Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
توکن حاکمیتی چیست؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

توکن حاکمیتی چیست؟

دسترسی سریع

غیرمتمرکز بودن و فعالیت آزادانه کاربران در بازار ارزهای دیجیتال یکی از مهم ترین ویژگی ها آن محسوب می شود، توکن های حاکمیتی یکی از فاکتورهای موثر در غیرمتمرکز بودن بازار ارزهای دیجیتال می باشد، در این مقاله با ما همراه باشید تا با توکن های حاکمیتی بیشتر آشنا شوید.

توکن حاکمیتی چیست؟

توکن حاکمیتی چیست؟

توکن حاکمیتی Governance token در ارزهای دیجیتال یک توکن است که توسط توسعه دهندگان با اهداف زیر ایجاد می کنند:

  1. تاثیر گذاری و مشارکت بر تصمیمات مربوط به پروژه که ممکن است شامل تصمیم گیری های جدید و تغییر سیستم حاکمیت آن در DAO شود.
  2. شناخته شدن کاربران به عنوان ذینفع در سیستم عامل دیفای (DeFi)

DAO یک سازمان خودمختار غیر متمرکز است که به کاربران خود اجازه کنترل مسیر توسعه سیستم ها را می دهد.

 دلیل اهمیت توکن های حاکمیتی چیست؟

دلیل اهمیت توکن های حاکمیتی

فضای غیرمتمرکز بازار ارزهای دیجیتال برای کاربران پرهیجان و جذاب است و پیوسته پروتکل های غیر متمرکز در حال تکامل می باشند که از اهمیت بالایی برخوردار است و برای ذینفعان امکان بحث و رای در مورد مدیریت پروتکل ایجاد کرده است.

برای نشان دادن پشتیبانی یا عدم موافقت در مورد پیشنهادها و تصمیم گیری ها در پروتکل ها از توکن ها حاکمیتی استفاده می شود، هر توکن حاکمیتی نشان دهنده یک رأی است و کاربرانی که توکن های حاکمیتی بیشتری در اختیار داشته باشند می توانند با دادن رای بیشتر تاثیر بیشتری در تصمیم گیری ها داشته باشند.

تاریخچه توکن های حاکمیتی

تاریخچه توکن های حاکمیتی

در سال های 2016 و2017 که ICO ها رونق داشتند توکن های حاکمیتی ناشناخته بودند، اما در همین سال ها بعضی از پروژه های محبوب دیفای فعال بودند که محبوبیت خود را مدیون توکن های حاکمیتی هستند، در سال های 2017 و 2018 پروتکل هایی همچون کامپاند و بالانسر که امروزه بسیار معروف می باشند در حال فعالیت بودند اما توکن های حاکمیتی ان ها در سال 2020 ایجاد شده است. محبوب ترین توکن حاکمیتی MKR در طول سال های 2016 و 2017 در گردش بوده است.

محبوبیت توکن های حاکمیتی

محبوبیت توکن های حاکمیتی

در طی ماه های گذشته در فضای Yield farming رشد بسیار خوبی برای توکن های حاکمیتی مشاهده شده است، این امر دلیل صحبت هایی در مورد اهمیت ساختارهای تشویقی در پروژه های دیفای در دنیای کریپتو شده است، در واقع توکن Comp در پلتفرم کامپاند باعث اهمیت و محبوبیت توکن های حاکمیتی و Yield farming شده است.

دلایل محبوبیت توکن های حاکمیتی را می توان در دو مورد خلاصه کرد که شامل:

  • پروژه های دیفای با ارائه توکن های حاکمیتی، مطمئن بودن این راه را برای کسب بازدهی ثابت کرده اند.
  • پروژه های دیفای و توکن های حاکمیتی بازدهی پایداری از طریق مکانیسم نرخ بهره و کارمزد ایجاد کرده اند.

ارزش یافتن توکن های حاکمیتی

ارزش توکن حاکمیتی

در سال 2021 ارزش توکن های حاکمیتی رشد بسیار بالایی داشته است، توکن های SNX، COMP، UNI، YFI، AAVE و MKR با در دست گرفتن 4.1 میلیارد دلار حجم بازار 6 توکن حاکمیتی مشهور دیفای محسوب می شوند و در رقابت در بازار بیت کوین کش با 4.8 میلیارد دلار بسیار موفق عمل کرده اند، علت اصلی ارزش یافتن توکن های حاکمیتی تعامل میان چهار مورد زیر می باشد.

  1. استخراج نقدینگی
  2. وام دهی
  3. استیکینگ
  4. استقبال بازار از توکن های حاکمیتی و بالا رفتن محبوبیت توکن ها

 مهمترین و برترین توکن های حاکمیتی

با مفهوم توکن هایی حاکمیتی آشنایی پیدا کردید، در شبکه های بلاک چین روزانه تعداد زیادی توکن در حال ایجاد و توسعه هستند، در ادامه به معرفی محبوب ترین و بهترین توکن های حاکمیتی می پردازیم:

توکن COMP

توکن حاکمیتی کامپاند

 ارز دیجیتال پلتفرم کامپاند (جزء سه پروژه اول دیفای) توکن COMP است که یک توکن حاکمیتی برای این پلتفرم دیفای محسوب می گردد، پلتفرم دیفای که از حمایت کوین بیس برخوردار می باشد، در واقع جهت وام گیری و وام دهی غیر متمرکز استفاده می شود و مناسب برای کاربرانی است که تمایل دارند پول خود را به دیگران قرض دهند و بهره کسب کند، در سال 2020 توافقنامه استفاده از توکن COMP اجرا شد.

به کاربرانی که رمز ارزهای خود را بر پایه شبکه کامپاند استخراج کنند توکن COMP تعلق می گیرد، در حال حاضر این توکن باعث سوق دادن پروتکل کامپاند به سمت بزرگترین پروتکل غیر متمرکز دنیا شده است.

توکن LEND

توگن حاکمیتی لند

پروتکل Aave شرکتی پیشرو در حوزه امور مالی غیر متمرکز دیفای می باشد که از سال 2020 راه اندازی شده است و توکن LEND به عنوان توکن حاکمیتی آن محسوب می گردد، پروتکل Aave پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم در وام دهی و وام گیری می باشد که تشابه با پلتفرم کامپاند در کارایی دارد و دارندگان توکن LEND مجاز به دادن رای بر روی پروپوزال های مختلف می باشند.

توکن MKR

توکن حاکمیتی میکر

توکن میکر (Maker) به عنوان توکنی کاربردی برای پلتفرم میکر است و پیشرو در عرصه توکن های حاکمیتی می باشد، این توکن بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است، توکن MKR قابلیت استخراج ندارد و از این توکن برای پرداخت در پلتفرم میکر و همچنین وثیقه برای کل سیستم استفاده می شود، دارندگان توکن MKR دارای حق رای در پلتفرم میکر هستند. لازم است بدانید که ارز دیجیتال DAI در پلتفرم میکر ایجاد می شود و هدف اصلی توکن MKR پشتیبانی از این توکن می باشد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات