی نمودار شاخص پوئل در دوره ها و بازه های زمانی مختلف در طول تاریخ متوجه نوسانات آن خواهید شد، در بازه های زمانی که که این شاخص با کاهش و به پایین تر از عدد 0.5 رسیده است و به اصطلاح وارد جعبه سبز رنگ شده باشد، برای سرمایه گذارانی که سیگنال خرید را دریافت کرده اند و بیت کوین خریداری نموده اند در بازه های زمانی بعدی با سود چشمگیر همراه خواهد بود.

شاخص پوئل بالاتر از 8؛ ورود به جعبه قرمز رنگ

شاخص پوئل

در بازه زمانی عرضه بیت کوین و در زمان های که نمودار شاخص پوئل بالاتر از عدد 8 می باشد، در واقع سیگنال فروش برای سرمایه گذاران توسط این شاخصه صادر شده است، افرادی که توانسته اند ورود به جعبه قرمز شاخص پوئل را درک کنند و اقدام به فروش بیت کوین های خود نمایند، سودهای بزرگی در این بازار کسب کرده اند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات