Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
FCAS یا شاخص فاندامنتال چیست و چه کاربردی دارد؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

FCAS یا شاخص فاندامنتال چیست و چه کاربردی دارد؟

FCAS-Fundamental Crypto Asset Score

دسترسی سریع

FCAS  که مخفف عبارت Fundamental Crypto Asset Score است مؤلفه ای برای سنجش سلامت پروژه های ارز دیجیتال می باشد. تحلیل فاندامنتال یکی از روش های بررسی روند بازار ارزهای دیجیتال است و شاخص FCAS  یکی از اصول آن است. در این مطلب شما را با کاربرد FCAS  آشنا خواهیم کرد، با اکس اکپیتال همراه باشید.

شاخص فاندامنتال FCAS چیست؟

FCAS  یا امتیاز بنیادین ارز دیجیتال به منظور سنجش سلامت پروژه ارز دیجیتال مورد بررسی قرار می گیرد. در این شاخص با بررسی اصول اولیه و پایه ی یک پروژه وضعیت آن از لحاظ فاندامنتالی نشان داده می شود.  اصول اولیه ای که در این شاخص مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از فعالیت کاربر، بلوغ بازار و رفتار توسعه دهنده که در ادامه به هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

شاخص FCAS  در واقع امکان مشاهده لحظه ای بازار را به کاربران می دهد و چشم انداز مطلوبی از بازار را ارائه می دهد. با استفاده درست از این شاخص می توان سرمایه گذاری های سودآور و مفیدی داشت و با ریسک کمتری در بازار سرمایه فعالیت کرد.

رتبه بندی شاخص FCAS

در این شاخص برای هر یک از دارایی ها یک رتبه اختصاص داده شده است که عددی بین ۰ تا ۱۰۰۰ است و هر رتبه ای که به ارزها داده شود رتبه فاندامنتال آنها است. هر مقدار این رتبه به عدد صفر نزدیک تر باشد ارز عملکرد بدتری دارد و عکس این موضوع یعنی نزدیکی به ۱۰۰۰ نشان دهنده بهترین عملکرد است. برای درک بهتر این رتبه بندی جدول زیر را ملاحظه نمایید.

وضعیت

امتیاز

رنگ

عالی

100- 900

S

خوب

750 – 899

A

متوسط

650 – 749

B

مرز احتیاط

500 – 649

C

ناپایدار

کمتر از 500

F

  • ارزهایی که رتبه ای بین ۹۰۰ الی ۱۰۰ را کسب کنند رتبه فاندامنتال بالایی دارند و وضعیت عالی دارند.
  • رتبه ۷۵۰ تا ۸۹۹ به معنی وضعیت مطلوب ارز در رتبه بندی فاندامنتال است.
  • رتبه بین ۶۵۰ الی ۷۴۹ یعنی اینکه ارز رتبه معمولی دارد.
  • مرز احتیاط ارزها در رتبه بندی ۵۰۰ تا ۶۴۹ قرار می گیرد و ارزهای در این طبقه در مرز هشدار هستند.
  • امتیاز کمتر از ۵۰۰ برای یک ارز به معنای آسیب پذیری و تزلزل آن است و کمترین رتبه در این رتبه بندی است

اصول اولیه FCAS

شاخص FACS چیست

رتبه هایی که به رمز ارزها اختصاص داده می شود بر اساس الگوریتم های خاصی مشخص می شود که هر یک اهمیت بالایی دارند.

فعالیت کاربران

فعالیت کاربران با اندازه گیری فعالیت اعضای شبکه و شرکت کنندگان پروژه به دست می آید. این مقدار با استفاده از دو فاکتور اصلی فعالیت شبکه و بکارگیری پروژه به دست می آید و رشد پروژه را شناسایی و مقایسه می کند. رتبه بندی فعالیت کاربران در FCAS  شامل بررسی برچسب زنی آدرس کیف پول ها و آدرس های صرافی ها، قراردادهای هوشمند، پروژه ها و برنامه های غیرمتمرکز نیز صورت می گیرد.

رفتار توسعه دهنده

این اصل با اندازه گیری کارایی و فعالیت توسعه دهندگان پروژه به دست می آید و سه مؤلفه تغییرات کد، میزان مشارکت پروژه و بهبودهای کد را مورد بررسی قرار می دهد. امتیاز این قسمت با بهره مندی از سرویس های GitHub ، BitBucket ، GitHub بدست می آید و ۳۰ متغیر متفاوت در آن تحلیل می شوند.

بلوغ بازار

عرضه دارایی و میزان ریسک دو عامل مهم در تعیین این اصل به شمار می روند. بلوغ بازار در واقع میزان درستی و سلامت پروژه را در بازار نشان می دهد و هر مقدار ری اکشن های نسبت به نوسانات بازار یک ارز منطقی تر باشد آن ارز دارای سلامت بیشتری است و رتبه بالاتری کسب خواهد کرد. میزان تاثیر بلوغ بازار بر شاخص FCAS  یک ارز بسیار کم است و بیشترین تاثیر به رفتار توسعه دهنده مربوط می شود.

نمایش شاخص FCAS ارزها در وب سایت کوین مارکت کپ

سایت کوین مارکت کپ یکی از سایت های ارزهای دیجیتال است که اطلاعات معتبری را در زمینه رمز ارزها ارائه می دهد. در این وب سایت می توان شاخص FCAS  مربوط به ارزها را مشاهده کرد و آنها را بررسی کرد.

برای مشاهده شاخص FCAS  در سایت کوین مارکت کپ ابتدا به coinmarketcap.com مراجعه کرده و در صفحه اصلی در قسمت جستجو نام و یا نماد ارز مورد نظر خود را جستجو نمایید.

شاخص FCAS - جستجو در کوین مارکت کپ

 

در صفحه باز شده بر روی گزینه Ratings کلیک نمایید تا صفحه رتبه بندی و امتیازات مربوط به ارز نمایش داده شود. در این صفحه دو نمودار قرار گرفته است که نمودار اول شاخص FCAS  لحظه ای ارز و دیگری FCAS  را در بازه یک ساله نشان می دهند.

FCAS  چیست- FCAS  در کوین مارکت کپFCAS  چیست- FCAS  کوین مارکت کپ

نتیجه گیری

اهمیت تحلیل فاندامنتال و شاخص FCAS  برای تمامی معامله گران بازار ارزهای دیجیتال مشخص است و مبنای تصمیم گیری و سرمایه گذاری بسیاری از افراد را این شاخص تشکیل می دهد. این شاخص با استفاده از  بررسی اصول اولیه پروژه به دست می آید و اطلاعات ارزشمندی را درباره پروژه ارز دیجیتال در اختیار کاربران می گذارد و در صورت استفاده صحیح تریدر ها می توانند سرمایه گذاری های سودمندی را داشته باشند.

 

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات