Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
آشنایی کامل با کیف پول ارزهای دیجیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟

کیف پول ارزهای دیجیتال

دسترسی سریع

هر شخصی که قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال را دارد، در ابتدا با این سوال مواجه خواهد شد که کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ کیف پول ارزهای دیجیتال مانند کیف پول های دیگر وظیفه نگهداری دارایی ها را بر عهده دارند، با این تفاوت که ارزهای دیجیتال چون وجود فیزیکی ندارند کیف پول آن ها نیز دیجیتالی است و اشخاص هیچ گونه ارز فیزیکی حمل نمی کنند. مفهوم کیف پول دیجیتال برای افراد تازه کار در بازار ارز دیجیتال امری است بحث برانگیز و در این مقاله سعی شده به سوالات کاربران در این زمینه پاسخ داده شود.

کیف پول ارز دیجیتال، کیف پولی رمزنگاری شده است که به صورت یک دستگاه، برنامه یا سرویسی است که کلیدهای خصوصی یا عمومی را برای معاملات رمز ارزها ذخیره می کند. عملکرد اصلی ذخیره کلیدهای خصوصی و عمومی یک کیف پول دیجیتالی اغلب قابلیت رمزگذاری و امضای اطلاعات را ارائه می دهد. هر امضا می تواند به اجرای یک قرارداد هوشمند منجر شود.

کیف پول ارز های دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

یکی از مسائل مهم پس از خرید رمز ارزهای دیجیتال نحوه نگهداری و امنیت آن ها است که این امر توسط کیف پول ها انجام می گیرد. از آنجا که ارزهای دیجیتال وجود فیزیکی ندارند کیف پول های آنها هیچ ارز فیزیکی در خود ذخیره نمی کنند و تنها سوابق تراکنش های ثبت شده بر روی بلاک چین ها در آنها ذخیره می شود. (برای آشنایی بیشتر با بلاک چین ها به مقاله بلاک چین مراجعه کنید)

کیف پول دیجیتال این امکان را برای کاربران و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال فراهم می کند که بتوانند به خرید، فروش در این شبکه بپردازند. هر کیف پول ارز دیجیتال آدرسی مختص به خود را دارد و کاربران با داشتن آدرس کیف پول ها می توانند با سایر افراد معاملات ارزی را انجام دهند. برای این کار تنها لازم است شخص فرستنده آدرس کیف پول دریافت کننده را داشته باشد و پس از درج امضای دیجیتال و وارد کردن آدرس کیف پول مالکیت رمز ارز مورد نظر را به او انتقال می دهد.

کیف پول ارز های دیجیتال

آیا کیف پول های دیجیتالی امن هستند؟

برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید با نحوه ی دسترسی افراد به کیف پول ها آشنا شوید. هنگام انتخاب کیف پول مالک باید در نظر داشته باشد که چه کسی قرار است به کلید خصوصی دسترسی داشته باشد. کلیدهای خصوصی امضای دیجیتال مالک کیف پول هستند و هر شخصی به کلید خصوصی کیف پول ها دسترسی داشته باشد می تواند به نقل و انتقالات موجودی کیف پول ها بپردازد. در مورد رمز ارزها باید کاربران به ارائه دهندگان کیف پول ها اعتماد داشته باشند تا رمزها را ایمن نگه دارد.

هنگام استفاده از کیف پول ها لازم نیست شخص ارسال کننده دسترسی به کیف پول دریافت کننده داشته باشد و تنها آدرس کیف پول او را بداند کافیست، بنابراین تنها مالک کیف پول باید کلید خصوصی کیف پول را داشته باشد  در غیر این صورت هر شخصی ممکن است به کیف پول دسترسی پیدا کند.

این کیف پول ها گاهی ممکن است دچار آسیب های شناخته شده و یا ناشناخته شوند. هک زنجیره تامین یا حمله به شبکه های جانبی نمونه ای از آسیب هایی هستند که ممکن است کیف پول ها را تهدید کنند. در برخی موارد ممکن است حتی کامپیوتری که به شبکه ای متصل نیست نیز دچار هک شود.

کیف پول ارز های دیجیتال

کلید های خصوصی و عمومی کیف پول ها

کلیدهای خصوصی و عمومی بسته به الگوریتم الزامات فناوری رمز ارزها و کیف پول ها با اعدادی نظری یا تصادفی تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید خصوصی کیف پول ها

کلید های خصوصی کیف پول ها مانند مجوز دسترسی آن ها می باشند و هر شخصی که این کلید را داشته باشد می تواند به کیف پول و رمزارزهای شما دسترسی داشته باشد. لذا برای حفظ امنیت ارزها لازم است که کلیدها به طور ایمن نگهداری شوند و در اختیار دیگران قرار نگیرند.

همانطور که گفته شد کلیدهای خصوصی مجوز ورود به کیف پول ها هستند و حتی خود مالک برای ورود به کیف پول باید این رمز را در داشته باشد و اگر کاربر این رمز ورود را گم یا فراموش کند دیگر به کیف پول و دارایی های خود دسترسی نخواهد داشت.

کلید عمومی کیف پول ها

کلید عمومی یک ورژن از هش محسوب می شود و در واقع آدرس کیف پول  می باشد. قرار دادن این آدرس در اختیار دیگران مشکلی به وجود نخواهد آورد و برای خرید یا فروش و انتقال رمز ارزها داشتن این آدرس الزامی است.

آدرس کیف پول ها مانند کدهای هش هستند و هر آدرس با آدرس های دیگر متفاوت است و کلید عمومی هیچ دو کاربری با یکدیگر یکی نخواهد بود.

کیف پول ارز های دیجیتال

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ها بسته به نحوه عملکرد به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

کیف پول گرم: کیف پول های گرم اغلب کیف پول های حضانتی می باشند به این صورت که سرویس دهنده به نمایندگی از مالک کلید خصوصی ارز دیجیتال او را نگهداری می کند. امنیت این کیف پول ها کمتر از کیف پول های سرد است، زیرا کاربر برای نگهداری ارز دیجیتال خود به فرد دیگری اعتماد کند و کلید خصوصی اش را در اختیار او قرار دهد که این بدین معنا است سرویس دهنده دسترسی کامل به ارزها و دارایی های دیجیتال کاربر دارد. کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایلی، کیف پول تحت وب و کیف پول های ترکیبی جزو کیف پول های گرم به شمار می روند.

کیف پول سرد: کیف پول سرد که در مقابل کیف پول گرم قرار دارد، بدون نیاز به اینترنت و به صورت فیزیکی، کلیدهای خصوصی و عمومی کاربر را ذخیره می کنند و این امر باعث می شود که کلید خصوصی کاربر از حملات هکرها در امان بماند. کیف پول های کاغذی و سخت افزاری جزء کیف پول های سرد  هستند که کاربران، تنها زمانی که به آنها نیاز دارند آنها را به اینترنت متصل می کند.

کیف پول روی تلفن همراه

این کیف پول ها به صورت اپلیکیشن های موبایلی بر روی سیستم عامل های مختلف قابل نصب و در دسترس هستند. کار با این کیف پول ها راحت بوده و دسترسی آسان به رمز ارزها و تراکنش ها را در اختیار کاربر قرار می دهد. سرقت، گم شدن و یا خرابی موبایل از معایب این کیف پول ها هستند که امنیت این کیف پول را کاهش می دهند.

از جمله بهترین کیف پول های تلفن همراه می توان تراست والت، بیت کوین، بلو والت، مای سلیوم، الکتروم، بی آر دی  و اکسودوس را نام برد.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ بر روی کامپیوتر و لپتاپ قابل نصب و دسترسی هستند و دسترسی به آنها راحت و ایمن است. البته باید در نظر داشت ممکن است کامپیوتر هک و یا توسط شخص دیگری که کلید خصوصی شما را دارد مورد استفاده قرار گیرد که این امر به معنای دسترسی آن اشخاص به کیف پول شماست. الکتروم و کوینومی را می توان به عنوان دو کیف پول محبوب دسکتاپ معرفی کرد.

کیف پول آنلاین یا تحت وب

کیف پول تحت وب به لحاظ نیاز نداشتن به فضای ذخیره سازی و کارکرد آسان از دو کیف پول دیگر بهتر است اما این به معنای امنیت بیشتر این کیف پول نیست. این کیف پول ها به لحاظ این که شخص دیگری جز مالک به کلید خصوصی کیف پول دسترسی دارد ایمنی کامل ندارد و توصیه می شود در صورت استفاده از این کیف پول ها، ارزهای خود را به صورت پراکنده و در چند کیف پول نگهداری کنید.دو کیف پول معروف تحت وب عبارتند از: ترون لینک، ترون اسکن.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی که جزو کیف پول های سرد به شمار می آید، از امن ترین کیف پول هاست. این کیف پول که به صورت پرینتی از کلید  خصوصی و عمومی کیف پول کاربر است باید در مکانی غیر قابل دسترسی برای افراد دیگر و امن قرار گیرد. در صورت سهل انگاری و عدم رعایت موارد ایمنی در نگهداری کیف پول کاغذی، ممکن است این کیف پول در اختیار افراد سو استفاده گر قرار گرفته شود و دارایی ها از دست برود.

کیف پول سخت افزاری

این کیف پول ها که امن ترین کیف پول ارز دیجیتال محسوب می شوند به صورت یک دستگاه یا هارد فیزیکی هستند که از کلید عمومی و خصوصی کیف پول نگهداری می کنند. این کیف پول آفلاین بوده و به اینترنت متصل نمی شود و تنها در موارد نقل و انتقال و خرید و فروش به اینترنت متصل می شود که در این مورد احتمال به سرقت رفتن اطلاعات بسیار پایین است. کیف پول لجر معروف ترین کیف پول سخت افزاری موجود است که مورد استفاده قرار می گیرد.

کیف پول ارز های دیجیتال

کدام کیف پول های ارز دیجیتال بهتر هستند؟

از لحاظ امنیت و نگهداری کیف پول های کاغذی و سخت افزاری جزء امن ترین کیف پول ها هستند زیرا احتمال دسترسی هکر ها را به پایین ترین حد می رسانند و تنها در صورت سهل انگاری ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرند. کیف پول های گرم نیز به دلیل سهل الوصول بودن و استفاده آسان نیز محبوب و معروف هستند.

چگونه یک کیف پول ارز دیجیتال بسازیم

برای ساخت یک کیف پول دیجیتال پس از آشنایی با انواع کیف پول لازم است یک کیف پول را انتخاب کرده و به آن متصل شوید، سپس با وارد کردن اطلاعات درخواستی و احراز هویت می توانید حساب ایجاد کرده و بعد از ایجاد حساب به خرید و فروش و معاملات ارزی بپردازید. صرافی های ارز دیجیتال متمرکز، خود دارای کیف پول هستند و پس از ثبت نام در این صرافی ها کیف پول خود صرافی در اختیار کاربر قرار می گیرد و دارایی های کاربران در این کیف پول ها حفظ می شود.

کیف پول ارز های دیجیتال

نکات مهم راجع به کیف پول ارز دیجیتال

از کیف پول خود بک آپ بگیرید

بعد از نصب کیف پول، گرفتن نسخه بک آپ از آن مهم ترین امر است، چرا که اگر رمز کیف پول خود را گم کنید و یا از دست برود دیگر قادر نخواهید بود کیف پول و دارایی ها را بازگردانید. کیف پول های گرم نسخه های بک آپ متفاوتی در اختیار کاربر قرار می دهند که بعضی از آنها شامل یک مجموعه 12 یا 14 تایی از حروف انگلیسی است و با کلید خصوصی تفاوت چندانی ندارد. این بک آپ ها ممکن است به صورت یک فایل یا رمز خصوصی خود کاربر نیز باشند.

گذرواژه ای قدرتمند انتخاب کنید

کرکرها نرم افزارهایی هستند که می توانند به سرعت رمزهای عبور مربوط به نام کاربری را بررسی کنند و افرادی که گذرواژه های ساده را انتخاب می کنند معمولا اولین قربانی این نرم افزارها هستند. برای انتخاب رمز عبور خود بهتر است از ترکیب حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علایم نگارشی استفاده شود و یادتان نرود گذرواژه ی سخت تر ایمنی بیشتر.

از کیف پول های معتبر استفاده کنید

اگر قصد استفاده از کیف پول های گرم را دارید باید در نظر داشته باشید از کیف پول های امن استفاده کنید و دانلود این کیف پول ها را از منابع امن و تایید شده انجام دهید. بهترین منبع برای دانلود کیف پول ها، وبسایت رسمی آنها است و در صورت استفاده از سایت های دیگری نظیر اپ استور یا گوگل پلی باید به صورت دقیق عمل کنید وگرنه با نصب برنامه مخرب و دادن اطلاعات به آن دارایی های خود را از دست خواهید داد.

از به روزترین نسخه ها استفاده کنید

سعی کنید همیشه از نسخه های به روز و جدید برنامه کیف پولتان استفاده کنید، چرا که امن ترین نسخه ها هستند. همچنین آنتی ویروس خود را آپدیت نگه دارید تا از خطر هک شدن کیف پول و از دست رفتن دارایی در امان بمانید.

از مرورگر امن استفاده کنید

در صورتی که از کیف پول تحت وب استفاده می کنید، هیچ گاه افزونه های مخرب را فراموش نکنید. مرورگرهای فاقد افزونه و امن بهترین گزینه برای کیف پول های تحت وب هستند که خطر سرقت اطلاعات و کلید خصوصی را در این نوع کیف پول کاهش می دهند.

ورود دومرحله ای فعال، امنیت چند برابر

تایید دو مرحله ای بهترین روش برای ایمن کردن کیف پول هاست. با فعال کردن این گزینه حتی اگر شخص دیگری به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند باید از مرحله ی دیگری عبور کند. مرحله دوم تایید امنیتی ممکن است از طریق پین کد، پیامک و یا ایمیل باشد.

جمع بندی

کیف پول های ارزهای دیجیتال عملکردی مشابه کیف پول های فیزیکی دارند با این تفاوت که هیچ دارایی فیزیکی را در خود نگه داری نمی کنند و از امنیت بالاتری برخوردار هستند. پروتکل امنیتی به کار رفته در کیف پول های دیجیتال پروتکل کدنویسی هشینگ است که از کد های هش برای تولید کلید های عمومی و خصوصی کیف پول ها استفاده می کند. کلید عمومی کیف پول آدرس آن است و در اختیار دیگران قرار می گیرد، کلید خصوصی نیز رمز ورود به کیف پول است که برای حفظ امنیت و جلوگیری از ریسک هایی که موجب از دست دادن دارایی  می شوند نباید آن را در اختیار هیچ شخص دیگری قرار داد.

کیف پول ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی در دو دسته گرم و سرد قرار می گیرند. کیف پول های گرم کیف پول های آنلاین هستند که فعالیتی تحت وب دارند و کیف پول های سرد، کیف پول های فیزیکی هستند که آدرس ارزها را به صورت آفلاین ذخیره می کنند و امن ترین کیف پول ها هستند. در هنگام تهیه کیف پول ارز دیجیتال ابتدا در مورد امنیت آن تحقیق کنید و پس از تهیه یک کیف پول ایمن و معتبر از کلید خصوصی آن محافظت کنید. چرا که این کلید رمز عبور شما به کیف پول است و در صورت فراموشی یا سرقت ممکن است دارایی های خود را از دست بدهید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات