Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

دسترسی سریع

ایردراپ در تجارت رمز ارزها یک ترفند بازاریابی است که شامل ارسال کوین یا توکن به آدرس کیف پول ها به منظور ارتقای آگاهی از یک ارز دیجیتال جدید است. مقادیر کمی ارزهای دیجیتال جدید به صورت رایگان یا در ازای یک سرویس کوچک مانند بازتوییت پست ارسال شده توسط شرکت صادر کننده ارز به کیف پول های اعضای فعال جامعه بلاک چین ارسال می شود.

مثالی برای درک بیشتر ایردراپ

ایردراپ چیست؟

تصور کنید شما در کیف پول خود مقداری از رمز ارزهای مشخصی را نگهداری می کنید. یک روز وقتی کیف پول خود را باز می کنید متوجه وجود توکن های جدیدی در کیف پولتان می شوید. ممکن است با افراد مختلف مشورت کنید و یا در گوگل درباره آن سرچ کنید که با همین امر هدف ارائه دهنده را محقق کرده اید. بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید برای معرفی خود  به صورت رندوم به کیف پول های فعال توکن هایی واریز می کنند که به منزله ی تبلیغ برای آنهاست. اما بیایید در نظر بگیریم کاربران پس از مشاهده ی توکن های جدید و ناشناخته آن ها را نادیده بگیرند و هیچ عکس العملی نشان ندهند، اینجاست که ارائه دهنده در هدفش که آگاهی کاربران از رمز ارز مورد نظر است با شکست مواجه می شود. البته ایردراپ اهداف دیگری به جز معرفی رمز ارز به کاربران دارد که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

اهداف ایردراپ

ایردراپ همانند یک فعالیت تبلیغاتی است که معمولا توسط استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می گیرد و هدف آن گسترش آگاهی در مورد یک پروژه و جلب معامله گران بیشتری است. ایردراپ غالبا در وب سایت یک شرکت و همچنین در انجمن های رمز ارزهای پایه تبلیغ می شوند و کوین ها و توکن ها تنها برای دارندگان کیف پول های رمزنگاری شده ارسال می شوند.

همچنین ممکن است یک کارگزاری یا صرافی تازه تاسیس برای معرفی خود و ترغیب کاربران به ایجاد حساب دست به ایردراپ بزنند و با اعطای کوین و توکن کاربران  بیشتری جذب کنند.

کیف پول هایی که تازه فعالیت خود را آغاز می کنند نیز برای افزایش محبوبیت و جذب کاربر ممکن است ایردراپ کنند و به کاربران اعتبار هدیه دهند.

از موارد دیگری که ایردراپ در آن استفاده می شود، جمع آوری اطلاعات است. در این روش در ازای پر کردن فرم و شرکت در نظرسنجی ها به کاربران مقداری کوین تعلق می گیرد و ارائه دهنده ها می توانند با هزینه ی اندک به نظرسنجی گسترده بپردازند.

 

امنیت ایردراپ

امنیت ایردراپ

یک ایردراپ عموما هرگز به دنبال سرمایه گذاری در ارز نیست و هدف آن صرفا تبلیغاتی است. از سوی دیگر برخی از کلاهبرداری ها شامل ارسال مقادیر کمی بیت کوین یا سایر رمز ارزها به گیرندگان ناشناس در چیزی که به عنوان داستینگ اسکم معروف است. کاربران همیشه باید مراقب واریز های ناخواسته به کیف پول های خود باشند.  در برخی موارد نیز برای دریافت ایردراپ از کاربران مبلغی درخواست می شود که با توجه به هدف ایردراپ این مسئله غیر منطقی است، پس کاربران باید از ارسال هر گونه پول جهت دریافت ایردراپ خودداری کنند.

گزینه ی بعدی که کاربران باید به آن دقت نمایند، سایت و ارائه دهندگان ایردراپ است. کاربران باید از جعلی نبودن حساب های کاربری یا وبسایت اطمینان حاصل کنند و سپس برای گرفتن ایردراپ اقدام کنند.

افراد هیچ گاه نباید کلید خصوصی خود را در اختیار مدعیان ایردراپ قرار دهند. با توجه به اینکه برای انتقال کوین و توکن به حساب ها تنها به آدرس عمومی کیف پول نیاز است، لذا باید از قرار دادن کلید خصوصی کیف پول در اختیار هر شخصی خودداری شود.

انواع ایردراپ

ایردراپ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

Bounty: به کاربران در ازای عضویت در کانال یا گروه های تلگرام، ریتوییت کردن توییت ها و دیگر فعالیت های این چنینی توکن رایگان هدیه می دهند.

Standard: در ازای ثبت نام و عضویت در وبسایت ها توکن به کاربران هدیه داده می شود.

Holder: در صورتی که کاربران مقدار مشخص شده ای از ارزها را کیف پول خود نگهدار کنند، به آنها کوین یا توکن هدیه تعلق می گیرد.

Hardfork: هنگامی که یک کوین از شبکه اصلی هاردفورک شود، نگهدارندگان کوین اصلی ایردراپ دریافت می کنند. همچنین کوین جدید نیز ممکن است برای جذب کاربران جدید ایردراپ را به آنها هدیه دهد.

ابزارهای لازم برای ایردراپ

نحوه به دست آوردن ایردراپ

کیف پول فعال:

منظور از فعال بودن کیف پول در اینجا این است که شما تنها برای دریافت ایردراپ کیف پول را نصب نکرده باشید و در آن فعالیت های معاملاتی دیگر نیز انجام دهید. البته در مواردی که هدف ایردراپ معرفی کیف پول جدید است این مسئله بر طرف می شود.

نکته دیگر سازگار بودن کیف پول با ERC20 است، به این دلیل که اکثر ایردراپ ها سازگار با استاندارد ERC 20 می باشند.

ایمیل

در بعضی موارد برای انجام ایردراپ از شما یک آدرس ایمیل معتبر درخواست می شود.

حساب کاربری توییتر یا تلگرام

عضویت در کانال تلگرام، دنبال کردن حساب کاربری توییتر، ریتوییت کردن یک پست و… از سری فعالیت هایی است که ممکن است در هنگام ایردراپ از شما خواسته شود انجام دهید. این کار معمولا برای معرفی بیشتر محصول و شرکت ارائه دهنده است.

مراحل دریافت ایردراپ

what is airdrop

پس از معرفی و پیشنهاد ایردراپ، ارائه دهنده از کاربران انجام فعالیتی را تقاضا می کنند مانند عضویت در یک کانال تلگرام یا دنبال کردن یک حساب توییتر یا ریتوییت کردن یک پست و…

در مرحله بعد ممکن است از کاربران آدرس کیف پول درخواست شود. توجه داشته باشید تنها کلید عمومی که همان آدرس کیف پول شماست را در اختیار ارائه دهنده بگذارید و از به اشتراک گذاشتن کلید خصوصی اکیدا خودداری کنید.

پس از گذراندن این مرحله ممکن است کد ریفال به شما تعلق گیرد که وقتی این کد را در اختیار شخص دیگری قرار دهید. در صورتی که شخص دیگر در هنگام ایردراپ کد شما را وارد کند به شما امتیازی به عنوان معرف تعلق می گیرد.

در برخی موارد ارائه دهنده لیستی از صرافی هایی که ایردراپ دریافت شده را می توان در آن تبدیل کرد معرفی می کند. در غیر این صورت باید صبر کرد تا توکن مربوطه در لیست ارز صرافی ها قرار گیرد.

مراحل دریافت برای هر ایردراپ ممکن است متفاوت باشد و این امر بستگی به ارائه دهنده دارد اما عموما روش بالا معمول ترین روش برای دریافت ایردراپ هاست.

منابع اطلاع دهنده ایردراپ

وبسایت های بسیاری وجود دارند که برای بررسی ایردراپ ها اختصاص داده شده اند. از جمله این سایت ها می توان airdropalert.com  و airdrops.io را نام برد که به معرفی و اخبار  و اطلاعیه های ایردراپ ها می پردازند.

منابع دیگری مانند پیج های اینستاگرامی، حساب های توییتر، کانال های تلگرامی و…. نیز وجود دارند که ایردراپ ها را اطلاع می دهند و کاربران پس از تحقیق درباره آنها می توانند ایردراپ های جدید را دریافت کنند.

دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات