Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
دارک وب (DARKWEB) چیست و چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال دارد - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

دارک وب (DARKWEB) چیست و چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال دارد

دسترسی سریع

دارک وب یا دارک نت شبکه اینترنتی است که بر حفظ حریم خصوصی کاربران و حفاظت از هویت دیجیتال آنها تاکید دارد. در سال های اخیر شایعات زیادی مبنی بر ارتباط ارزهای دیجیتال و دارک نت منتشر شده است و بسیاری معتقدند که ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس خود به عنوان ارز اصلی این شبکه استفاده می شوند. اما این امر تا چه حد حقیقت دارد؟ در ادامه به بررسی دارک نت و ارتباط آن با ارزهای دیجیتال پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

دارک نت چیست؟

دارک وب چیست؟

اینترنت یک شبکه ارتباطی گسترده بین مردم سراسر جهان است که با استفاده از فناوری های پیشرفته برقراری تعامل بین افراد را تسهیل نموده است. با پیشرفت تکنولوژی نقش اینترنت نیز در زندگی مردم پررنگ تر شده است و همه افراد حداقل یک بار به طور مستقیم یا غیر مستقیم از این فناوری استفاده کرده اند. بسیاری از امور زندگی افراد مانند امور مالی در بستر اینترنت انجام می گیرد اما اینترنتی که در اختیار ماست به صورت متمرکز و تحت نظارت دولت ها و قوانین است.

دارک نت شبکه اینترنتی است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ با هدف افزایش حریم خصوصی و حفظ هویت دیجیتال افراد کار خود را آغاز کرد. دسترسی به این شبکه از طریق موتورهای جستجوگر سنتی و معمول امکانپذیر نیست و برای ورود به آن نیازمند ‌IP های خاصی است. در دارک نت افراد می توانند بدون افشای اطلاعات خصوصی و ارائه مدارک شناسایی به خرید و فروش و معاملات بپردازند. این ویژگی دارک نت باعث شد که بسیاری از خلافکاران و تبهکاران آن را به عنوان بستری برای فعالیت های مجرمانه خود انتخاب کنند.

سایت هایی که بر روی دارک نت تاسیس می شوند دارک وب نام دارند و بنابر آمار غیر رسمی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار سایت بر روی این شبکه قرار دارد. تعاملات در فضای دارک نت به صورت ناشناس انجام می گیرد و بستری امن برای خرید و فروش اسلحه، مواد مخدر و سایر امور مجرمانه محسوب می شود. محتوای این سایت ها غالبا محتوایی بیمارگونه و غیرعادی مانند کودک آزادی، هرزه نگاری، قتل، خشونت و… است.

ارتباط ارزهای دیجیتال با دارک وب

دارک نت و ارز دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده دارایی های دیجیتال هستند که ماهیتی غیرمتمرکز و ناشناس دارند. این ارزها به دو دسته ناشناس و نیمه ناشناس مانند بیت کوین، اتریوم و… تقسیم بندی می شوند. ارزهای دیجیتال خصوصی و ناشناس نسبت به سایر ارزها تاکید بیشتری بر حفظ حریم خصوصی افراد دارند و برای جلوگیری از ردیابی تاریخچه تراکنش را پس از انجام آن از بین می برند. البته این قابلیت برای تمام پریوایسی کوین ها اجباری نیست و برخی از آنها بنابر تصمیم معامله گر انجام می گیرد. ویژگی پیگیری گریزی برخی پریوایسی کوین ها باعث شده است تا برای پرداخت در شبکه دارک نت مورد استفاده قرار گیرند.

هزینه کالاها و خدماتی که در دارک نت ارائه می شوند با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت می شود، زیرا مبادلات رمز ارزها بدون نظارت هیچ نهاد قانونی صورت می گیرد و محل نگهداری آنها به جای بانک در کیف پول های الکترونیکی است که به ارائه مدارک شناسایی نیازی ندارند. در ادامه به معرفی تعدادی از ارزهای دیجیتال که در فضای دارک نت از آنها استفاده می شود می پردازیم.

دارک وب و بیت کوین

دارک نت و بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که عرضه شد. این ارز از قیمت و ارزش بالایی برخوردار است و ویژگی غیرمتمرکز بودن در ان به خوبی مشهود است. بیت کوین در دسته رمز ارزهای نیمه ناشناس قرار می گیرد و مقیاس پذیری این شبکه به نسبت پایین است اما با این حال برخی از پرداخت ها در دارک نت همچنان با این ارز صورت می گیرد.

هورایزن (Horizen)

ارز دیجیتال هورایزن یک ارز پیگیری گریز است که به منظور رفع مشکلات مقیاس پذیری شبکه اتریوم ایجاد شده و فعالیتی کاملا غیرمتمرکز دارد. پروتکل استفاده شده در این شبکه دانایی صفر نام دارد که حداکثر خصوصی سازی و غیرمتمرکز بودن را برای کاربر ارائه می دهد به همین دلیل یکی از ارزهای محبوب در دارک وب محسوب می شود.

مونرو (Monero)

مونرو و دارک نت

مونرو یک ارز دیجیتال با حریم خصوصی بسیار بالا است که به عنوان بزرگترین ارز پیگیر گریز نیز شناخته می شود که از قابلیت امضای حلقوی و تراکنش های حلقوی برای عدم ردیابی استفاده می کند. این ارز با استفاده از الگوریتم اثبات کار یا استخراج به دست می آید. اطلاعات تراکنش های شبکه مونرو تنها در صورت تمایل معامله گر نمایش داده می شوند در غیر این صورت آدرس کیف پول ها و سایر اطلاعات تراکنش بر روی بلاک چین برای باقی اعضا قابل مشاهده نیست و تنها تاریخچه ای از ان در دسترس است. پیگیری گریزی بالای این ارز، آن را به یکی از برترین ارزهای مورد استفاده در فضای دارک نت تبدیل کرده است.

بیم (Beam)

Beam ارز دیجیتال غیر متمرکزی است که با استفاده از پروتکل  MimbleWimble تراکنش ها را به صورت ناشناس انجام می دهد. در این شبکه انجام تراکنش در صورت حضور طرفین معامله انجام می گیرد و پس از تایید فرستنده و گیرنده تراکنش انجام می شود و تاریخچه آن در بلاک چین ثبت می شود. در این تاریخچه هیچ گونه اطلاعاتی منسوب به فرستنده و گیرنده مانند آدرس ها ثبت نشده است.

زی کش (ZCash)

دارک نت و زی کش

زی کش یکی از فورک های بیت کوین است و از کد منبع بیت کوین برای ایجاد شبکه این ارز دیجیتال استفاده شده است. با وجود یکسان بودن کد نرم افزار زی کش و بیت کوین این شبکه از پیگیر گریزی بیشتری برخوردار است و از Zero-knowledge proof برای حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده می کند و تراکنش ها را بدون هیچ آدرسی ثبت می کند. لازم به ذکر است ناشناس ماندن در زی کش نیز مانند مونرو اختیاری است و در صورتی که کاربر بخواهد می تواند اطلاعات بیشتری را در شبکه نمایش دهد.

نتیجه گیری

دارک نت شبکه دیجیتالی است که افراد در آن می توانند به صورت ناشناس با یکدیگر تعامل داشته باشند. غیر قابل شناسایی و غیر قابل ردیابی بودن IP افراد در دارک نت باعث شده است تا بسیاری از اعمال و مصادیق مجرمانه در این شبکه انجام شود و به بستری مناسب برای خلافکاران، قاچاقچیان، هکر ها و افراد فاقد سلامت روان تبدیل شود. در فروشگاه های دارک نت اقلام غیر قانونی و خدمات ممنوعه ارائه می شود که با پرداخت هزینه می توان آنها را تهیه کرد.

به دلیل ناشناس و غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال بسیاری از پرداخت های دارک نت با استفاده از رمز ارزها صورت می گیرد. اما با پی برد بسیاری از افراد به این موضوع اعتماد مردم نسبت  به رمز ارزها تا حدی پایین آمد و باعث شد تا قیمت آنها کاهش پیدا کند. با کاهش قیمت رمز ارزها بسیاری از فروشندگان دارک نت نگران بی ارزش شدن ارزهای خود شدند که در پی آن آمار استفاده از ارزهای دیجیتال در دارک نت نیز کاهش یافت. با این حال هنوز هم بسیاری از فعالان دارک نت ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداختی استفاده می کنند.

نکته ای که باید به ان توجه داشت است است که ارزهای دیجیتال نیز مانند ارزهای فیات هستند با این تفاوت که غیرمتمرکز هستند و می توان بدون نظارت هیچ نهاد مرکزی از آنها استفاده کرد. همانطور که از ارزهای سنتی برای کلاهبرداری ها و اعمال مجرمانه استفاده می شود از ارزهای دیجیتال نیز می توان استفاده کرد اما به این معنی نیست که اشخاصی که در بازار رمز ارزها فعالیت دارند پولشو، کلاهبردار یا مجرم هستند چرا که تمام این امور با ارزهای سنتی نیز امکان پذیر است.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات