Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
ایردراپ (Airdrop) چیست؟ (نحوه دریافت ارز رایگان)
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

ایردراپ چیست؟ (لیست جدیدترین ایردراپ ها)

دسترسی سریع

جدیدترین ایردراپ ها 2022:

برای شرکت در هر کدام از این ایردراپ ها لطفا به سایت کوین مارکت کپ مراجعه نمایید.

نام پروژه

توکن پروژه

تعداد شرکت کنندگان فعلی

تعداد برندگان

مجموع تعداد توکن های ایردراپ

زمان پایان ایردراپ

Legend of Fantasy War

LFW

5,243,846

500

500 NFT

Mar 16, 2022

Matrix AI Network

MAN

2,695,586

30,000

30,000 NFT

Mar 19, 2022

ONUS

ONUS

3,588,432

5,000

75,000 ONUS

Mar 20, 2022

GEMS Esports 3.0 Platform

GEMS

62,608

1,200

1,200 NFT

Mar 21, 2022

Lunar

LNR

3,487,558

140

140 NFT

Mar 21, 2022

Mind Music

MND

5,637,672

15,000

30T MND

Mar 27, 2022

Spintop SPIN 157,109 5,000

900,000 SPIN

Mar 30, 2022

درست در همان لحظه ای که فکر می کنید دیگر همه چیز را در مورد رمز ارزها می دانید، ممکن است با اتفاقی جدید شگفت زده شوید. دنیای ارز دیجیتال سرشار از اتفاقات جالب و شگفت انگیز است که ایردراپ یکی از آنهاست. ایردراپ که روشی هوشمندانه برای جذب کاربران به یک پروژه است که در سال های اخیر توسط بسیاری از استارتاپ های نوپا اجرا می شود. در ادامه این مطلب با اکس کپیتال همراه باشید تا با ایردراپ، نحوه عملکرد آن در ارز دیجیتال و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید.

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

در دنیای واقعی شاید اینکه پولی به طور ناگهانی و بدون مبدأ مشخص به حساب شما واریز شود اتفاقی غیر عادی و یا حتی نادر باشد، اما در دنیای ارز دیجیتال ممکن است زیاد روبرو شوید زیرا در دنیای رمز ارزها طی فرایندی به نام ایردراپ هر شخصی می تواند به طور تصادفی هدف یک ایردراپ جدید قرار گیرد.

ایردراپ در تجارت رمز ارزها یک ترفند بازاریابی است که شامل ارسال کوین یا توکن به آدرس کیف پول ها به منظور ارتقای آگاهی از یک ارز دیجیتال جدید است. مقادیر کمی ارزهای دیجیتال جدید به صورت رایگان یا در ازای یک سرویس کوچک مانند بازتوییت پست ارسال شده توسط شرکت صادر کننده ارز به کیف پول های اعضای فعال جامعه بلاک چین ارسال می شود.

در واقع ایردراپ ها روشی برای معرفی یک پروژه و افزایش آگاهی افراد در مورد آن است که اغلب توسط استارتاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. ایردراپ ها انواع مختلفی دارند، در برخی اوقات ممکن است عملکرد خوبی داشته باشند و گاهی هم ممکن است یک کلاهبرداری بزرگ باشند. به همین دلیل لازم است هنگامی که رمز ارزی که از طریق ایردراپ کسب می کنید را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

ایردراپ چیست؟

مثالی برای درک بیشتر ایردراپ

تصور کنید شما در کیف پول خود مقداری از رمز ارزهای مشخصی را نگهداری می کنید. یک روز وقتی کیف پول خود را باز می کنید متوجه وجود توکن های جدیدی در کیف پولتان می شوید. ممکن است با افراد مختلف مشورت کنید و یا در گوگل درباره آن سرچ کنید که با همین امر هدف ارائه دهنده را محقق کرده اید. بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید برای معرفی خود  به صورت رندوم به کیف پول های فعال توکن هایی واریز می کنند که به منزله ی تبلیغ برای آن هاست. اما بیایید در نظر بگیریم کاربران پس از مشاهده ی توکن های جدید و ناشناخته آن ها را نادیده بگیرند و هیچ عکس العملی نشان ندهند، اینجاست که ارائه دهنده در هدفش که آگاهی کاربران از رمز ارز مورد نظر است با شکست مواجه می شود. البته ایردراپ اهداف دیگری به جز معرفی رمز ارز به کاربران دارد که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

اهداف ایردراپ

ایردراپ همانند یک فعالیت تبلیغاتی است که معمولا توسط استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می گیرد و هدف آن گسترش آگاهی در مورد یک پروژه و جلب معامله گران بیشتری است. ایردراپ غالباً در وب سایت یک شرکت و همچنین در انجمن های رمز ارزهای پایه تبلیغ می شوند و کوین ها فقط برای دارندگان کیف پول های رمزنگاری شده ارسال می شوند.

همچنین ممکن است یک کارگزاری یا صرافی تازه تاسیس برای معرفی خود و ترغیب کاربران به ایجاد حساب دست به ایردراپ بزنند و با اعطای کوین و توکن کاربران  بیشتری جذب کنند.

کیف پول هایی که تازه فعالیت خود را آغاز می کنند نیز برای افزایش محبوبیت و جذب کاربر ممکن است ایردراپ کنند و به کاربران اعتبار هدیه دهند.

از موارد دیگری که ایردراپ در آن استفاده می شود، جمع آوری اطلاعات است. در این روش در ازای پر کردن فرم و شرکت در نظرسنجی ها به کاربران مقداری کوین تعلق می گیرد و ارائه دهنده ها می توانند با هزینه ی اندک به نظرسنجی گسترده بپردازند.

امنیت ایردراپ

امنیت ایردراپ

یک ایردراپ عموماً هرگز به دنبال سرمایه گذاری در ارز نیست و هدف آن صرفا تبلیغاتی است. از سوی دیگر برخی از کلاهبرداری ها شامل ارسال مقادیر کمی بیت کوین یا سایر رمز ارزها به گیرندگان ناشناس در چیزی که به عنوان داستینگ اسکم معروف است. کاربران همیشه باید مراقب واریز های ناخواسته به کیف پول های خود باشند.  در برخی موارد نیز برای دریافت ایردراپ از کاربران مبلغی درخواست می شود که با توجه به هدف ایردراپ این مسئله غیر منطقی است، پس کاربران باید از ارسال هر گونه پول جهت دریافت ایردراپ خودداری کنند.

گزینه ی بعدی که کاربران باید به آن دقت نمایند، سایت و ارائه دهندگان ایردراپ است. کاربران باید از جعلی نبودن حساب های کاربری یا وبسایت اطمینان حاصل کنند و سپس برای گرفتن ایردراپ اقدام کنند.

افراد هیچ گاه نباید کلید خصوصی خود را در اختیار مدعیان ایردراپ قرار دهند. با توجه به اینکه برای انتقال کوین و توکن به حساب ها تنها به آدرس عمومی کیف پول نیاز است، لذا باید از قرار دادن کلید خصوصی کیف پول در اختیار هر شخصی خودداری شود.

انواع ایردراپ

ایردراپ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

Bounty: به کاربران در ازای عضویت در کانال یا گروه های تلگرام، ریتوییت کردن توییت ها و دیگر فعالیت های این چنینی توکن رایگان هدیه می دهند.

Standard: در ازای ثبت نام و عضویت در وبسایت ها توکن به کاربران هدیه داده می شود.

Holder: در صورتی که کاربران مقدار مشخص شده ای از ارزها را کیف پول خود نگهدار کنند، به آنها کوین یا توکن هدیه تعلق می گیرد.

Hardfork: هنگامی که یک کوین از شبکه اصلی هاردفورک شود، نگهدارندگان کوین اصلی ایردراپ دریافت می کنند. همچنین کوین جدید نیز ممکن است برای جذب کاربران جدید ایردراپ را به آنها هدیه دهد.

ابزارهای لازم برای ایردراپ

نحوه به دست آوردن ایردراپ

کیف پول فعال:

منظور از فعال بودن کیف پول در اینجا این است که شما تنها برای دریافت ایردراپ کیف پول را نصب نکرده باشید و در آن فعالیت های معاملاتی دیگر نیز انجام دهید. البته در مواردی که هدف ایردراپ معرفی کیف پول جدید است این مسئله بر طرف می شود.

نکته دیگر سازگار بودن کیف پول با ERC20 است، به این دلیل که اکثر ایردراپ ها سازگار با استاندارد ERC 20 می باشند.

ایمیل

در بعضی موارد برای انجام ایردراپ از شما یک آدرس ایمیل معتبر درخواست می شود.

حساب کاربری توییتر یا تلگرام

عضویت در کانال تلگرام، دنبال کردن حساب کاربری توییتر، ریتوییت کردن یک پست و… از سری فعالیت هایی است که ممکن است در هنگام ایردراپ از شما خواسته شود انجام دهید. این کار معمولا برای معرفی بیشتر محصول و شرکت ارائه دهنده است.

مراحل دریافت ایردراپ

what is airdrop

پس از معرفی و پیشنهاد ایردراپ، ارائه دهنده از کاربران انجام فعالیتی را تقاضا می کنند مانند عضویت در یک کانال تلگرام یا دنبال کردن یک حساب توییتر یا ریتوییت کردن یک پست و…

در مرحله بعد ممکن است از کاربران آدرس کیف پول درواست شود. توجه داشته باشید تنها کلید عمومی که همان آدرس کیف پول شماست را در اختیار ارائه دهنده بگذارید و از به اشتراک گذاشتن کلید خصوصی اکیدا خودداری کنید.

پس از گذراندن این مرحله ممکن است کد ریفال به شما تعلق گیرد که وقتی این کد را در اختیار شخص دیگری قرار دهید. در صورتی که شخص دیگر در هنگام ایردراپ کد شما را وارد کند به شما امتیازی به عنوان معرف تعلق می گیرد.

در برخی موارد ارائه دهنده لیستی از صرافی هایی که ایردراپ دریافت شده را می توان در آن تبدیل کرد معرفی می کند. در غیر این صورت باید صبر کرد تا توکن مربوطه در لیست ارز صرافی ها قرار گیرد.

مراحل دریافت برای هر ایردراپ ممکن است متفاوت باشد و این امر بستگی به ارائه دهنده دارد اما عموماً روش بالا معمول ترین روش برای دریافت ایردراپ هاست.

منابع اطلاع دهنده ایردراپ

وب سایت کوین مارکت کپ یکی از معتبرین وب سایت های اطلاع دهنده ایردراپ است. در این وب سایت می  توانید لیستی از ایردراپ های گذشته، فعلی و آینده را مشاهده نمایید. برای این کار ابتدا به وب سایت کوین مارکت کپ به آدرس  https://coinmarketcap.com/ مراجعه نمایید. سپس در بخش Calendars گزینه Free Airdrops را انتخاب نمایید. پس از انتخاب این گزینه به صفحه مربوط به ایردراپ هدایت می شوید و می توانید با کلیک بر روی هر پروژه اطلاعات مربوط به آن را مشاهده نمایید.

علاوه بر این وبسایت های بسیاری وجود دارند که برای بررسی ایردراپ ها اختصاص داده شده اند. از جمله این سایت ها می توان airdropalert.com و airdrops.io را نام برد که به معرفی و اخبار  و اطلاعیه های ایردراپ ها می پردازند.

منابع دیگری مانند پیج های اینستاگرامی، حساب های توییتر، کانال های تلگرامی و…. نیز وجود دارند که ایردراپ ها را اطلاع می دهند و کاربران پس از تحقیق درباره آنها می توانند ایردراپ های جدید را دریافت کنند.

نحوه برداشت ایردراپ

در صورتی که در ایردراپ شرکت نمایید چند روز تا چند هفته زمان می برد تا پاداش ایردراپ به کیف پول رمز ارزی شما واریز شود. پس از چک کردن کیف پول خود اگر همچنان توکن ها را در کیف پول خود مشاهده نکردید می توانید با استفاده از ابزار اتر اسکن و جستجوی ATH خود موجودی کیف پول را مجدداً بررسی کرده و در صورت واریز توکن آن را برداشت نمایید.

ایردراپ های مشهور

برخی از رمزارزهای شناخته بازار ارزهای دیجیتال با برگزاری ایردراپ آغاز به کار کردند، برخی از آنها عبارتند از:

آنتولوژی

توکن ONT پروژه  آنتولوژی در سال ۲۰۱۸ طی جریان ایردراپ و به صورت رایگان بین فعالان بازار ارزهای دیجیتال عرضه شد و همه افرادی که ارز دیجیتال NEO را در کیف پول خود داشتند، توکن ONT را نیز به طور رایگان دریافت کردند. علاوه بر این با ثبت نام در وب سایت این پروژه ۱۰۰۰ توکن به کاربران داده می شد. در حال حاضر می توانید هر دو توکن NEO و ONT را با کارمزد پایین از صرافی اکس کپیتال خریداری نمایید.

وان اینچ

وان اینچ صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۲۰ ایردراپ توکن خود را برگزار کرد و کاربران آن تنها با انجام معاملات حداقل ۲۰ دلاری پیش از شروع ایردراپ در این صرافی می توانستند توکن وان اینچ را دریافت نمایند.

یونی سواپ

این توکن که مربوط به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ است در سال ۲۰۲۰ طی ایردراپ در اختیار کاربران قرار گرفت و هر شخصی که پیش از یک سپتامبر در این صرافی تراکنش انجام می داد مشمول دریافت۴۰۰ واحد توکن UNI می شد. این توکن را اکنون می توانید از صرافی اکس کپیتال در کمترین زمان خریداری نمایید.

نکاتی که درباره ایردراپ ها باید به یاد داشته باشید.

ایردراپ ها به علت رایگان بودن، طرفداران بسیاری دارند و خیلی از افراد منتظر آن هستند اما باید در مورد آنها دقت لازم را داشته باشید چرا که ممکن است با سهل انگاری در دام کلاهبرداران و سودجویانی که به دنبال سوءاستفاده از این موقعیت هستند گرفتار شوید. در این بخش برخی از نکات در مورد ایردراپ ها که باید آنها را به یاد داشته باشید خواهیم پرداخت.

  • منبع ایردراپ را بررسی کنید.

برگزارکنندگان ایردراپ ها دارای وب سایت و حساب کاربری شبکه های اجتماعی هستند که از طریق آن اطلاعات ایردراپ را به اشتراک می گذارند. در صورتی که اخباری مبنی بر ایردراپ مشاهده کردید پیش از هر چیزی از رسمی بودن منبع آن اطمینان حاصل کنید و مراقب وب سایت ها و حساب های کاربری جعلی باشید.

  • هیچ وجهی پرداخت نکنید.

ایردراپ ها معمولاً رایگان هستند، به این معنی که نیازی به پرداخت هیچ گونه وجهی برای شرکت در ایردراپ نیست. برخی از حساب های توییتر، فیسبوک و اینستاگرام با انتشار پست های مربوط به ایردراپ، از علاقمندان دعوت می کنند تا با پرداخت مبلغی در ایردراپ پروژه شرکت نمایند که در بیشتر اوقات این حساب ها جعلی بوده و تنها قصد آنها کلاهبرداری است.

  • از کلید خصوصی خود محافظت کنید.

هیچگاه و تحت هیچ موقعیتی کلیدهای خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. گاهی برخی از سودجویان به بهانه چک کردن موجودی حساب از شما تقاضای کلید خصوصی‌تان را دارند، در حالیکه این کار با ابزارهای جستجوگر مانند اتر اسکن امکان پذیر است. به یاد داشته باشید برای ایردراپ لزومی نیست تا کلید خصوصی خود را ارسال کنید.

  • هر لینکی را باز نکنید.

گاهی ممکن است به لینک هایی برخورد کنید یا لینک هایی دریافت کنید که به عنوان ایردراپ و دریافت جایزه معرفی می شوند. پیش از  باز کردن هر لینکی از امنیت آن اطمینان حاصل کنید چرا که ممکن است لینک مربوطه حاوی ویروس بوده و یا شما را مورد حمله هکر ها قرار دهد. لذا پیش از  باز کردن هر لینک امنیت آن را بررسی کنید.

  • از کیف پول جدید برای شرکت در ایردراپ استفاده کنید.

اگر قصد شرکت در ایردراپ را دارید بهتر است از یک کیف پول جدید برای شرکت در آن استفاده کنید و از شرکت با کیف پول اصلی خود که دارایی هایتان را در آن نگهداری می کنید  خودداری کنید چرا که ممکن است کلاهبرداران از طریق راه های مختلف موجودی کیف پول شما را سرقت کنند.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات