Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
توکن سوزی ارز دیجیتال چیست؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست؟

کوین سوزی

دسترسی سریع

توکن سوزی در ارزهای دیجیتال غالبا به فرایندی گفته می شود که طی آن مقداری از توکن یا کوین ها با هدف حفظ ارزش و جلوگیری از کاهش آن برای همیشه از بین می روند و از رده خارج می شوند. این فرایند کاربردی در واقع حذف توکن یا کوین از شبکه بلاک چین است و غیر قابل بازگشت است اما می توان آن را پیگیری کرد. توکن سوزی یا کوین سوزی به معنای سوزاندن واقعی توکن ها یا کوین ها نیست، در این امر توکن ها و کوین ها به کیف پول که با نام آدرس خوار شناخته می شود ارسال می شوند که کلید خصوصی آن در دسترس نیست و به این صورت توکن ها از دسترس خارج می شوند اما لازم به ذکر است که در توکن سوزی اطلاعات و تاریخچه تراکنش های صورت گرفته در بستر بلاک چین در بلوک ها ثبت شده و تغییری نمی کنند و برای تمام نودها قابل مشاهده است. این کار اغلب در عرضه اولیه ارزها نیز صورت می گیرد و در پایان عرضه اولیه کوین ها و توکن هایی که به فروش نرسیده اند سوزانده می شوند. صرافی بایننس یکی از توسعه دهندگانی است که در دوره های مشخصی توکن سوزی انجام می دهد، این دوره ها هر سه ماه یک بار رخ می دهد و طی آن 50 درصد کل عرضه از بین می رود و یک ارزش افزوده برای سرمایه گذاران ایجاد می شود.

هدف از توکن سوزی و کوین سوزی چیست؟

توکن سوزی چیست؟

کوین سوزی و توکن سوزی با از بین بردن بعضی توکن ها و کوین ها و کاهش تعداد عرضه آن ها یک ارزش اضافی را برای دارایی سرمایه گذاران ایجاد می کند. در بخش زیر رویکردهایی که طی آن ها برای سرمایه گذاران ارزش افزوده ایجاد می شود به اختصار توضیح داده شده اند.

توکن سوزی به عنوان یک الگوریتم اجماع کارآمدتر

برخی از شبکه های ارز رمزنگاری شده در شبکه بلاک چینی خود از مکانیزم اجماع سوزاندن بهره می برند. این الگوریتم روشی خاص در شبکه های غیر متمرکز است که در آن نود ها برای دریافت توکن ها باید بخشی از دارایی های در حال گردش را بسوزانند.

بالابردن ارزش توکن ها و کوین ها

افزایش ارزش توکن ها و کوین ها اصلی ترین و مهم ترین هدف توکن سوزی است. همانطور که می دانید ارزش و قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال با توجه به عرضه و تقاضا تعیین می شود. توکن سوزی در ارزهای دیجیتال در حقیقت میزان عرضه یک توکن یا کوین را مشخص کرده و رویکردی موثر برای تثبیت و یا بهبود ارزش کل ارزهاست و کاهش ارزهای در گردش را تضمین می کند.

تصحیح خطاها

هدف توکن سوزی

این که توسعه دهنده در عرضه و یا برنامه ریزی کوین ها و توکن های شبکه بلاک چین مرتکب اشتباه شود امری نادر است اما بعید نیست و ممکن است گاهی رخ دهد. اگر این اتفاق رخ دهد و در پروژه مشکلی به وجود آید، تنها با توکن سوزی می توان آن را اصلاح کرد. این خطاها می توانند شامل عرضه ی مقدار اضافه ای توکن یا ارائه توکن های نامناسب برای معاملات باشد.

تعهد بلند مدت به پروژه

توکن سوزی را می توان به عنوان یک سیگنال مثبت از سوی توسعه دهنده ارز نیز شناخت. هدف تمامی پروژه های بلاک چین فراهم سازی حداکثر ارزش افزوده برای سرمایه گذاران است و این هدف با توکن سوزی پایدار در بلاک چین ها می تواند محقق شود. شبکه های بلاک چین متعددی با خرید دارایی ها از سرمایه گذاران و از بین بردن آن ها ارزش افزوده ای به سرمایه گذاران می دهند و ارزش ارز خود را بالا می برند.

حفاظت در برابر اسپم

توکن سوزی ضد اسپم

توکن سوزی به عنوان یک محافظ امنیتی در برابر DDOS نیز هست و از اسپم های گسترده جلوگیری می کند. این فرایند با افزایش هزینه تراکنش ها مانع انجام تراکنش ها اسپم می شود. در برخی ارزها مقداری از کوین ها و یا توکن های پرداختی به جای کارمزد تراکنش سوزانده می شود، به این معنی که در ازای کارمزد تایید تراکنش توسط نودها و ماینرها بخشی از توکن ها و کوین ها می سوزد. ریپل یکی از ارزهایی است که از توکن سوزی برای امنیت در برابر اسپم استفاده می کند.

انواع روش های سوزاندن

تا به اینجا توکن سوزی و اهداف آن را بررسی کردیم. حال برای آشنایی بیشتر با این عمل کاربردی به بررسی روش های چگونگی سوزاندن توکن ها و کوین ها می پردازیم.

  1. نابودی کوین های بومی برای حقوق استخراج: هنگامی که شخصی بخواهد ماینر شود، باید در ابتدا قسمتی از توکن ها یا کوین ها را بسوزاند.
  2. از بین بردن بیت کوین برای ساخت بیت کوین بومی جدید: برخی از شبکه های بلاک چینی برای رسیدن به مقدار متناظری از کوین های خودشان بر سوزاندن تعدادی بیت کوین متکی هستند که این روش ارزش بیشتری را به ارز جدید می بخشد.
  3. تعادل سوزاندن و استخراج: این روش شامل از رده خارج کردن کوین ها و توکن های بومی برای به رسیدن به حقوقی خاص است. این روش در شبکه های بلاک چین با الگوریتم اثبات سهام و استیکینگ با هدف رسیدن به اجماع بهره می برند. با این روش توسعه دهندگان از ارز شبکه در برابر تورم محافظت می کنند. همه این حقوق باید مبادله شوند تا با وجود استیکینگ موجودی توکن کاهش پیدا کند.
  4. شرایط کلی اقتصادی: این روش یک برنامه اقتصادی برای پروژه است و به طور مستقیم در کدها لحاظ نمی شود و ممکن است یکبار رخ دهد و یا به طور مرتب اجرا شود. سوزاندن کوین ها و توکن های فروخته نشده در ICO یک نمونه از این روش است. تیم توسعه دهنده تلاش می کند با کوین سوزی و توکن سوزی برای سرمایه گذاران ارزش افزوده ایجاد کند.
  5. بازگشت سود به سرمایه گذاران: از سری اهداف دیگر کوین سوزی و توکن سوزی است که در این حالت توسعه دهنده با سود تراکنش ها کوین ها و توکن ها را دوباره می خرد و از بین می برد تا ارزش ارز افزایش یابد. علاوه بر این کوین برن یا توکن برن راهی برای دور زدن قوانین امنیتی هم هست. با بازگشت سود سرمایه به سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ارزهای دیجیتال به منزله ی ابزاری برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند و نیاز به نظارت رگولاتوری را ایجاد می کند.

توکن سوزی بیت کوین

مکانیزم اثبات سوزاندن یا POB

POB که در برخی از شبکه ها در حال انجام است به این صورت است که از ماینر ها خواسته می شود برای الگوریتم اجماع سوزاندن بخشی از توکن های در اختیار خود را ثابت کنند. فهم این روش اندکی دشوار است، اما بسیاری از دغدغه های مربوط به الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام را کاهش داده است. در این روند نیازی به منابع پردازشی و سیستم های کامپیوتری زیاد و قدرتمند نیست و تنها نیازمند سوزاندن کوین یا توکن است. مزیت دیگر این روش از بین بردن اجبار خرید دستگاه های گران قیمت ماینر و آلودگی های زیست محیطی است و هر کسی می تواند به راحتی تبدیل به یک ماینر شود.

لیست توکن سوزی

توکن سوزی با تاثیر مثبتی که بر روی ارزش و قیمت ارزهای دیجیتال دارد، توانسته توجه طرفداران بسیاری را به سوی خود جلب کند. لیست توکن سوزی لیستی است که در آن آمار آخرین توکن های سوخته شده و یا در صف سوختن ثبت می شود و کاربران با مراجعه به آن می توانند از آخرین آمار و اطلاعات مربوط به آن مطلع شوند. این لیست در برخی سایت ها نظیر کوین مارکت کال و کویندر آپلود شده و مرتبا به روز رسانی می شود.

توکن سوزی و موجودی کاربران

توکن سوزی و کوین سوزی

عده ای از کاربران تصور می کنند سوزاندن کوین و یا توکن ها باعث از بین رفتن دارایی آن ها بر روی شبکه بلاک چین می شود. در قسمت های قبل توضیح دادیم که هدف اصلی کوین و توکن سوزی حفظ ارزش یک ارز و بالا بردن ارزش آن است، با از بین رفتن موجودی دارایی کاربران این هدف زیر سوال می رود بنابراین توسعه دهنده ابتدا کوین ها و توکن ها را از کاربران می خرد و سپس آن ها را می سوزاند.

مراحل توکن سوزی

  1. دارنده توکن اعلام می کند که می خواهد بخشی از کوین ها را از بین ببرد و از رده خارج کند. این کار با فراخواندن تابع یا دستور توکن سوزی و کوین سوزی امکان پذیر است.
  2. میزان توکن و کوین موجود در کیف پول کاربر بررسی می شود و اگر موجودی عددی مثبت باشد تایید می شود. نکته: اگر کوین های کاربر کافی نباشد یا مقدار معتبری نباشد (مثل 0 با 8- ) درخواست رد می شود و سوزاندن انجام نمی شود.
  3. در صورت تایید موجودی کیف پول کاربر مقدار مشخص و اعلام شده از آدرس کیف پول کاربر کسر می شود و عرضه کل آن به روز رسانی و سوزانده می شود.

جمع بندی

توکن سوزی فرایندی است که طی آن عرضه یک توکن و کوین کاهش می یابد که در نتیجه آن ارزش و قیمت آن افزایش می یابد. در فرایند توکن سوزی، توکن ها و کوین ها به طور واقعی سوزانده نمی شوند و تنها به یک آدرس کیف پول بدون کلید خصوصی ارسال می شوند. در این عمل شرکت و تیم توسعه دهنده توکن به جمع‌ آوری توکن ها و انتقال آن ها به کیف پول های غیر قابل دسترسی می پردازد تا از افت ارزش آن جلوگیری کند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات
علی کرمی
علی کرمی
1 سال قبل

درود وقتتون بخیر
راجب توکن سوزی یه سوال داشتم بر فرض مثال من از یک ارز که قیمت خیلی پایینی داره خرید میکنم مثلا شیبا اینو یا هر ارز دگ نزدیک ۲۵ میلیون ازش دارم وقتی ارزش بره بالا حداقل مثلا یک دلار وقتی توکن سوزی میکنه ایا از ارز من هم کم میشه یا نه ربطی به ارز من نداره ممنون میشم جواب من و بدین سپاسگذارم از وقتتون

ادمین
ادمین
پاسخ به  علی کرمی
1 سال قبل

با سلام و احترام
خیر از ارز شما کم نمیشود.
سازندگان و مدیران آن ارز از دارایی خودشان توکن سوزی انجام می دهند.