Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

وب ۳ (Web 3.0) چیست؟ اینترنت در آینده چگونه خواهد بود؟

وب 3

دسترسی سریع

بدون شک اینترنت یک انقلاب بزرگ فناوری در تاریخ بشریت است. اینترنتی که هم اکنون در اختیار افراد در سراسر جهان قرار گرفته است به صورت متمرکز و توسط شرکت های بزرگی ارائه می شود که از داده های کاربران در جهت اهداف تعیین شده خود استفاده می کنند. این ابهام در مقاصد توسعه دهندگان و آینده ی شبکه باعث شد تا برخی افراد مانند دکتر گوین وود به دنبال ایجاد یک شبکه آزاد و غیر متمرکز به نام وب ۳ باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این شبکه و قابلیت های بی نظیر آن بیشتر آشنا شوید‌.

چرا وب ۳ به وجود آمد؟

web3.0

بیش از ۴ میلیارد نفر در سراسر جهان ۸۰ درصد از وقت بیداری خود را صرف اینترنت و فضاهای مجازی می کنند. اینترنت از بدو تاسیس تاکنون به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده است اما با وجود این پیشرفت ها هنوز هم‌ نابالغ است ‌و به تغییرات اساسی تری نیاز دارد.

نسل اول اینترنت مجموعه ای از شبکه های استاتیک و غیر تعاملی بودند که اتصال به آن ها مشکلاتی مانند قطع تلفن ثابت و سر و صدای بسیار را به همراه داشت. در بستر این‌ شبکه برخی پیام رسان ها و سایت ها نیز فعالیت داشتند که سرعت آن ها بسیار پایین بود و برای ارسال یک پست یا پیام باید وقت زیادی سپری می شد. این‌ کندی سرعت و مشکلات‌ جانبی اینترنت ابتدایی توسعه دهندگان فناوری را ترغیب ساخت تا نسل بعدی اینترنت یعنی وب ۲ که اینترنت فعلی است را ارائه دهند.

اینترنت جهانی نسل دوم که با نام اینترنت پرسرعت شناخته می شود ایجاد تعامل بین شبکه با کاربران و کاربران با یکدیگر را هموارتر ساخته و فعالان بر روی شبکه می توانند در شبکه مشارکت داشته باشند و باعث رشد و شکوفایی این فناوری شوند. سرعت به اشتراک گذاری محتوا در وب ۲ از سرعت بالایی برخوردار است و برای انتشار یک پست تنها به ۳۰ ثانیه زمان نیاز دارد.

همه چیز در وب ۲ تکامل یافته و خوب به نظر می رسد اما چه چیزی باعث شد تا ایده وب ۳ به میان آید؟ شبکه های گسترده شده در وب ۲ با تمام مزایای منحصر به فرد خود شبکه ای متمرکز هستند و توسط شرکت های توسعه دهنده آن مانند گوگل، آمازون و… کنترل می شوند‌.

این شرکت ها بسته به قوانین و مقررات خود اطلاعات مختلفی را از کاربران درخواست کرده و در سرور مرکزی شرکت جمع آوری می کنند. اما کاربرد این‌ اطلاعات چیست؟ اطلاعات شخصی افراد بسیار ارزشمند هستند و شرکت هایی چون آمازون، توییتر، اینستاگرام و‌ … به خوبی از این‌ موضوع آگاه هستند. هویت افراد، تاریخچه جستجو و خرید ها و علایق آن ها اطلاعاتی هستند که توسط شرکت های ارائه دهنده سایت ها جمع آوری می شوند و سپس برای تبلیغات از آن ها استفاده می شود و یا با قیمت بالایی به فروش می رسند. این تمرکز زیاد و عدم رعایت حریم خصوصی باعث شد تا ایده شبکه وب ۳ شکل بگیرد.

اینترنت شفاف، غیرمتمرکز و عادلانه ایده ای بود که در سال ۲۰۰۶ مطرح شد، اما فناوری لازم برای تحقق این ایده در دسترس نبود. در سال ۲۰۱۲ و تنها سه سال پس از معرفی بیت کوین و فناوری بلاک چین زمینه پیاده سازی این ایده فراهم شد. بلاک چین ها با قابلیت هایی نظیر فعالیت به صورت‌ دفتر کل توزیع شده و تمرکز زدایی بستری مناسب برای اینترنت نسل سوم محسوب می شوند.

در واقع با استفاده از مفهوم بلاک چین وب ۳ چندین مرکز سوددهی ایجاد می‌کند که اطلاعات را در تمام شبکه به صورت آزاد و شفاف منتشر می کند که تمرکز یک شرکت یا افراد خاص را ندارد. این طرح که در آینده نه چندان دور اجرایی خواهی شد اینترنتی بدون دسترسی دیگران و ارگان های نظارتی در اختیار عموم مردم خواهد گذاشت.

مزایای وب ۳

اینترنت نسل سوم مزایای بسیاری را ارائه می دهد که در این بخش به طور مختصر به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

تمرکز زدایی: وب ۳ شبکه ای با فناوری بلاک چین خواهد بود، بنابراین واسطه ها در این شبکه حذف شده اند و فرایند نیاز به اعتماد سازی را از بین می برند. در وب ۳ اطلاعات کاربران بر روی شبکه بلاک چین ثبت می شود و دیگر نهادها و شرکت های ناظر به اطلاعات تمام کاربران دسترسی نخواهند داشت. اطلاعات کاربران در وب ۳ قابل تغییر توسط هیچکس نیست و کسی نمی تواند آن ها را تغییر دهد.

مالکیت اطلاعات و حریم خصوصی: حریم خصوصی افراد در وب ۳ از سطح بالایی برخوردار است و کنترل تمامی اطلاعات رمزنگاری شده در دست کاربران شبکه است.

وب ۳.۰

امنیت: امنیت اطلاعات در وب ۳ طی فرایند رمزنگاری و هش گذاری تامین می شود. در این روش هک شبکه و سرقت اطلاعات تقریبا امری غیر ممکن است. چرا که برای تغییر اطلاعات و کد هش باید کدهای هش کل شبکه را تغییر داد که فرایند سخت و طاقت فرساست.

مشارکت و همکاری کاربران: در وب ۳ برنامه ها با قابلیت شخصی سازی بالا برنامه ریزی خواهند شد و یک برنامه را می توان بر روی تمام فرمت های نرم افزاری موجود استفاده کرد. این‌ امر کمک شایانی به توسعه دهندگان برنامه ها خواهد کرد. چرا که تنها یک نسخه برای تمامی سیستم عامل ها کافی است ک نیازی نیست تا برای هر سیستم عامل برنامه ای جدا کدنویسی شود.

ایجاد بلاک چین های غیرمتمرکز: در بستر وب ۳ تمام افراد می‌توانند شبکه بلاک چین‌ خود را ایجاد کنند

نتیجه گیری

وب ۳ نسل سوم از شبکه جهانی اینترنت یا www (world wide web) است که با هدف افزایش حریم‌ خصوصی کاربران و عدم‌ افشای آن ها برنامه ریزی شده است. اینترنت ۲ نسل دوم اینترنت بود که قابلیت های بسیار ویژه ای را برای اولین‌ بار در اختیار مردم‌ گذاشت اما دچار ایراداتی نیز بود.

با ظهور ایده وب ۳ بسیاری از مشکلات کاربران در زمینه امنیت و تمرکز بر روی اطلاعات حل می شود.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات