Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
استیبل کوین چیست؟ معرفی ۱۰ استیبل کوین برتر - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

استیبل کوین چیست؟ معرفی ۱۰ استیبل کوین برتر

استیبل کوین چیست

دسترسی سریع

بازار ارزهای دیجیتال دائما در حال نوسانات صعودی و نزولی است که این نوسان ها برای برخی سود آور بوده و برخی دیگر را متحمل ضرر می کند. در همین‌ راستا ارزهایی به نام استیبل کوین عرضه شده اند تا نوسانات بازار را تا حدی کنترل کرده و آن را به حداقل برسانند. در این‌ مقاله به توضیح استیل کوین ها و کاربرد آن ها پرداخته ایم و سپس تعدادی از استیبل کوین های برتر را معرفی نموده ایم‌. تا انتها با ما همراه باشید.

استیبل کوین‌ چیست؟

استیبل کوین چیست

استیبل کوین به دسته ای از ارزهای دیجیتال اطلاق می‌ شود که با هدف کاهش نوسانات قیمت و به حداقل رساندن آنها بوجود آمده اند. علاوه بر آن این‌ ارزها بعنوان یک دارایی، ذخیره کننده ارزش و وسیله‌ پرداخت و داد و ستد نیز قابل استفاده هستند. بر خلاف سایر رمز ارزها استیبل کوین ها دارای پشتوانه فیزیکی هستند که شامل طلا، نقره و هر دارایی فیزیکی ارزشمند دیگری می شود.

مهمترین ویژگی استیبل کوین ها قیمت ثابت آنهاست که در شرایط مختلف تغییری نمی کند. این ثبات قیمت در استیبل کوین ها نسبی است و بسته به قیمت ارز پشتیبان ممکن است دچار تغییراتی شود. برای مثال با افزایش قیمت دلار قیمت تتر نیز به همان نسبت تغییر خواهد کرد.

هر یک از استیبل کوین‌ ها از استراتژی و الگوریتم های متفاوتی برای ثبات قیمت‌ استفاده می کنند و ممکن است متمرکز یا غیرمتمرکز باشند اما‌ همگی یک‌ هدف را دنبال می کنند که آن هم ایجاد ثبات و تعادل در بازار است.

انواع استیبل کوین 

استیبل کوین ها بسته به پشتوانه خود و الگوریتمی که برای رسیدن به ثبات قیمت استفاده می کنند به استیبل کوین‌ های متمرکز و غیر‌متمرکز دسته بندی می شوند.

انواع استیبل کوین

استیبل کوین های متمرکز

استیبل کوین های متمرکز با کالای فیزیکی پشتیبان خود مشخص می شوند‌. ارزهایی که پشتوانه آنها ارز فیات است در دسته بندی استیبل کوین های غیرمتمرکز جای می گیرند‌ زیرا ارزهای فیات در یک سیستم مالی متمرکز ذخیره و نگهداری می شوند.

امنیت در این نوع استیبل کوین ها بسیار بالا است و خطراتی هک یا سایر تهدیدات امنیتی را ندارند چرا که پشتوانه آنها در فضایی آفلاین نگهداری می شود.

استیبل کوین های غیرمتمرکز 

پشتوانه استیبل کوین های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال دیگری هستند‌‌. همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال ماهیتی غیرمتمرکز دارند و در صورتی که پشتوانه استیبل کوین ها باشند آن استیبل کوین در دسته غیرمتمرکز قرار داده می شود. 

استیبل کوین بدون پشتوانه

این دسته از استیبل کوین ها نسبت به دو دسته دیگر ناشناخته تر هستند و چون پشتوانه ای ندارند از محبوبیت کمتری بین فعالان ارز دیجیتال برخوردارند. ارزش ابن استیبل کوین ها با میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود و به قراردادهای هوشمند برای ایجاد ثبات متکی هستند. 

معرفی برترین‌ استیبل کوین‌ ها

تتر

تتر

تتر اولین و شناخته ترین استیبل کوین بازار ارزها دیجیتال است‌. قیمت هر واحد تتر برابر با یک دلار آمریکا است و پشتوانه فیزیکی آن در خارج‌ از بازار ارزها دیجیتال دلار است. در واقع تتر یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که توسط شرکتی با همین‌ نام در هنگ کنگ صادر می شود.

DAI

عرضه استیبل کوین دای توسط شرکت MamerDAO انجام می گیرد. این استیبل کوین بدون هیچ پشتوانه فیزیکی است و نوسانات آن‌ توسط یک قرارداد هوشمند و وام های وثیقه ای که روی شبکه این ارز هستند کنترل می شود‌. این ارز دارای یک‌ سیستم وام دهی است که کاربران می توانند با به وثیقه گذاشتن دارایی های دیجیتال وام دای دریافت کنند.

USDC

استیبک کوین usd coin

ارز دیجیتال یو اس دی کوین ارز رسمی صرافی کوین بیس است‌ و اعتبار آن توسط شرکت سازنده یعنی Circle تایید می شود. یو اس دی کوین یک ارز دیجیتال متمرکز است که پشتوانه آن دلار آمریکا است و رویکردی منطبق با قوانین نظارتی دارد. این ارز دیجیتال شفافیت بیشتری نسبت به سایر استیبل کوین های غیرمتمرکز دارد که یو اس دی کوین را به یکی از استیبل کوین های برتر تبدیل می کند.

جمینی دلار 

Gemini dollar استیبل کوین متمرکز دیگری است که پشتوانه آن ارز فیات دلار است. جمینی دلار با استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم  ساخته شده است و شفافیت بالایی دارد و اسناد قانونی در رابطه با ذخایر ارزی خود ارائه داده است. این استیبل کوین رویکردی نظارتی مطابق با قوانین سیستم های مالی دارد و ارتباط میان ارزهای  فیات و کریپتو کارنسی را برقرار‌ می کند.

پالادیوم کوین

ارزش Palladium coin به وسیله کالای فیزیکی پشتوانه آن یعنی فلز پالادیوم تعیین می شود‌. این استیبل کوین مبتنی بر استانداردهای شبکه اتریوم ساخته شده است و سیاست های حریم خصوصی پیچیده ای دارد که ناشناس بودن را به حداکثر می رساند. البته نکته ای که باید آن را در نظر گرفت قابلیت تبدیل این استیبل کوین به فلز پالادیوم است که باعث از دست رفتن هویت ناشناس کاربران می شود‌. اما به طور کلی در پالادیوم کوین می توان انعطاف پذیری برای سرمایه گذاری روی دارایی های ایمن را مشاهده کرد.

TUSD

استیبل کوین tusd

ترو یو اس دی یکی از برترین‌ استیبل کوین های دنیای رمز ارزها است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود و از نقدینگی بالایی برخوردار است. از دلایل محبوبیت این‌ استیبل کوین متمرکز بین معامله‌ گران می توان‌ به‌ کارمزد پایین نسبت به سایر‌ ارزهای دیجیتال و قابلیت تبدیل آنی آن اشاره کرد‌.

دیجیکس

استیبل کوین DGX ارزی بر پایه استاندارد ERC20 اتریوم است و می توان آن را در کیف پول های این شبکه نگهداری کرد‌ دیجیکس یک استیبل کوین متمرکز است و پشتوانه  آن فلز طلا است. این ارز دیجیتال بین علاقمندانی که قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارند بسیار محبوب است چرا که بدون ریسک های مربوط به نگهداری و انتقال آن می توانند روی طلا سرمایه گذاری کرده و سود کسب کنند‌.

کربن

استیبل کوین carbon یکی از استیبل کوین های بدون پشتوانه بازار ارزهای دیجیتال است که با الگوریتم های مشخصی عرضه به بازار را کنترل می کند تا ارزشی پایدار داشته باشد. این‌  ارز دیجیتال دارای دو نوع توکن کربن استیبل کوین و کربن کردیتس است. کربن credits برای ایجاد ثبات در قیمت کربن استیبل کوین عرضه می شود و در تنظیم قیمت آن نقش مهمی ایفا می کند.

امپل فورث (AMPL)

رمز ارز امپل فورث بجای پشتوانه فیزیکی از فرایند تنظیم خودکار موجودی در جریان استفاده می‌ کند. اگر درصد تفاوت قیمت امپل فورث نسبت به ارز فیات دلار  از ۵ کمتر یا بیشتر شود با کاهش یا افزایش عرضه و تقاضا این تفاوت از بین خواهد رفت. این کار در همه والت ها به صورت نسبی انجام می شود و سهم دارندگان از موجودی این شبکه مقداری ثابت است.

هاونز نامین (eUSD)

هاونز نامین توکن‌ مبتنی بر ERC-20 است که برای کار از توکن های بلاک چین اتریوم و هاونز استفاده می کند. اعضای جامعه هاونز با استکینگ اتریوم به عنوان‌ ضمانت توکن های eUSD را می سازند و در ازای این کار اتریومی که از تراکنش های با eUSD با دست می‌آید را به‌ عنوان سود سپرده گذاری دریافت می‌کنند. در واقع توکن هاونز تامین را می توان نسل جدیدی از استیبل کوین دانست که فعالیت آن وابسته به فناوری ضمانتی هاونز است. 

کلام آخر

استیبل کوین ها ارزهایی با ارزش پایدار هستند که نقش مهمی را در ایجاد تعادل در بازار ارزهای دیجیتال، رفع مشکل نوسانات شدید و کاهش بی ثباتی بازار ایفا می کنند. استیبل کوین ها با وجود اینکه ارزهای دیجیتال هستند اما ماهیتی نیمه متمرکز دارند و برخی ویژگی های ذاتی ارزهای دیجیتال را ندارند با این‌ حال نمی‌توان مزایای آن ها و تاثیرشان بر وضعیت بازار را هم نادیده گرفت.  در این نگارش به توضیح مفهوم استیبل کوین ها و معرفی تعدادی از برترین استیبل کوین های بازار رمز ارزها پرداخته شد که شما می توانید پس از آشنایی با آنها در زمینه خرید و فروش تصمیمات بهتر و هوشمندانه تری اتخاذ کنید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات