Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
چه کشورهایی ارز دیجیتال ملی دارند؟ - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

چه کشورهایی ارز دیجیتال ملی دارند؟

ارز دیجیتال ملی

دسترسی سریع

گسترش ارزهای دیجیتال و ورود افراد بسیاری به این حوزه باعث مطرح شدن ایده ای به نام ارز دیجیتال ملی در بین مسئولین کشورها شده است. این ارزها در صورت نهایی شدن در بانک های مرکزی هر کشور ساخته و عرضه خواهند شد و ارتباط قوی  با دولت ها و بانک های مرکزی دارند. تا کنون تعدادی از کشورهای پیشرو در عرصه ارز دیجیتال ایده راه اندازی پروژه ارز دیجیتال ملی را مطرح کرده و برخی دیگر نیز آن را عرضه کرده اند. در این مقاله از اکس کپیتال قصد داریم کشورهایی که ارز دیجیتال ملی دارند را بررسی نماییم پس ما تا انتها همراه باشید.

ارز دیجیتال ملی چیست؟

ارز دیجیتال ملی چیست

ارز دیجیتال ملی یا Central bank digital currency که به اختصار CBDC نیز نامیده می شود، ارز رمزنگاری شده ای است که بر خلاف سایر رمز ارزها ماهیتی کاملا متمرکز دارد زیرا توسط بانک مرکزی کشورها و دولت توسعه می یابد. این رمز ارزها گرچه از فناوری بلاک چین استفاده  می کنند اما ساختاری کاملا متمرکز و عملکردی مانند استیبل کوین ها دارند.

صدور و نظارت بر این رمز ارزها بر عهده بانک مرکزی کشورها است و به آنها این اجازه را می دهد تا به گردش پول نظارت کامل داشته باشند و از طرفی تورم ها و نوسانات را کنترل کنند. پشتوانه ارز دیجیتال ملی، ذخایر بانک مرکزی کشورها  است و ارزشی معادل پول فیزیکی همان کشور دارد.

با توجه به شرایط و قوانین امور مالی و اقتصادی در کشورها مختلف نمی توان یک تعریف مطلق برای ارزهای دیجیتال ملی ارائه کرد زیرا این قوانین می توانند بر ساختار کلی ارز دیجیتال ملی آن کشور تاثیر بگذارند.

مزایای ارز دیجیتال ملی

ارز دیجیتال ملی

ارز دیجیتال ملی از تورم کمتری نسبت به ارزهای دیگر برخوردار است. این ارزهای دیجیتال هزینه کمتر  و کارایی بهتری نسبت به پول های فیزیکی دارند. دسترسی به ارزهای دیجیتال ملی مانند سایر رمز ارزها بدون نیاز به افتتاح حساب بانکی و طی کردن فرآیندهای پیچیده اداری امکان پذیر است. همچنین نسبت به ارزهای فیات عدالت و برابری بیشتری برای کاربران دارند و دسترس پذیرتر هستند.

معایب ارزهای دیجیتال ملی

ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی توسط دولت ها صادر و پشتیبانی می شوند و می توان گفت کاملا متمرکز هستند. علاوه بر این ارزهای دیجیتال ملی به دلیل حمایت دولت ها ممکن است از اعتبار بیشتری نزد مردم برخوردار باشند که این امر برای ارزهای دیجیتال بخش خصوصی چندان خوشایند نیست.

به دلیل دیجیتالی بودن ارزهای رمزنگاری شده ملی، بانک ها و ادارات مربوط به امور مالی دیگر کاربرد چندانی نخواهند داشت و ارتباط بانک ها و مردم کمرنگ می شود. از طرفی ایجاد و عرضه یک ارز دیجیتال فرآیندی هزینه بر است و در صورت سقوط ارز ممکن است اعتبار بانک پشتوانه آن نیز خدشه دار شود و در معرض خطر قرار گیرد.

کدام کشورها ارز دیجیتال ملی دارند؟

کشورهایی که ارز دیجیتال ملی دارند

طبق آمار منتشر شده، تاکنون بیش از ۷۰ کشور جهت راه اندازی و عرضه ارز دیجیتال ملی خود اقدام کرده اند و برخی از آنها نیز این رمز ارزها را عرضه کرده و در اختیار مردم قرار داده اند. در ادامه به معرفی کشورهایی که دارای ارز دیجیتال ملی هستند خواهیم پرداخت.

ایران

موضوع ارز دیجیتال در کشور ایران با محدودیت هایی مواجه است اما بحث هایی پیرامون راه اندازی ارز دیجیتال ملی ایران وجود دارد و به احتمال زیاد در صورت تایید مقامات ایران و تدوین زیرساخت ها و دستورالعمل های لازم، در آینده نزدیک شاهد عرضه آن خواهیم بود.

سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ارز دیجیتال بود که در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد قصد راه اندازی پروژه ارز دیجیتال ملی خود را به نام کرون الکترونیک دارد. گرچه این ارز دیجیتال به طور رسمی راه اندازی نشده است اما پلتفرم تستی آن به طور آزمایشی شروع به کار کرده است.

ارز دیجیتال ملی

چین

کشور  چین قصد دارد یوان را که ارز فیات این کشور است به صورت ارز دیجیتال در اختیار مردم قرار دهد. مدتی است بانک های این کشور در حال تبلیغ ارز یوان دیجیتال این کشور هستند احتمال راه اندازی آن به طور آزمایشی بسیار زیاد است.

انگلستان

طبق اخبار غیر رسمی بانک مرکزی انگلستان از سال ۲۰۱۸ مشغول تحقیقاتی پیرامون راه اندازی ارز دیجیتال ملی خود است که برای پرداخت های برون مرزی و تسهیل دسترسی به دارایی ها مورد استفاده قرار می گیرد اما اخبار رسمی مبتنی بر ایجاد و یا عرضه آن از طرف دولت و بانک مرکزی انگلستان منتشر نشده است.

تایلند

کشور تایلند یکی دیگر از کشورهایی است که قصد دارد ارز دیجیتال خود را راه اندازی کند و بنابر اعلان بانک مرکزی تایلند در سال ۲۰۲۲ این شبکه به طور آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

روسیه

ارز دیجیتال روبل مربوط به کشور روسیه است که در حال حاضر به طور آزمایشی در بازار ارزهای دیجیتال عرضه شده است. هدف از عرضه این ارز دیجیتال استقلال اقتصادی روسیه و مبارزه با تورم و تحریم های موجود می باشد و در صورت موفقیت به طور رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.

ایسلند

ارز دیجیتال ملی کشور ایسلند روراکوین نام دارد که در زمان عرضه رشد خوبی را تجربه کرد و به سومین بازار بزرگ سرمایه این کشور تبدیل شد اما پس از مدت کوتاهی روند نزولی در پیش گرفت و افت شدیدی داشت.

آمریکا

بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که قصد دارد بزودی ارز دیجیتال ملی خود را ارائه نماید اما تاکنون خبری مبنی بر راه اندازی و یا برنامه ریزی آن ارائه نشده است و مشخص نیست که این کشور چه برنامه ای برای ارز دیجیتال خود خواهد داشت.

ارز دیجیتال ملی

ترکیه

کشور ترکیه از سال ۲۰۱۸ در حال انجام تحقیقات پیرامون ارز دیجیتال ملی و جمع آوری نیروی متخصص برای توسعه ارز دیجیتال رسمی خود است و در اواخر سال ۲۰۲۱ و یا سال ۲۰۲۲ ارز دیجیتال این کشور به طور آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

قبرس

ارز دیجیتال ملی کشور قبرس آفرودیت کوین نام دارد. در حال حاضر هیچگونه دسترسی به این ارز دیجیتال و سایت رسمی آن وجود ندارد و سرنوشت آن در هاله ای از ابهام قرار داد و خریداران آن اطلاعی از آینده آن ندارند.

کانادا

ارزهای دیجیتال در این کشور با محدودیت هایی روبرو هستند. ایده عرضه ارز دیجیتال ملی کانادا در سال ۲۰۱۶ مطرح شد و در حال حاضر ارز دیجیتال ملی این کشور به طور آزمایشی راه اندازی شده است.

در جدول زیر می توانید نام و اطلاعات برخی دیگر از کشورهایی که ارز دیجیتال خود را به صورت آزمایشی راه اندازی کرده اند را به طور خلاصه نیز مشاهده نمایید.

ردیف

نام کشور

وضعیت

نام رمز ارز

۱

ژاپن راه اندازی آزمایشی یِن دیجیتال

۲

هند تحقیقات اولیه

مشخص نیست

۳

اوکراین تحقیقات و پژوهش مشخص نیست

۴

کره جنوبی راه اندازی آزمایشی وون

۵

ونزوئلا راه اندازی آزمایشی پترو

۶

قطر راه اندازی آزمایشی آی دینار
۷ فرانسه راه اندازی آزمایشی

یورو دیجیتال

۸ اوروگوئه راه اندازی آزمایشی

مشخص نیست

۹ باهاماس راه اندازی کامل

سند دلار

۱۰ امارات متحده عربی راه اندازی آزمایشی

مشخص نیست

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات