Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/excapital/domains/excapital.net/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/excapital.net/:/tmp/) in /www/wwwroot/excapital.net/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 139
مدیریت ریسک و چگونگی استفاده از آن در بازار ارزهای دیجیتال - اکس کپیتال
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook

مدیریت ریسک و چگونگی استفاده از آن در بازار ارزهای دیجیتال

مدیریت ریسک بازار ارز دیجیتال

دسترسی سریع

سرمایه گذاری ها، معاملات یا پروژه های مختلف از زمان آغاز شدن تا رسیدن به هدف با موانع، فرصت ها و ریسک های متعددی همراه خواهد بود، ریسک ها در واقع عوامل مشکل سازی و خطرناکی هستند که روند پروژه را با مشکل روبرو می کند و حتی در برخی موارد باعث ورشکستگی می شوند. بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه گذاری از این امر مستثنی نمی باشد و مدیریت ریسک در این بازار بسیار حائز اهمیت است.

مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال چیست؟

مدیریت ریسک در واقع به شناسایی، تحلیل و پاسخ به فرایندهای و عوامل خطرناک در بازار کریپتوکارنسی ها گفته می شود. در بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی غیر متمرکز که تحت نظارت مرجع خاصی نیستند باید به دقت ریسک های سرمایه گذاری در این بازار را مورد بررسی قرار داد و آنها را به درستی مدیریت کرد.

4 هدف اصلی از مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال

مدیریت ریسک ارز دیجیتال چیست

برای مدیریت ریسک در بازار کریپتو کارنسی ها باید ضمن شناخت ریسک های این بازار هدف خود را از مدیریت ریسک مشخص کنید، به طور کلی 4 هدف مهم و اساسی برای این امر در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 1. شناسایی ریسک های احتمالی
 2. کاهش یا تعدیل ریسک ها
 3. ایجاد اصول برای مدیریت ریسک و تصمیم گیری های بهتر
 4. برنامه ریزی

حال که با هدف مدیریت ریسک در این بازار آشنا شدید لازم است ابتدا ریسک های این بازار را بشناسید تا بتوانید سرمایه خود و ریسک آن را در این بازار مدیریت کنید.

ریسک های بازار ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال مانند هر سرمایه گذاری دیگر با ریسک های متعدد همراه خواهد بود که باید دقت لازم و کافی را به آنها داشته باشید، از اصلی ترین ریسک های این بازار را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوسانات قیمت بازار

دنیای ارزهای دیجیتال از زمان حضور نخستین عرض دیجیتال در بازار تا به امروز همواره با نوسانات قیمت همراه بوده است و انتشار خبرهای خوب و بد تاثیر چشمگیری در این امر داشته است.

دستکاری در قیمت ها و زیان های بزرگ در زمان کوتاه

دستکاری در قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بازارها بیشتر است و گروهی از کلاهبرداران با ترفندهای مختلف باعث تاثیر در قیمت رمز ارزها می شوند که ضرر و زیان زیادی برای معامله گران به همراه می آورد.

ریسک های ارز دیجیتال

عدم قوانین مشخص و احتمال مسدود شدن

در حال حاضر استفاده از ارزهای دیجیتال و معاملات آن از آیین و قانونی مشخصی برخوردار نمی باشد و موضع گیری مشخصی از جانب دولت ها اعلام نشده است و حتی در برخی از کشورها تلاش برای ممنوع شدن فعالیت در این بازار صورت گرفته است که احتمال مسدود شدن حساب کاربران را در پی دارد و حتی تحریم ها می تواند در این امر بسیار موثر باشد.

برای اطلاع از قوانین کشورهای مختلف در حوزه ارزهای دیجیتال می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

مشکلات امنیتی

ارزش ارزهای دیجیتال تا زمانی است که برای فناوری تولید، نگهداری و معاملات آن مشکلی ایجاد نشود، علاوه بر آن مشکلات هک شدن و سرقت دارایی ها نیز در بازار کریپتوکارنسی ها وجود دارد.

مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال

مدیریت ریسک چیست

پس از شناخت ریسک های مختلف بازار کریپتوکارنسی ها باید بتوانید آن ها را هوشمندانه مدیریت کنید، برای اینکه بتوانید ریسک های معاملاتی این بازار را مدیریت کنید می توانید به دو عامل مهم و اساسی دقت لازم را داشته باشید:

 • استفاده از تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال در بازار کریپتوکارنسی ها
 • تهیه یک برنامه موفق برای مدیریت ریسک و توقف ضررها

چگونه برای مدیریت ریسک برنامه داشته باشیم؟

برای جلوگیری از پیامدها مالی و کاهش ریسک در بازار ارز دیجیتال داشتن یک برنامه دقیق و هدفمند در این بازار بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا با به حداقل رساندن ریسک ها و ضررها در معاملات این بازار می توانید سود کسب کنید، برای اینکه برنامه شما برنامه ای موفق باشد باید به این عوامل توجه کافی و لازم را داشته باشید.

نحوه مدیریت ریسک ارز دیجیتال

تعیین نوع معامله گر و مهارت های او

در جهت کنترل موفق تر ریسک بازار ارز دیجیتال در برنامه خود بهتر است مشخص کنید که چه نوع معامله گری هستید و با چه توانایی و مهارت هایی و برای چه هدفی معاملاتی در این بازار فعالیت می کنید، غالباً در این بازار با چهار گروه معامله گر مواجه هستیم که عبارتند از:

 1. معامله گران با سود و زیان برابر از فعالیت در این بازار؛ مدیریت ریسک موثر، افراد ریسک گریز
 2. معامله گران با کسب سود اندک؛ مدیریت ریسک موثر، تا حدودی احساسی و عجول
 3. معامله گران با کسب سود زیاد؛ مدیریت ریسک موفق، استراتژی موفق
 4. معامله گران متضرر؛ مدیریت ریسک ناموفق، عدم فهم و درک کامل بازار و معاملات

سرمایه گذاری بر روی ارزهای متنوع معتبر

در بازار ارزهای دیجیتال بهتر است سرمایه گذاری خود را در ترکیبی از ارزهای دیجیتال انجام دهید و تمام سرمایه خود را وارد معاملات تنها یک ارز نکنید، این موضوع باعث می شود که شما در نوسانات ناگهانی قیمت یک ارز ضرر زیادی نکنید، زیرا این نوسانات حتی در مطمئن ترین حالت نیز تاثیرگذار می باشد. برای خرید ارزهای دیجیتال متنوع در سبد خود می توانید از دو استراتژی استاندارد استفاده کنید:

 • برابر و یکسان؛ خرید ارزهای دیجیتال با تعداد و درصدی ثابت
 • متغیر و نابرابر؛ استفاده از استراتژی منطقی در خرید ارزهای دیجیتال

نحوه مدیریت ریسک رمز ارزها

تعیین نسبت ریسک به ریوارد

به طور معمول از نسبت ریسک به ریوارد جهت ورود یا عدم ورود به معاملات استفاده می شود که از نسبت تقسیم دو عامل حاصل می شود:

 • مقدار زیان تعیین شده توسط تریدر برای عوض شدن جهت حرکت قیمت
 • بر مقدار سوددهی و هدف قیمتی تعیین شده او از قبل

در واقع ریسک ریوارد مشخص می کند که تریدر در سرمایه گذاری در این بازار به ازای از دست دادن یک واحد از ارز یا سرمایه خود حاضر است چه میزان سود کسب کند.

مشخص کردن حد ضرر در معاملات

در بازار ارزهای دیجیتال همیشه احتمال اشتباه و خطا در تحلیل‌ها وجود دارد و باید بتوانید تصمیمات درست را در مواقع گوناگون بگیرید، با مشخص کردن حد ضرر و زیان بیش از حد معمول می توانید از سرمایه‌تان در مقابل از بین رفتن و نابود شدن به طور کامل محافظت کنید، با اعمال حد ضرر در دارایی و معاملات، سرمایه شما در مدت زمان کوتاه از بین نخواهد رفت و پس از رسیدن به حد تعیین شده معاملات متوقف و از آن خارج می شوید.

جدیدترین اخبار
دیدگاه خود را با تحلیلگران دیگر به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی نظرات