Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
APY و APR چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

APY و APR چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

نرخ درصدی سالانه و نرخ بازده درصدی سالانه

دسترسی سریع

در دنیای ارزهای دیجیتال و خصوصا حوزه دیفای دو اصطلاح پرکاربرد APY و APR که توسط وام دهندگان و وام گیرندگان به کار برده می شود. نرخ درصدی سالانه (APR) و بازده درصدی سالانه (APY) است. ممکن است شما نیز این دو عبارت را شنیده باشید و یا در هنگام سرمایه گذاری در دیفای و استیکینگ آن را دیده باشید و متوجه مفهوم آن نشده باشید. نگران نباشید چون در این مقاله قصد داریم به مفهوم نرخ درصدی سالانه و بازده درصدی سالانه در دیفای و استیکینگ بپردازیم، پس با ما در اکس کپیتال همراه باشید.

نرخ درصدی سالانه (APR) چیست؟

نرخ درصدی سالانه

نرخ درصدی سالانه یا Annual Percentage Rate که به اختصار APR نیز نامیده می شود سودی است که سرمایه گذار پس از یک سال دریافت می کند. نرخ درصدی سالانه از نرخ بازده دقیق تر و بالاتر است زیرا هزینه های اضافی مانند کارمزد و… که سرمایه گذار بدهکار است را هم شامل می شود و مقدار آن را به طور خالص در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. البته باید بدانید که نرخ درصدی سالانه سود مرکب را در نظر نمی گیرد و برای محاسبه آن باید از مقیاس دیگری استفاده کرد.

در این مقیاس اینگونه در نظر گرفته می شود که سرمایه گذار پس از گذشت زمان مشخص می تواند سود خود را برداشت کند و دیگر آن را مجددا سرمایه گذاری نکند. این درصد در واقع مقدار سود ساده است و از طریق فرمول زیر محاسبه می شود:

مقدار APR

P= مقدار سرمایه اولیه

APR= نرخ بهره سالانه

T= زمان سرمایه گذاری (سال)

نرخ بازده درصدی سالانه (APY) چیست؟

نرخ بازده درصدی سالانه

نرخ بازده درصدی سالانه یا Annual Percentage Yield که به طور مختصر با APY نمایش داده می شود نشان دهنده درصد سود سالانه سرمایه گذاری است. این مقیاس شامل سود مرکب نیز می شود و آن را در نظر می گیرد. نرخ بازده درصدی سالانه که به آن بهره مرکب نیز گفته می شود به سرمایه گذار این امکان را می دهد که سود به دست آمده از سرمایه اولیه را مجددا سرمایه گذاری کرده و از سود سرمایه سود کسب کند. این بدین معناست که سرمایه گذاران حوزه بازار مالی غیر متمرکز می توانند از طریق سرمایه گذاری سود به دست آمده، سود مضاعف به دست آورند. مقدار APY با استفاده از فرمول زیر قابل محاسبه است:

محاسبه APY

APR= نرخ سود ساده

n= تعداد دفعات سرمایه گذاری سود یا مرکب کردن سود

APY و APR چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

مقایسه APY و APR

APY و APR دو مقیاس برای محاسبه سود یک سرمایه گذاری هستند که هر یک داده و نتایج مختلفی ارائه می دهند. APY و APR هر دو  مقدار سود سالانه سرمایه گذاری هستند و در بسیاری از مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند اما مقدار APY به دلیل ارائه سود مرکب از مقدار APR بیشتر است.

به عبارتی دیگر در APY علاوه بر سودی که از سرمایه گذاری به دست می آید سودی مازاد که با سود قبلی ترکیب شده است و به سرمایه اصلی اضافه شده به دست می آید.  در بسیاری از پروژه های وام دیفای از نرخ سود مرکب برای محاسبه بازده استفاده می شود و به طور معمول این روش به دلیل سوددهی بیشتر نزد سرمایه گذاران محبوب تر است.

برای درک بهتر تفاوت میان APY و APR در نظر بگیرید شما سرمایه خود را در یک پلتفرم سرمایه گذاری استیک می کنید تا از آن سود کسب کنید. فرض کنید بازده سود پلتفرم مورد نظر یک درصد باشد، در این صورت با محاسبه APY شما در پایان سال ۱۲ درصد سود کسب کرده اید. این در حالی است که در پلتفرم APY مقدار سود کسب شده شما بیشتر از ۱۲ درصد است. برای مثال ۱۲.۶۸ درصد می تواند باشد که مجددا ترکیب خواهد شد و سود بیشتری را به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

نرخ بازده درصدی سالانه و نرخ درصدی سالانه دو روش محاسبه سود در پلتفرم های سرمایه گذاری هستند که اگر قصد سرمایه گذاری در پروژه های مختلف از جمله دیفای را دارید باید با آنها آشنایی داشته باشید. نرخ بازده درصدی سالانه با نام بهره مرکب نیز شناخته می شود و پس از سرمایه گذاری سود مضاعف شده را به سرمایه گذار پرداخت می کند، اما نرخ درصدی سالانه مقدار سودی که از اصل سرمایه به دست می آید را نشان می دهد که بدیهی است از مقدار بازده درصدی کمتر باشد. در حوزه دیفای ابزارهای نرخ درصدی سالانه بیشتر ارائه شده اند، با این حال به دلیل سوددهی بیشتر بازده درصدی سالانه بسیاری از سرمایه گذاران علاقمند به این مقیاس هستند. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در پروژه های مختلف را دارید در انتخاب این مقیاس ها دقت نمایید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات
حسین
حسین
1 سال قبل

فرمول کاربردی بود مرسی

معصومه
معصومه
1 سال قبل

میشه راجب توکن ها هم یه مقاله بذارید. مطالب خیلی خوبه.