Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
استیکینگ ارز دیجیتال + راهنمای کامل سرمایه گذاری - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

استیکینگ ارز دیجیتال + راهنمای کامل سرمایه گذاری

MAIN

دسترسی سریع

استیکینگ روشی است که در آن افراد می توانند بدون صرف زمان یا انرژی به کسب درآمد بپردازند. استیکینگ در واقع فرایند قفل کردن دارایی ها به منظور به دست آوردن پاداش یا کسب سود است. ارزهای رمزنگاری شده با فناوری بلاک چین ساخته می شوند که در آن تراکنش های رمزنگاری تایید می شود و داده های حاصله در بلاک چین ذخیره می شوند. واریز، روش دیگری برای توصیف اعتبار این تراکنش ها در بلاک چین است.

بسته به رمز ارزی که با آن کار می کنید، فناوری پشتیبان آن اثبات سهام و یا اثبات کار نامیده می شود که هر کدام از این فرایندها به شبکه رمزنگاری کمک می کنند تا به اجماع برسند یا تایید کنند داده های تراکنش به بلاک چین اضافه شود. دستیابی به اجماع و سرمایه گذاری مستلزم شرکت کنندگانی است که تراکنش های بلاک چین را تایید کنند و از سوی شبکه ها پاداش دریافت کنند. پاداش های هر شبکه به خود شبکه بستگی دارد. در فرایند استیکینگ شبکه های مبتنی بر اثبات سهام دارایی های خود را در کیف پولی مخصوص قفل و یا نگهداری می کنند.

سهام گذاری می تواند راهی عالی برای استفاده از رمز ارزهای شما برای ایجاد درآمد غیرفعال باشد، مخصوصا وقتی که برخی ارزهای رمزنگاری شده نرخ سود بالایی را برای شرط بندی ارائه می دهند.

استیکینگ چگونه کار می کند؟

استیکینگ چیست

در فرایند اسکیتینگ شرکت کنندگان سکه های خود را به پروتکل ارز رمزنگاری شده می سپارند و از بین آن ها اعتبار سنج هایی برای تایید بلوک معاملات انتخاب  می شوند، هرچه تعداد سکه های یک فرد بیشتر باشد احتمال انتخاب او بیشتر است.

هر بار که یک بلوک به بلاک چین اضافه می شود، کوین های جدید ساخته شده و به عنوان پاداش بین اعتبار سنج های بلوک توزیع می شود. این پاداش ها معمولا همان ارزهای رمزنگاری شده هستند که شرکت کنندگان در آن سرمایه گذاری می کنند البته بلاک چین ها انواع متفاوتی از ارزهای رمزنگاری شده و توکن ها را برای پاداش اضافه می کنند.

هنگامی که شرکت کنندگان ارزهای خود را سرمایه گذاری می کنند، ارزها همچنان در اختیارشان است و آنها صرفا آن را به کار انداخته اند و یک فعالیت منفعل است.

مزایای استفاده از اسکیتینگ

مزایای استیکینگ

  • استیکینگ راهی آسان برای به دست آوردن سود در دارایی های رمزنگاری شده است و برای ذخیره سازی آن به تجهیزات خاصی مثل تجهیزات استخراج ندارید و در این روش چون عملیات ماینینگ صورت نمی گیرد، کمک بزرگی به محیط زیست می شود.
  • با سهام گذاری شما به حفظ امنیت و کارایی بلاکی چین کمک می کنید. به این صورت که برای حمله به شبکه هکرها باید پردازشی بیش از قدرت پردازش 50 درصد ماینر ها را فراهم کنند، اما در اثبات سهام اگر شخصی قصد جمله به شبکه را داشته باشد، باید بخش بزرگی از توکن های بازار را خریداری کند که این امر به نوبه خود باعث افزایش قیمت توکن می شود و دارایی خرابکار را از بین خواهد برد.
  • مهمترین مزیت سهام گذاری این است که هر چه رمز ارز بیشتری کسب شود نرخ سود آن نیز بیشتر می شود که به طور بلقوه یک راه بسیار سودآور برای سرمایه گذاری پول است و تنها چیزی که نیاز است ارز رمزنگاری است که از مدل اثبات سهام استفاده می کند.

معایب و ریسک های استیکینگ

staking

قیمت ارزهای دیجیتال متغیر است و ممکن است به طور ناگهانی کاهش یابد. اگر دارایی های مشروط دارای افت شدید قیمت شوند می تواند سود بیشتری را نیز از دست بدهد.

برای سهام گذاری باید دارایی ها را برای مدت زمان مشخصی قفل شوند و در آن دوره سهام گذاران حق هیچ خرید، فروش  و یا معامله ای را با آن رمز ارزها ندارند و قادر به انجام هیچ کاری با آنها نخواهند بود. برداشت رمز ارزها و خروج آن ها نیز حداقل هفت روز طول خواهد کشید.

در هنگام سهام گذاری ممکن است سرمایه گذاران با ارزهایی مواجه شوند که نرخ بهره بسیار بالایی دارند. اما باید در نظر داشت که بسیاری از پروژه های رمزنگاری کوچک این کار را برای جذب سرمایه گذاران انجام می دهند، اما قیمت آنها غالبا کاهش پیدا می کند.

استخرهای استیکینگ

استخرهای استکینگ راهی هستند که سرمایه گذاران می توانند سهام خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و در هنگام دریافت پاداش، پاداش را تقسیم کنند. در این فرایند بلاک چین در یک کیف پول مرکزی قفل شده و معمولا توسط یک مدیر یا رهبر مدیریت می شود. در این صورت نیاز نیست افراد زیادی نگران کیف پول رمزنگاری شده خود باشند، البته ممکن است هزینه هایی مربوط به استخرها وجود داشته باشند که سود کلی را کاهش می دهند.

چه زمانی باید یا نباید سرمایه گذاری کنیم؟

اگر می خواهید سهام گذاری کنید، باید صاحب یک رمز ارز باشید که قصد معامله آن را نداشته باشید و از مدل اثبات سهام استفاده می کند. سپس می توانید این کار را از طریق بسیاری از مبادلات ارز رمزنگاری شده انجام دهید . درآمد بیشتری را از ارزهای رمزنگاری شده کسب کنید. شبکه های بسیاری هستند که اثبات سهام را ارائه می دهند، اما باید ارزیابی کرد که آیا هر رمز ارز یک سرمایه گذاری خوب است یا خیر. در بخش زیر تعدادی از رمز ارزهایی که می توانید از آن ها برای سهام گذاری استفاده کنید ارائه شده است. مدل اثبات سهام برای سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال بسیار سودمند بوده و سرمایه گذاران می توانند از دارایی های غیر فعال خود کسب درآمد کنند.

چه زمانی سرمایه گذاری کنیم

اتریوم 2.0  (رمز ارز اتر)

اولین ارز رمزنگاری شده با بلاک چین قابل برنامه ریزی است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد برنامه استفاده کنند. اتریوم با استفاده از الگوریتم اثبات کار فعالیت خود را آغاز کرد اما در حال گذار به مدل اثبات سهام است. کاربران می توانند با سهام گذاری بر روی اتریوم تبدیل  به اعتبارسنج های این شبکه شوند و به پیشرفت آن کمک کنند.

برای شرکت در اسکتینگ اتریوم باید حداقل 32 اتر و یک کلاینت شبکه اصلی اتریوم را داشت، سپس می توان شروع به فعالیت کرد. برای تهیه 32 اتر کاربران می توانند به صرافی های معتبر مانند بایننس مراجعه کرده و اتر را تهیه کنند.

پولکادات (رمز ارز: DOT)

یک پروتکل است که به بلاک چین های مختلف اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و کار کنند. این شبکه از مدل اثبات سهام نامزد شده استفاده می کند و می توان با تهیه رمز ارز آن و سهام گذاری، به یکی از سرمایه گذاران و اعتبار سنج های این شبکه تبدیل شد و از سود سالیانه 13.29 درصدی این پلتفرم استفاده کرد.

تزوس (رمز ارز XTZ)

تزوس در عرضه اولیه خود توانست بیش از 230 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کند و گام بزرگی را در بازار ارزهای دیجیتال بردارد. این پلتفرم از الگوریتم اثبات سهامی به نام اثبات سهام سیال بهره می برد و فرایند سهام گذاری در آن به Baking (بیکینگ) نامیده می شود. سرمایه گذاران یا بیکر ها در این پلتفرم در ازای مشارکت خود XTZ را به عنوان پاداش دریافت می کنند و در عوض دارایی های بیکرهای مخرب مصادره می شود.

کاربران برای سرمایه گذاری در پلتفرم تزوس  باید 8000 XTZ داشته باشند و یک فول نود تزوس را اجرا کنند. در این پلتفرم افرادی که میزان  کوین تزوس کمتری دارند می توانند با مشارکت در استخرهای سهام گذاری بیکینگ کنند و پاداش آن را به صورت اشتراکی با سایر کاربرهای استخر استیکینگ دریافت کنند. نرخ سود سالانه برای استیکینگ تزوس 5 الی 6 درصد است.

ترون (TRX)

ترون یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است  که هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک گذاری مطالب رایگان حوزه سرگرمی است ارز بومی این شبکه TRX است و از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده پشتیبانی می کند. با استیکینگ در این شبکه به طور متوسط 3.24 درصد سود سالیانه به کاربران تعلق می گیرد.

سولانا (رمز ارز SOL)

سولانا بلاک چینی است که برای مقیاس پذیری طراحی شده است و معاملات سریع را هزینه های کم ارائه می دهد. با تهیه SOL می توان در این شبکه سرمایه گذاری کرد.

کاردانو (رمز ارز ADA)

کاردانو یک ارز رمزنگاری شده سازگار با محیط زیست است که از الگوریتم اثبات سهام پشتیبانی می کند و گزینه ی مناسبی برای سهام گذاری است. میزان بازده سالانه این پلتفرم 4.24 درصد است و از اجماع اثبات سهام نمایندگی شده استفاده می کند.

الگوراند (رمز ارز ALGO)

الگوراند پلتفرمی مبتنی بر اثبات سهام است و به کاربرانی نیاز دارد که با سهام گذاری امنیت شبکه را تامین کنند و تراکنش ها را پردازش کنند. الگوریتم اثبات سهامی که در این شبکه به کار برده می شود، اجماع اثبات سهام خالص است که پس از آن باید فول نودها اجرا شوند. سود سالانه سهام گذاری در این پلتفرم بین 5 تا 10 است.

بایننس (رمز ارز BNB)

پلتفرم بایننس، توسط بزرگترین و محبوبترین صرافی بازار ارزهای دیجیتال یعنی بایننس پشتیبانی می شود و رمز ارز بومی آن BNB است که می توان با آن در پلتفرم بایننس سهام گذاری انجام داد. پلتفرم بایننس استیکینگ به طور میانگین سالانه 8 درصد بازده سود دارد.

کازمز (ATOM)

کازمز بلاک چینی با الگوریتم اجماع اثبات سهام و تحمل خطای بیزانس است. این پلتفرم با قابلیت همکاری خود و حل مشکل مقیاس پذیری سهام گذاری را برای کاربران ممکن ساخته است. نرخ بازده سالانه در بلاک چین کازمز 9.24 درصد و ارز بومی آن ATOM می باشد.

آیکون (ICX)

بلاک چین پیچیده ی آیکون نیز دارای اجماع اثبات سهام نمایندگی شده در پلتفرم سهام گذاری خود است. در آیکون عده مشخصی از سهام گذاران به نمایندگی از سایر کاربران با تایید تراکنش ها بلوک های جدید را ایجاد می کنند و باقی کاربران با استیکینگ کوین های خود می توانند به آنها رای داده و آنها را انتخاب کنند. نرخ بازده سالانه در این پلتفرم تقریبا 6 تا 36 درصد است.

ایاس (رمز ارز EOS)

ایاس شبکه رمزنگاری شده ای است که از مدل اجماع اثبات سهام استفاده می کند. اجماع اثبات سهام استفاده شده در این شبکه، اثبات سهام نمایندگی شده است و با سهام گذاری در ایاس می توان همه در بالا بردن امنیت شبکه کمک کرد و هم از بازده سالانه 1.73 درصد بهره برد.

نئو (NEO)

نئو یک شبکه توزیع شده برای اقتصاد هوشمند است و توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شود. این شبکه بلاک چینی توسط یک بنیاد غیر انتفاعی توسعه یافته و ارز بومی آن NEO است. این شبکه همچنین شرایط سهام گذاری را برای سرمایه گذاران نیز دارد و از الگوریتم اجماع اثبات سهام تحمل خطای بیزانس نمایندگی شده برای اعطای سود سالیانه 1.11 درصد به سرمایه گذاران بهره می گیرد.

زیلیکا (ZIL)

بلاک چین زیلیکا با الگوریتم اثبات سهام تحمل عملی خطای بیزانس و سود سالیانه 14.07 درصد یکی دیگر از شبکه های استیکینگ است.

اولنچ (AVAX)

شبکه ای با الگوریتم اثبات سهام و سود 9.56 درصدی که امکان استیکینگ را برای کاربران خود فراهم کرده است.

کجا باید سهام گذاری کرد؟

کجا باید سهام گذاری کرد؟

سرمایه گذاران می توانند برای سهام گذاری در ارزهای منتخب خود به صرافی های مشخص و مختلفی که این خدمات را برای مشتریان خود فراهم کرده اند استیکینگ را شروع کنند. صرافی های معتبر و شناخته شده ای مانند بایننس، کراکن، پلونیکس، بیت فینیکس و…. از این فرایند پشتیبانی می کنند. البته باید در هنگام سهام گذاری شرایط  و خدمات صرافی بررسی شوند و باید دید که کدام یک در کشور ایران نیز در دسترس است. صرافی بایننس صرافی معتبری است که از 56 ارز در دوره های 30، 60 و 90 روزه برای سهام گذاری پشتیبانی می کند و دسترسی به آن برای ساکنین ایران نسبت به سایر صرافی های راحت تر است.

بعضی کیف پول های سرد نیز قابلیت استیکینگ هستند  و با قفل  نگه داشتن دارایی در این کیف پول ها می توان پاداش دریافت کرد. لجر، کول اس والت و ترزور کیف پول های سرد و سخت افزاری هستند که امن و مطمئن ترین گزینه برای ذخیره دارایی و اسکیتینگ هستند. این کیف پول ها را می توان از فروشگاه های معتبر دریافت کرد.

کیف پول های نرم افزاری غالبا دارای قابلیت پشتیبانی از شهام گذاری ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام هستند و معمولا رمز ارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام دارای کیف پول های مشخص و مخصوصی برای خود هستند مانند ددالوس که کیف پول دسکتاپی برای سهام گذاری کاردانو است و کیف پول پولکا والت که برای سهام گذاری پولکادات طراحی شده است. بعضی کیف پول های نرم افزاری چند ارزی نیز امکان سهام گذاری چند رمز ارز را به طور همزمان با اجرای یک فول نود یا استخر اسکتینگ برای کاربران فراهم می کنند. تراست والت، اکسودوس و اتمیک والت کیف پول های نرم افزاری هستند که از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

چگونه استیکینگ را شروع کنیم؟

برای شروع فرایند سهام گذاری ابتدا یک کوین را انتخاب کنید. پس از انتخاب آلت کوین مورد نظر حداقل الزامات سهام گذاری، بازده احتمالی، زمان قفل شدن و فرکانس دریافت پاداش را در نظر بگیرید. وبسایت هایی وجود دارند که به مقایسه فهرست ارزهای رمزنگاری شده قبل استکینگ پرداخته اند و رمز ارزها را بر اساس این عوامل بررسی و رتبه بندی می کنند. با پیگیری اخبار آلت کوین ها نیز می توان فهمید که یک کوین ارزش قفل کردن دارد یا خیر. ارزش ارز رمزنگاری منتخب را بررسی و سپس از ردیاب برای مشاهده اطلاعات تاریخی قیمت استفاده کنید.

در مرحله بعد شما باید جایی برای مدیریت و ذخیره ارزهای رمزنگاری شده خود داشته باشید. می توان از کیف پول های رمزنگاری شده و یا پلتفرم هایی که سرویس استیکینگ را ارائه می دهند (DeFi) استفاده کرد.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات