Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
آربیتراژ چیست و چگونه از آن سود ببریم؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

آربیتراژ چیست و چگونه از آن سود ببریم؟

آربیتراژ

دسترسی سریع

در هیچ یک از بازارهای سرمایه کسب سود امر قطعی نیست و تمام سرمایه گذاری ها با نوسانات سود و زیان روبرو هستند. کسب سود در بازارهای مالی نیازمند دانش کافی و اطلاع از تکنیک های سرمایه گذاری کارآمد است. سرمایه گذاران از استراتژی های بسیاری برای معاملات خود استفاده می کنند که برخی از آنها با ریسک بالا و برخی دیگر از ریسک کمتری برخوردار هستند.

یکی از استراتژی های کارآمد که سرمایه گذاران با استفاده از آن به کسب سود می پردازند آربیتراژ است. آربیتراژ یک تکنیک کم خطر و پرطرفدار در اقتصاد است که در آن سرمایه گذاران از تفاوت قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف به کسب درآمد می پردازند. برای درک بهتر مفهوم آربیتراژ ‌در این مطلب با اکس اکپیتال همراه باشید.

آربیتراژ ، استراتژی سود بالا با زیان کم

arbitrage

یکی از مفاهیم مهم در ارز دیجیتال که با آشنایی و کسب مهارت در آن می توان به سود دست یافت، آربیتراژ است. آربیتراژ در اقتصاد و به معنای کسب سود از اختلاف قیمت همزمان یک ارز در چند بازار است. برای درک بهتر این موضوع بیت کوین را در نظر بگیرید.

قیمت بیت کوین باید یک قیمت واحد  و یکسان باشد اما در بسیاری از صرافی ها تفاوت اندکی بین قیمت واحد های بیت کوین مشاهده می شود. درست است این تفاوت بسیار ناچیز است اما آربیتراژگران می توانند با خرید حجم بالایی از بیت کوین در حداقل قیمت (بازاری که کمترین قیمت را ارائه می دهد) و فروش آن در قیمت بالاتر (در بازاری که بیشترین قیمت را دارد) سود مطلوب و نسبتا خوبی را کسب کنند.

میزان ریسک در آربیتراژ کمتر از هر استراتژی معاملاتی دیگری است، چرا که خرید یک ارز در کف قیمت و فروش آن در کمترین زمان ریسک بسیار کمی دارد که این برای آربیتراژگران بسیار خوشایند است. آربیتراژ نتیجه نوسانات لحظه ای و عدم تعادل قیمت در بازارهای مالی مختلف است. به عبارتی هنگامی که ارزش گذاری یک ارز در بازارهای مختلف یکسان نباشد می توان آربیتراژ را به کار برد.

آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

آربیتراژ

همان طور که گفته شد آربیتراژ در بسیاری از بازارهای مالی وجود دارد و توسط معامله گران  به کار برده می شود. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توان در آن به کسب سود پرداخت. آربیتراژ در ارزهای دیجیتال انواع خاصی دارد که در این قسمت به آنها  پرداخته ایم.

فاندینگ ریت

Funding Rate نوعی از آربیتراژ است که بین معامله گران ارزهای دیجیتال شیوه ای متداول است. در این نوع از آربیتراژ معامله گران ارز دیجیتال را خریداری می کنند و سپس با یک قرارداد آتی در همان ارز که از فایندینگ ریت کمتری نسبت به هزینه ارز خریداری شده برخوردار است حرکت قیمت خود را پوشش می دهند.

فایندینگ ریت مثبت مربوط  به زمانی است که تعداد قراردادهای با پوزیشن لانگ بیشتر از قراردادهای با پوزیشن شورت هستند. در بازارهای آتی قیمت یک ارز بیشتر از قیمت ان در بازار اسپات یا لحظه ای است. در این وضعیت هزینه تراکنش از پوزیشن های بلند مدت دریافت شده و به پوزیشن های کوتاه مدت پرداخت می شود. در فایندینگ ریت منفی دقیقا عکس این عمل رخ می دهد.

صرافی ها

آربیتراژ صرافی

آربیتراژ بین صرافی ها رایج ترین شیوه معامله گری بین آربیتراژگرها است. در این روش معامله گر آربیتراژ ارز دیجیتال را از صرافی که پایین ترین قیمت آن ارز را ارائه می دهد خریداری کرده و بلافاصله در صرافی که بالاترین قیمت را دارد می فروشد.

صرافی اکس کپیتال می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای آربیتراژ باشد پس پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید و در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.

نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال به صورت لحظه ای صورت می گیرند و قیمت یک ار دیجیتال ممکن است در هر لحظه تغییر کند به همین دلیل یک معامله گر آربیتراژ  باید توانایی خرید و فروش سریع را داشته باشد. نوسان قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال موجب می شود تا در هیچ زمانی قیمت یک ارز دیجیتال در دو صرافی مختلف در یک زمان خاص برابر نباشند و همواره با اندکی تفاوت قیمت همراه باشند. این تفاوت قیمت ها فرصتی برای معامله گران است تا از اختلاف قیمت ها استفاده کنند و سود به دست آورند.

مثلثی

آربیتراژ مثلثی

سومین نوع آربیتراژ در بین معامله گران آربیتراژ مثلثی است که در آن معامله گر آربیتراژ اختلاف قیمت بین سه رمز ارز مختلف را در نظر می گیرد و در یک حلقه با یکدیگر آن ها را مبادله می کند. در واقع آربیتراژ مثلثی زمانی رخ می دهد که هزینه مبادله سه ارز با یکدیگر به طور دقیق برابر نباشند.

در آربیتراژ مثلثی  آربیتراژگر سه ارز را انتخاب و آن ها را با یکدیگر مبادله می کند و در نهایت ان ها را تبدیل به ارز پایه تبدیل می کند و سود کسب می کند.

آربیتراژگرها، تریدرهای حرفه ای

به کسانی که از طریق آربیتراژ به کسب سود می پردازند، آربیتراژگر گفته می شود. آربیتراژگرها تریدرهای حرفه ای هستند که به سختی رقابت می کنند تا فرصت ورود به معاملات آربیتاژ را به دست آوردند.

این دسته از معامله گران باید بتوانند تفاوت قیمت ها در بازارهای مختلف را بیابند و سپس در کمترین زمان ممکن ترید کنند. تفاوت قیمت ها برای تمامی معامله گران ارزهای دیجیتال مشهود است و به همین دلیل رقابت بین تریدر ها رقابتی تنگاتنگ است و پنجره سودآوری در زمان کمی بسته می شود.

تفاوت قیمت ها در بازارهای مختلف بسیار کم است و برای کسب سود بالا باید حجم بالایی از ارزها خرید و فروش شوند که با توجه به متقاضیان زیاد آربیتراژ این امر با اندکی دشواری روبرو است و آربیراژگران باید از سرمایه بالایی برای انجام حجم بالای معاملات برخوردار باشند.

سخن پایانی

مفهوم سود تضمینی در  هیچ یک از بازارهای مالی وجود ندارد. اما برخی استراتژی های معامله گری هستند که با استفاده از آن ها می توان تا حدودی به سود تضمینی دست یافت. آربیتراژ یکی از این استراتژی های معاملاتی است که به منظور کسب سود از خرید در کف قیمت و فروش سریع آن در قیمت بالا انجام می گیرد. کسب سود از این فرصت بستگی به حجم معاملاتی که انجام می گیرد دارد و هر چه حجم معامله بالاتری باشد سود معامله بیشتر است. با شناخت این تکنیک می توانید در بازارهای مالی عملکردی هوشمندانه تر داشته باشید و از فرصت های آربیتاژ استفاده کنید. استفاده از این فرصت ها برای شما امکان دریافت سود با کمترین ریسک را مهیا می سازد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات